Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V3 na pranýři aneb Evropská komise žaluje Česko, Maďarsko a Polsko

Generální advokátka Soudního dvora EU vydala stanovisko k žalobě Evropské komise na Polsko, Maďarsko a Česko na nesplnění povinnosti přijmout migranty z roku 2015.

Česko, Polsko a Maďarsko nesplnily povinnosti z právních předpisů Evropské unie, když se odmítly zapojit do systému přerozdělování uprchlíků. Uvedla to generální advokátka Soudního dvora EU Eleanor Sharpstonová. Podle advokátky však systém umožňoval odmítnout uprchlíky, kteří by byli vyhodnoceni jako bezpečnostní riziko. „Tři žalované členské státy tudíž mohly bez problémů zajistit ochranu bezpečnosti a blahobytu svých občanů“ odmítnutím konkrétních žadatelů o azyl, uvedla Sharpstonová v tiskovém prohlášení soudu. 

Premiér Andrej Babiš  se stanoviskem generální advokátky nesouhlasí. Babiš míní, že čeští občané při vstupu do unie nikdy nesouhlasili s tím, že EU bude rozhodovat, kdo bude v Česku žít a pracovat. „S takovým výkladem smluv nebudu nikdy souhlasit. Azylová politika je věcí každého členského státu a přerozdělování uprchlíků, kteří vstoupili do EU nelegálně, rozhodně nepatří mezi naše povinnosti,“ poznamenal. 

Žaloba Evropské komise na státy V3 měla svůj „vývoj“. Evropská komise totiž vyzývala k tomu, aby státy V4 přijaly alespoň omezený počet migrantů podle rozhodnutí o povinném přerozdělování migrantů. Tím by se státy podle komise mohly žalobě vyhnout. Na tuto výzvu reagovalo pouze Slovensko, které přijalo asi dvě desítky osob. Ostatní státy V4  přijetí migrantů „na oko“ tak, aby se vyhnuly žalobě, nepřijaly.

O povinných kvótách se hlasovalo na ministerské radě ministrů vnitra států EU. Česko tehdy hlasovalo proti a bylo přehlasováno. Byl využit princip přehlasování podle Lisabonské smlouvy. Lisabonská smlouva vznikla jako reakce na největší rozšíření EU v roce 2004. Tehdy bylo do EU přijato deset států, mezi nimi i Česko a ostatní státy V4, pobaltské státy, Kypr, Malta a Slovinsko. Důvodem k přijetí nové smlouvy byla formálně reakce na toto největší rozšíření. Podle argumentace zastánců nové smlouvy bylo nutné „zefektivnit“ rozhodování EU a posílit její „akceschopnost“.  Mělo se tak předejít zdlouhavému procesu hledání společného konsensu všech členů EU ať už na ministerských radách nebo na Evropské radě premiérů a prezidentů členských států EU.

Lisabonská smlouva byla schvalována „na etapy“, když Irsko nejprve tuto smlouvu v referendu odmítlo. Poté získalo Irsko od EU „záruky“ (v odkazu blíže nespecifikované) a v druhém referendu Irsko smlouvu přijalo.  Shodou okolností se Irsko stalo hlavním problémem i při schvalování Brexitu v britském parlamentu a úpravu dohody mezi Velkou Británií a EU prosadil teprve Boris Johnson, když byla ze smlouvy vyňata tak zvaná „irská pojistka“.

Povinné přerozdělování migrantů z krize roku 2015 se tak stalo prvním případem, kdy byla využita možnost většinového hlasování na ministerské radě. Stalo se tak v otázce, která dodnes hluboce rozděluje státy EU. I když i iniciátor původní dohody o povinných kvótách Německo posléze slovy kancléřky Angely Merkelové uznalo, že to nebyl dobrý nápad, povinné kvóty se na jednání EU vrací. Tlačí je zejména nová italská vláda s podporou Francie.  Německo nyní navrhuje „dobrovolnost“.  Vůbec se naopak neřeší postoj těch států na hranicích Schengenu, které nelegální migraci buď tolerují, nebo dokonce podporují.

Pokud Soudní dvůr rozhodne o potrestání států, které odmítly povinné kvóty a nepřijaly na základě těchto kvót žádné migranty, bude to jen další kapka do nádrže nespokojenosti občanů s politikou Bruselu. Místo účinného systému bránícího ilegální migraci se státy EU budou opět dohadovat, co kdo nesplnil dle práva EU. To rozhodně na prestiži EU nepřidá a způsobí další odstředivé proudy v politice EU. Česko by mělo mít navíc svou komisařku zaměřenou na dodržování práva EU. Případ „kvóty“ bude pro Věru Jourovou docela slušný malér na domácí scéně.

Autor: Jan Bartoň | pátek 1.11.2019 8:00 | karma článku: 44,32 | přečteno: 4617x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Antikampaň SPOLU je „zajímavá“

Prezident Petr Pavel odsoudil slova Andreje Babiše k válce na Ukrajině a rovněž tak odsoudil antikampaň SPOLU proti ANO. Je to první závažná kritika vládní koalice ze strany prezidenta.

3.5.2024 v 9:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 1054x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Stoltenberg - Ukrajina na cestě do NATO

Generální tajemník NATO opět ujistil Ukrajinu o tom, že se nachází na cestě do aliance. Současně však prohlašuje, že členové NATO neplní sliby, které Ukrajině daly.

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 31,96 | Přečteno: 1451x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

Tak, jak se podpora TOP 09 dostává hlouběji pod hranici 5 %, zaručující křesla v poslanecké sněmovně, se další osud topky jeví jako skupina „závisláků“ na koalici SPOLU.

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 32,83 | Přečteno: 788x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Maďarsko není schopné předsedat EU

Evropský parlament opět „zářil“ a schválil rezoluci, která hovoří o „neschopnosti!“ Maďarska předsedat Radě EU. Proti rezoluci hlasoval Alexandr Vondra, lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb.

25.4.2024 v 9:00 | Karma: 34,36 | Přečteno: 933x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina – uzavřít mír se sukovicí

Aston velmi trefně popsal situaci kolem dodávek zbraní na Ukrajinu v americké Sněmovně reprezentantů. Mír s Ruskem jednou nastane, pokud Ukrajina bude mít sukovici.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,73 | Přečteno: 2869x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra. Selhal jsem, napsal

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  14:26

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

Na Česko loni útočili ruští hackeři. Nechte toho, vyzval je Černínský palác

3. května 2024  13:42,  aktualizováno  14:07

Za loňskými útoky na českou internetovou infrastrukturu stáli ruští hackeři, uvedlo ministerstvo...

GLOSA: Trestání bezdětků? Má-li něco logiku, vytáhněte na to kanon

3. května 2024

Premium Na živořící lidovce se sesypala hora kritiky za jejich návrh, aby bezdětní lidé odváděli vyšší...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 2656
  • Celková karma 31,54
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články