Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Odepisování Babiše a ANO – velmi neprozíravé

1. 02. 2023 13:00:23
Andrej Babiš sice prohrál prezidentský duel výrazně, nicméně jeho voliči jen tak sami od sebe nezmizí z volebních seznamů. Komentáře věštící konec vlivu Babiše v české politice jsou proto naprosto předčasné.

Andrej Babiš poté, co bylo jasné, že v prezidentské volbě neuspěl, naznačil, že odejde z poslanecké sněmovny. Vše údajně závisí na jednání předsednictva hnutí ANO, které se má sejít 8.2.2023. Babiš také naznačil, že hnutí ANO pojede dál. Co s ním bude, se rozhodne na předsednictví 8. února. „Přeju vám svět bez Babiše. Zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše. Přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a usínat s ní,“ řekl. A když to pak vypadalo, že spustí kritiku vůči vládním představitelům, špitla k němu jeho žena Monika Babišová, že to stačí. „Mám být hodný? Dobře, tak už mlčím. Přeji vám hodně zdraví,“ ukončil svůj proslov. Následovaly dotazy novinářů. A i v tomto případě, když to vypadalo, že se Babiš rozvášní podobně jako na předchozí tiskové konferenci po prvním kole, jeho mluvčí brífink raději na pokyn Babišové utnul. - příklad z médií

V médiích pak zejména dominovaly názory dvou zástupců ANO z Moravskoslezského kraje, paradoxně z kraje, kde Babiš volby vyhrál. Jak hejtman kraje Ivo Vondrák, tak primátor Ostravy Tomáš Macura totiž médiím sdělili, že budou volit Petra Pavla. Vondrák údajně zvažuje odchod z hnutí ANO, minimálně chce odejít z předsednictva hnutí. To vše se zřejmě také vyjasní na jednání předsednictva ANO 8. února.

Vše výše uvedené již vedlo ke komentářům, které věští ANO buď rozpad nebo minimálně oslabení jeho podpory. Babiš je vydáván za člověka, který už „brání hnutí ANO v rozletu“. Existují ale i mnohem obezřetnější komentáře, které budoucnost hnutí nevidí i bez přímého působení Babiše v hnutí jako zcela jasně nevolitelné. Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity není žádná indicie, že by hnutí mělo kvůli volbám oslabit co se počtu voličů týká. Andrej Babiš sice ve druhém kole prezidentské volby prohrál, zároveň však dokázal přilákat řadu voličů, kteří dříve ANO nevolili, například podporovatele mimoparlamentních stran jako je Přísaha Roberta Šlachty nebo Trikolora. Teprve sociologické průzkumy v příštích měsících ukážou, zda Babiš dokáže tento potenciál transformovat ve voliče hnutí.

Vláda už naznačila, že si s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem rozumí a premiér Petr Fiala se obecně těší na spolupráci. Bude ale velmi záležet nikoliv na slovech, ale činech. Premiér slíbil upravit vládní prohlášení, v němž se vláda zavázala zejména „uzdravit“ veřejné finance. Zatím to dopadá nedobře, možná by se slušelo říct katastrofálně. Rozpočet za uplynuly rok 2022 dopadl tak, jak s tím počítala odcházející vláda Andreje Babiše a nikoliv tak, jak ho upravila nová vládní koalice. A to díky inflaci vybrala vláda podstatně více na DPH a na druhou stranu musela zvýšit významně penze. Vládní plán schodku za rok 2022 tak nebyl splněn a deficit rozpočtu se zvýšil bezmála o 100 miliard korun.

Z vládního tábora, konkrétně od lidovců, už zaznělo, že je třeba zvýšit daně. A právě zde je skryt hlavní kámen úrazu. Pokud by vláda skutečně zvýšila daně, a to nejen vysokopříjmovým skupinám obyvatelstva, ale plošně, hodně by si tím uškodila zejména mezi voliči ODS. Právě ODS se spolu s hnutím ANO podílela na konci superhrubé mzdy a výraznému snížení daní všem zaměstnancům.

