Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Okamura: Islamistům se nedá věřit

Zatímco předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že vůdci útoku na Sýrii by měli být postaveni před mezinárodní tribunál jako váleční zločinci, Tomio Okamura byl umírněnější s tím, že se „islamistům nedá věřit“.

V tomto plně a bezvýhradně souhlasím s Tomio Okamurou. Islamistům se věřit nedá. Nicméně, a i to stojí za zmínku, nedá se rozhodně věřit ani islámským ajatolláhům z Íránu a Bašárovi Asadovi jakbysmet. Právě na počátku občanské války v Sýrii použil Asadův režim proti povstalcům prokazatelně chemické zbraně. Tehdejší americký prezident Barack Obama však nevyslyšel doporučení na vojenskou intervenci v Sýrii a dojednal s Ruskem dohodu o zničení chemických zbraní. Podle údajů pozorovatelů OSN však nebyly zlikvidovány všechny chemické zbraně a zbylo údajně 5% těchto látek, které se nepodařilo dohledat a zničit. Pokud se podařilo na americkém plavidle zlikvidovat asi 600 tun chemických zbraní ze Sýrie, oněch 5% je asi 30 tun. To jistě není žádné zanedbatelné množství. Část těchto zbraní mohla samozřejmě padnout do rukou povstalcům včetně Islámského státu, a podle mnoha pozorovatelů je právě v dalším období IS i použil. Většina dalšího použití chemických zbraní však podle zpráv připadla na syrskou armádu či její podporovatele z Libanonu a Íránu.

Když byly použity Asadovým režimem opět chemické zbraně před rokem, což bylo dva měsíce po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, Trump vydal rozkaz k raketovému útoku na letiště, odkud byly chemické zbraně na povstalce dopraveny a svrženy. Další použití chemických zbraní v Dúmě blízko hlavního syrského města Damašku, které mělo podle místních zdrojů zasáhnout několik set osob a asi 40 osob včetně dětí zemřelo, vedlo ke společné akci armády USA, Francie a Velké Británie proti třem cílům, v nichž se vyvíjely nebo skladovaly chemické zbraně, což bylo zdokumentováno právě na základě dosažené rusko-americké smlouvy o likvidaci syrských chemických zbraní. Z budov zbyly po raketovém útoku trosky.

Podle všeho ruské jednotky nedostaly povel k sestřelování raket na Sýrii, a i když nedostaly souřadnice útoku tak, jak požadovaly, na raketový útok nereagovaly. Ze Sýrie také nejsou hlášeny žádné oběti na životech a syrský režim pouze potvrdil materiální škody. Podle všeho byl útok na Sýrii demonstrací síly a neměl za cíl zničení syrských vojenských základen používaných v boji proti povstalcům. Ruskem navrženou rezoluci odsuzující raketový útok podpořily pouze Čína a Bolívie, několik států se hlasování zdrželo a ostatní včetně USA, Francie a Velké Británie hlasovaly proti rezoluci. USA, Francie a Británie tak nemusely ani využít práva veta, protože v takovém případě by muselo pro rezoluci hlasovat minimálně 9 členů Rady bezpečnosti.

Co se postoje českých politických stran a hnutí v poslanecké sněmovně týče, stojí za povšimnutí, že se stanoviskem předsedy vlády a ministra zahraničí vyjádřily nepřímý souhlas ODS, TOP 09, lidovci a STAN. Piráti a ČSSD vydaly k útoku na Sýrii nesouhlasné stanovisko, KSČM útok jasně odsoudila jako porušení mezinárodního práva a SPD se rovněž vyjádřila zamítavě s tím, že útok podpořil „islamisty“. Opět se ukázalo, že ANO má v praktické politice mnohem blíže k českým pravicovým stranám podobně jako v případu vydání ruského hackera Nikulina do USA. I z tohoto důvodu považuji pokusy o to slepit koalici ANO, ČSSD s podporou KSČM za naprostý omyl.

