Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opuštění Schengenu vůbec nemusí být za trest

Belgický premiér se nechal slyšet, že státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území by měly být vyobcovány ze Schengenského prostoru. Myslí to samozřejmě jako za trest. Co když to ale bude nutnost?

Otevření evropského prostoru pro volný pohyb kapitálu a osob je bezesporu velkým výdobytkem EU. V zásadě se mi tento stav jeví jako poslední velká výhoda EU. Nicméně, s tím, jak se snížila bezpečnost ve státech, kde muslimská menšina tvoří významný podíl populace, se pohlížení na tento stav také mění. Není ostatně nutné ani připomínat, že některé státy, jako například Německo či Rakousko, zavedly kontroly na svých hranicích se státy Schengenu na řadu měsíců.

Belgický premiér se nyní nechal slyšet po další Evropské radě, která neposunula problematiku migrace ani o milimetr, že by státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území měly být ze Schengenského prostoru vyobcovány. Samozřejmě to myslel a myslí jako výhrůžku. Stojí za to připomenout, že v belgické vládě před nedávnem  vypukl spor o přijetí migračního paktu OSN, který odmítla podpořit vlámská strana Nová vlámská aliance. Belgický premiér, který právě tak „hezky“ vyhrožuje „nesolidárním státům“ vyobcováním ze Schengenu, se naopak vyslovil pro podporu tohoto paktu.

Jasně se tak ukazuje, že vstřícnost k migračnímu paktu, který bezesporu zcela ignoruje rozdíl mezi legální a ilegální migrací a řadí migraci jako základní lidské právo, a tak zvané přerozdělování migrantů v EU pomocí závazných kvót, jsou spojené nádoby.

Nicméně, od roku 2015, kdy vrcholila ilegální migrace díky rozhodnutí Německa otevřít všem migrantům na tak zvané Balkánské trase hranici do Německa, se situace přeci jenom radikálně změnila. V západní Evropě, zejména ve Francii, Německu, Belgii a Velké Británii, proběhlo několik velmi vážných teroristických útoků. Naposledy před několika dny ve Štrasburku, kdy terorista zavraždil čtyři osoby na vánočních trzích. Francouzská policie pachatele později zastřelila při pokusu o jeho zatčení. Mimochodem, policejní manévry francouzské policie ve Štrasburku se odehrávaly v době hnutí tak zvaných žlutých vest, jehož protesty závažným způsobem postihly francouzskou ekonomiku a donutily francouzskou vládu zcela opustit plánované zvýšení daní na pohonné hmoty.

Zatím se islamističtí teroristé soustředí na teror v zemích, kde žijí. Schengenský prostor jim ale samozřejmě umožňuje volně vycestovat do libovolného státu tohoto prostoru a zaútočit i tam. V případě zhoršení bezpečnostní situace by tak k uzavření mezistátních hranic uvnitř Schengenu muselo dojít z iniciativy států, které by se mohly cítit ohroženy potenciálními teroristickými útoky. Návrat hraničních kontrol by tak byl vynucen bezpečnostními důvody a vůbec by nesouvisel s kvótami a jejich odmítáním ze strany východoevropských států.

Belgický premiér tak vyhrožuje něčím, co by někdy v budoucnosti mohlo být využito právě státy, kterým Belgie vyobcováním ze Schengenu vyhrožuje. Pokud EU nedokáže zabezpečit své vnější hranice dostatečně účinně, může se nakonec Schengen rozplynout po rukama naprosto samovolně a díky tomu, že bude nutné omezit volný pohyb osob po EU právě z důvodu bezpečnostních hrozeb. Bylo by to samozřejmě obtěžující proti současnému stavu, nicméně realita by si to mohla vynutit. Ostatně, Velká Británie je mimo schengenský prostor a taky to jde.

Tak zvaný migrační pakt OSN navíc ukázal, že se státy EU rozdělily na dvě skupiny zemí, tj. ty, které tento pakt podporují jako například Německo, a ty, které jsou proti němu, jako Česko či Rakousko. Za takové situace samozřejmě nelze dospět k žádné racionální dohodě o společné azylové politice EU, zvláště pokud by se pod rouškou této dohody měly opět prosadit kvóty na rozdělování migrantů mezi státy EU. Belgie sice těží do značné míry z toho, že je Brusel hlavní město EU, přesto by však měla belgická vláda především usilovat o zvládnutí svých vnitřních problémů s oblastmi s vysokým podílem imigrantů. Pak by snad i mohla ostatní poučovat či kárat. Zatím by ale měl belgický premiér spíše mlčet než vyhrožovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartoň | neděle 16.12.2018 9:00 | karma článku: 46,71 | přečteno: 8133x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Antikampaň SPOLU je „zajímavá“

Prezident Petr Pavel odsoudil slova Andreje Babiše k válce na Ukrajině a rovněž tak odsoudil antikampaň SPOLU proti ANO. Je to první závažná kritika vládní koalice ze strany prezidenta.

3.5.2024 v 9:00 | Karma: 41,63 | Přečteno: 4832x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Stoltenberg - Ukrajina na cestě do NATO

Generální tajemník NATO opět ujistil Ukrajinu o tom, že se nachází na cestě do aliance. Současně však prohlašuje, že členové NATO neplní sliby, které Ukrajině daly.

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 32,85 | Přečteno: 1575x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

Tak, jak se podpora TOP 09 dostává hlouběji pod hranici 5 %, zaručující křesla v poslanecké sněmovně, se další osud topky jeví jako skupina „závisláků“ na koalici SPOLU.

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,16 | Přečteno: 827x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Maďarsko není schopné předsedat EU

Evropský parlament opět „zářil“ a schválil rezoluci, která hovoří o „neschopnosti!“ Maďarska předsedat Radě EU. Proti rezoluci hlasoval Alexandr Vondra, lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb.

25.4.2024 v 9:00 | Karma: 34,58 | Přečteno: 956x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina – uzavřít mír se sukovicí

Aston velmi trefně popsal situaci kolem dodávek zbraní na Ukrajinu v americké Sněmovně reprezentantů. Mír s Ruskem jednou nastane, pokud Ukrajina bude mít sukovici.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,86 | Přečteno: 2887x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

Už žádné pálení triček. V Evropě se těch nenošených vyhodí až 32 milionů

11. května 2024  16:22

Neprodaná zcela nová trička nebo mikiny často končí na skládkách. Výrobce uložení na skládce vyjde...

Rusko je ničivá síla, nespokojí se jen s částí Ukrajiny, myslí si Pavel

11. května 2024  16:15

Rusko nám bude škodit a nespokojí se s tím, že získá jen část Ukrajiny, je přesvědčen český...

KOMENTÁŘ: Evropa udělala osudovou chybu. Migrace je druh nevojenské expanze

11. května 2024

Premium Věcně nesmyslnou teorií multikulturalismu Evropa rozpoutala migrační vlnu, která starý kontinent...

Polsko tíží migrační tlak z Běloruska. Na hranici si vybuduje opevnění

11. května 2024  14:39

Polsko vybuduje opevnění na své hranici s Běloruskem, aby čelilo migračnímu tlaku, který podle něj...

  • Počet článků 2656
  • Celková karma 31,88
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články