Nebude-li ale vláda daně zvyšovat, sotva se jí podaří záměr „stabilizovat“ veřejné finance ve smyslu snížení objemu zadlužování českého státu. Opozice, zejména hnutí ANO, tak má skvělou příležitost odsoudit jak zvyšování daní, tak zvyšování zadlužení státu. Pokud se Pavel postaví za vládní politiku se vším všudy a nebude se ohlížet na požadavky hnutí ANO, bude to mít i vliv na jeho podporu. Přijde logické vystřízlivění, když se ukáže tak jako v minulosti, že se „řeči vedou, politika se dělá“.

Proto považuji nadšení z porážky Babiše jako krátkodobé, které bude vystřídáno vystřízlivěním z faktické situace nejen ve státě, ale i ve světě. A pokud bude dál eskalovat i válka na Ukrajině a s tím spojené výdaje EU, kam Česko přispívá ne zrovna malou částkou, to vše se promítne do podpory vládní politiky, která zdaleka není nijak vysoká. ANO tak získá čas na konsolidaci po Babišovi, zatímco vládu čas tlačí k tomu, aby předvedla nějakou „akci“. Proto bych velmi doporučoval zejména vládním představitelům zachovat obezřetnost, protože řada plánů, o kterých se mluví, vládní politiku spíše poškodí než pomůže.

Autor: Jan Bartoň | středa 1.2.2023 13:00 | karma článku: 37.98 | přečteno: 3302x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Ukrajina má jeden pokus

Prezident Petr Pavel poskytl v Polsku rozhovor, v němž tvrdí, že Ukrajina má na protiofenzivu jen jeden pokus. Otázkou je, zda tento pokus může uspět.

21.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 743 | Diskuse

Jan Bartoň

Česko se otepluje dvakrát rychleji

Nový ministr životního prostředí se uvedl tím, že prohlásil, že se Česko otepluje dvakrát rychleji. Dokázal tím tak svou politickou roli vrchního strašiče v oblasti jemu svěřené.

16.3.2023 v 8:15 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 967 | Diskuse

Jan Bartoň

Pavel dnes rozhodl o důchodové restrikci - šalamounsky!

Prezident Petr Pavel dnes rozhodne o tom, zda podepíše zákon redukující zvýšení penzí o více než 50 %. Převáží u něj starost o budoucnost.

15.3.2023 v 8:15 | Karma článku: 32.25 | Přečteno: 765 | Diskuse

Jan Bartoň

Zeman – lhaní je jeho nejmenší problém

Spousta „životopisců“ českých politiků považovala a považuje za nezbytné se tvrdě vyjádřit na adresu prezidenta Miloše Zemana. Vyčítají mu lhaní, i když se „skvělou“ rétorikou.

9.3.2023 v 9:15 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 658 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 461 | Diskuse

Josef Nožička

Fiala nenechá nikoho padnout – ani Jurečku!

Pro premiéra Fialu je zřejmě obhajitelné i to, když se ministr jeho vlády zbaví nepohodlného člověka nabídnutím tučného úplatku.

23.3.2023 v 14:15 | Karma článku: 42.62 | Přečteno: 1524 |

Jan Ziegler

Rajchlova pochybná minulost, paktoval se i s Berbrem

Právník Jindřich Rajchl se vrhl na politiku, rozhodl se jít vládě po krku a založil hnutí PRO. Z dřívějších dob jej však provází řada hříchů včetně nepřátelského převzetí a de facto likvidace tenisového klubu Tesla Karlín.

23.3.2023 v 12:01 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 2828 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kritérium budiž rohlík!

Tak jsem před časem taky vyrazil mezi lidi... nikoli na Václavák na demonstraci Česko proti bídě, ale na oslavu Mezinárodního dne žen do kulturáku vsi, ve které žiju.

23.3.2023 v 10:56 | Karma článku: 31.13 | Přečteno: 664 | Diskuse
VIP
Počet článků 2498 Celková karma 30.95 Průměrná čtenost 2026

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...