Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Řehka: Čeká nás „velká válka“

23. 11. 2022 8:30:51
Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

Válka na Ukrajině je velký budíček pro celou společnost. Eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Nelze vyloučit ani ty nejvážnější scénáře,“ prohlásil Řehka.Pokud by podle něj došlo ke konfliktu Ruska s Aliancí, česká armáda bude aktivním účastníkem od první minuty. „Řada zbraňových systémů, které dnes ničí Ukrajinu, doletí i na české území, situace je vážná,“ řekl. Je to první velitelské shromáždění od únorové ruské invaze na Ukrajinu a pro Řehku také první ve funkci náčelníka generálního štábu. Armádě musí podle Řehky zůstat protiteroristické zkušenosti, primárně se ale musí chystat na válku velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi....

Konflikty a jiné strategické šoky se opakují se železnou pravidelností, věčný mír je utopií.

Jak se již stalo „dobrou tradicí“, náčelník generálního štábu Karel Řehka se vyhnul tomu nejdůležitějšímu. Za mír jsou za prvé především odpovědni politici světových mocností a stále ještě platí to, co v minulosti – existuje politika jaderného zastrašování, která by měla potenciálního útočníka odradit od útoku, pokud by hrozilo reálné použití jaderných zbraní.

Pokud by Rusko napadlo státy NATO, muselo by samozřejmě čelit nasazení jaderných zbraní ze strany NATO a samo by muselo počítat s tím, že se světová, nebo jak tvrdí Řehka „velká válka“, promění ve válku jadernou. V takovém případě by samozřejmě hrozila pohroma pro veškeré civilní obyvatelstvo na světě jednak přímým zasažením jadernými zbraněmi tak sekundárními účinky radiace a změny klimatu. V důsledku jaderného konfliktu s masivním použitím jaderných zbraní by totiž člověk, lidská civilizace, skutečně ovlivnila klima na Zemi (na rozdíl od propagandy změny klimatu vypouštěním kysličníku uhličitého).

O tom, že vypukne tak zvaná „velká válka“, jak tvrdí Řehka, respektive III. světová válka, byla naše generace masírována komunistickou propagandou padesátých let a jen díky dohodě mezi USA a SSSR o raketách na Kubě a Turecku, se svět tehdy válce na poslední chvíli vyhnul.

Pokud spolu nebudou jednat USA a Rusko v dnešní době, může skutečně válka na Ukrajině přerůst do konfliktu mezi Ruskem a NATO – velkou válku – která by dříve nebo později přerostla v konflikt jadernými zbraněmi.

Ještě na jednu věc je třeba upozornit. Řehka ve svém projevu označil ruskou armádu za „vyspělého protivníka“. Ruská armáda je ale dnes a denně v médiích líčena jako armáda s prachmizernou bojovou morálkou a Rusko jako stát, který se buď zítra nebo pozítří rozpadne. Jedno z těchto tvrzení tedy je lživé. A vsadil by se, že správné hodnocení tentokrát provedl právě Řehka.

Opět se tedy vracíme k počátku chybné politiky Západu na Ukrajině. Západ zcela ignoroval to, že je Rusko jadernou velmocí a jeho politika začlenění Ukrajiny do NATO ( i když možná míněna vážně tak napůl) se stala zástěrkou, kterou Rusko obhajuje svou agresi proti Ukrajině.

Na závěr pak jen konstatování faktu. Česká armáda má asi 30000 příslušníků a je stále více méně koncipována jako sbor, který pomáhá politice Západu v zahraničních misích. Plány na přezbrojení armády a změna jejího působení jako armády bojující v „klasické“ válce je nápadem, který opět ignoruje existenci jaderných zbraní. Na „velkou válku“ bychom potřebovali zřejmě armádu možná desetkrát či dvacetkrát větší a podobná situace je v řadě dalších států NATO v Evropě. Největší evropskou armádu NATO v Evropě má Turecko, které ale jako jediné udržuje nejvyšší kontakty s Ruskem.

Tak zvané „velké válce“ se lze vyhnout, pokud budou světové mocnosti připraveny k jednání. Nakonec jde i o to, zda Západ bude bojovat na dvou frontách, tj. s Ruskem a Čínou. Čína zatím nemá jaderný potenciál Ruska, má ale miliony vojáků a zbrojí o sto šest.

Věčný mír není utopií, ale musí se o něj usilovat a v současném světě není jiné cesty než cesty kompromisů. To platilo v době první studené války a platí to i dnes, kdy tu máme válku horkou na Ukrajině.

Autor: Jan Bartoň | středa 23.11.2022 8:30 | karma článku: 36.28 | přečteno: 1273x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Bylo to „nutné zlo“

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se omluvil za svou podporu sovětské okupaci Československa v roce 1968. Označil svůj životopis v letech bolševika jako „nutné zlo“.

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jan Bartoň

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

21.11.2022 v 9:03 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.

18.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tobiáš Zdechovský

Proč nejsou lidé schopni vzájemně debatovat?

Názory na politická témata naši společnost odjakživa rozdělovaly a posunovaly nás. Co nás, ale zpomaluje a brzdí náš rozvoj je naše lenost vyhledat si argumenty.

27.11.2022 v 15:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Jiří Nápravník

Ekolog nebo ohleduplný hospodář

Požár v Českém Švýcarsku je dávno uhašen. Kůrovcová kalamita na Vysočině pomalu slábne. Velkou chybou by bylo na tyto tragédie zapomenout, protože obě události způsobili lidé. Především ti lidé, kteří se mají o přírodu starat.

26.11.2022 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 319 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 161 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.28 | Přečteno: 1189 |
VIP
Počet článků 2452 Celková karma 31.40 Průměrná čtenost 2040

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...