Útok na Sýrii opět potvrdil, že v křesle amerického prezidenta dnes sedí člověk, který se nebojí předvést „svaly“. Po éře Baracka Obamy, který nařídil letecké údery spolu s Francií a Británií proti libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, aby pak obvinil Británii, že o situaci v Libyi přestala mít zájem a sám již nebyl ochoten se v Libyi dále angažovat, nastoupil do Bílého domu prezident, který plní to, co říká. Říkal, že chce zeď na hranicích s Mexikem a trvá na ní, slíbil radikální snížení daní a prosadil ho a nyní splnil i to, co tvrdil před rokem. Pokud Asad znovu použije chemické zbraně, opět na Sýrii zaútočí. Co se Ruska týče, to také rozumí jenom politice síly. Vstoupilo do syrské občanské války na straně Asada a leteckými údery během dvou let zničilo celá velká města, z nichž jsou dnes jen ruiny. Právě tato letecká válka s kobercovými nálety proti povstalcům se ukázala jako rozhodující moment a Asad tak s ruskou pomocí dobyl zpátky rozsáhlá území Sýrie.  Syrská vláda ale stále nemá pod svou kontrolou rozsáhlá území na severu a jihu Sýrie, kde je tak zvaná bezpečnostní zóna USA a Turecka, zatímco bezpečnostní zóna Ruska sahá od severu Sýrie, kde jsou ruské základny na jih až téměř k Damašku. Sýrie je občanskou válkou naprosto zničený stát a jeho obnova by si vyžádala desítky, možná stovky miliard dolarů. Syrská válka je bezesporu nejkrvavější konflikt, který zůstal po tak zvaném arabském jaru z roku 2011. Během povstání v řadě států arabského světa padly hlavy mnoha diktátorů a autoritářských režimů. Mocenské vakuum velmi často vyplnili radikální islamisté, což například v Egyptě vedlo k vojenskému puči proti Muslimskému bratrstvu a tato strana byla postavena mimo zákon. Dodnes není vyřešena situace v Libyi, kde spolu soupeří několik skupin včetně skupin, které se hlásí k Islámskému státu. Chaos v Libyi pak nahrál pašerákům ilegálních imigrantů do Itálie, než se s místními libyjskými vládci Itálie dohodla, že za finanční plnění přestanou pašeráky tolerovat.

Islamistům se tak skutečně věřit nedá a způsobily rozvrat v tolika arabských státech, že škody jimi způsobené na infrastruktuře států jdou do miliard dolarů včetně likvidace starobylých památek, jejichž cena je nevyčíslitelná. Domnívám se však, že věřit se nedá ale i dalším politikům ze zemí, v nichž dominuje islám jako státní náboženství. Naprostá většina států, které mají jako státní náboženství islám, například neuznala právo Izraele na existenci a zejména íránská politika je dlouhodobě zaměřena na zničení státu Izrael. I proto se Íránci tlačí do Sýrie, protože odtamtud je už do Izraele kousek.

A je bezpochyby zajímavé, že podporu raketovému útoku na Sýrii vyslovilo i Turecko, které dlouhodobě usilovalo a usiluje o svržení Asadova režimu. Rusko tak musí počítat, že v syrském konfliktu pluje mezi mlýnskými kameny Turecka a Íránu a tyto státy sledují v Sýrii naprosto protichůdné zájmy. Je zejména v zájmu Ruska, aby Asadův režim neprovokoval mezinárodní společenství využíváním chemických zbraní. Trumpova Amerika není Obamův „čajíček“.

Autor: Jan Bartoň | neděle 15.4.2018 9:18 | karma článku: 18,15 | přečteno: 730x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Antikampaň SPOLU je „zajímavá“

Prezident Petr Pavel odsoudil slova Andreje Babiše k válce na Ukrajině a rovněž tak odsoudil antikampaň SPOLU proti ANO. Je to první závažná kritika vládní koalice ze strany prezidenta.

3.5.2024 v 9:00 | Karma: 39,87 | Přečteno: 3623x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Stoltenberg - Ukrajina na cestě do NATO

Generální tajemník NATO opět ujistil Ukrajinu o tom, že se nachází na cestě do aliance. Současně však prohlašuje, že členové NATO neplní sliby, které Ukrajině daly.

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 32,38 | Přečteno: 1523x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

Tak, jak se podpora TOP 09 dostává hlouběji pod hranici 5 %, zaručující křesla v poslanecké sněmovně, se další osud topky jeví jako skupina „závisláků“ na koalici SPOLU.

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 33,03 | Přečteno: 811x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Maďarsko není schopné předsedat EU

Evropský parlament opět „zářil“ a schválil rezoluci, která hovoří o „neschopnosti!“ Maďarska předsedat Radě EU. Proti rezoluci hlasoval Alexandr Vondra, lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb.

25.4.2024 v 9:00 | Karma: 34,42 | Přečteno: 947x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina – uzavřít mír se sukovicí

Aston velmi trefně popsal situaci kolem dodávek zbraní na Ukrajinu v americké Sněmovně reprezentantů. Mír s Ruskem jednou nastane, pokud Ukrajina bude mít sukovici.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,86 | Přečteno: 2881x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Děti si hrály na střeše haly u Stuttgartu, čtyři se ze sedmi metrů zřítily

5. května 2024  8:22

Čtyři děti se v sobotu večer v Remshaldenu nedaleko Stuttgartu na jihozápadě Německa propadly...

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy. Budou ideální podmínky

5. května 2024  7:17

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci...

Australská policie zastřelila mladíka, který pobodal muže. Zřejmě se radikalizoval

5. května 2024  7:10

Australská policie v zastřelila 16letého chlapce, který pobodal muže v Perthu, hlavním městě...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

  • Počet článků 2656
  • Celková karma 31,88
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články