Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

21. 11. 2022 9:03:03
Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

Marek Benda poskytl obsáhlý rozhovor pro lidovky.cz, který je nadepsán bombasticky: Demokracie je víc ohrožená na Západě. My máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, říká Marek Benda. Není to zdaleka názor „správný“, natož objektivní. Zračí se v něm buď absolutní nepochopení toho, co se dnes na Západě včetně Česka děje nebo ,což je ještě mnohem horší, falzifikace reality neboť ODS je dnes ve vládě a její představitelé už vůbec nedělají politiku pravicovou, ale stejně „populistickou“ jako Babišovo hnutí ANO.

Z rozhovoru tak vyjímám dva podstatné odstavce Bendovy „reality“: A abych se ještě vrátil k předchozí otázce: jestli je někde ohrožena liberální demokracie, tak rozhodně ne v České republice. Naopak nejvíce ohrožena je na západ od našich hranic, na tom Západě, který jsme 70 let obdivovali a posledních 30 let napodobovali. Ale současné tendence „jediného povoleného a správného názoru“, k nimž mají mnohé západní společnosti nakročeno, jsou myslím přesně tím, proti čemu máme silné protilátky....

Momentálně je liberální demokracie v ohrožení zejména v těch západních společnostech, které ve snaze o nápravu historických křivd a nerovností prosazují jediný správný slovník, jediný správný projev, jediný možný, přípustný a veřejně vyslovitelný názor. Což je přístup, jenž nemá s liberální demokracií nic společného.

K Bendovým názorům musím totiž dodat nikoliv ono pověstné b, ale i c a d. Začnu kde jinde než v české televizi a rozhlase. Obě tato tak zvaná veřejnoprávní média, která si platíme částkou asi 200 Kč měsíčně, totiž předvádějí přesně to, co celá západní propaganda. Je bezesporu pravdou, že „správné“ názory se k nám dostávají prostřednictvím několika málo médií USA, a to v zásadě všech, které podporují demokraty – jde zejména o CNN, The New York Times a The Washington Post. Zprávy, které v USA poskytuje stanice Foxnews , se k uším českých posluchačů nedostanou a když tak jen jako komentář prostřednictvím zpravodajů ČT v USA (a je zcela jedno, kdo tam momentálně ČT zastupuje). Zvrácenost korespondenčního hlasování v USA jednak dokazuje to, že ani po čtrnácti dnech nejsou známy konečné výsledky hlasování do Sněmovny reprezentantů a díky korespondenčnímu hlasování dokázala demokratická strana „přežít“ poločasové volby pouze porážkou ve Sněmovně reprezentantů. Stále ale ještě nejsou známy výsledky posledních 5 obvodů, kde podle průběhu sčítání hlasů mohou republikáni získat tři mandáty a demokraté dva. Pokud by to tak skončilo, budou mít republikáni podobnou malou většinu jako demokraté před volbami.

Válkou na Ukrajině se v této souvislosti vůbec nehodlám obsáhle zabývat. Ruská agrese je nezpochybnitelná, ale nekritické přejímání propagandy Ukrajiny včetně všech „zásadních“ postojů prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho okolí, jsou známkou jediného správného názoru. Zelenského spor s USA o původu rakety dopadlé na Polsko je médii zameten pod koberec. Dlouhodobě zastávám názor, který není nakloněn propagandě rychlého vítězství Ukrajiny „do jara“. Bohužel, Rusko může naopak zaznamenat postup a na toto nebezpečí upozorňují už i někteří komentátoři v USA. Bidenova administrativa proto údajně tlačí na Ukrajinu, aby s Ruskem jednala i když je u moci stále Vladimir Putin.

Zásadním problémem Západu je ale politika změny klimatu činností člověka. Tato politika naprosto ignoruje fyziku a její obor termodynamiku. Podle OSN je člověk odpovědný za změnu klimatu ze sta procent a bohaté a chudé státy se nyní na konferenci v Egyptě přely pouze o to, kolik peněz mají bohaté státy dávat chudým na „boj s klimatickými změnami“. Politika změny klimatu způsobené lidskou činností je stoprocentně přijímána i naší vládou a politikou (od ANO po ODS) a všichni, kteří právě tuto politiku považují za nesmyslnou, jsou vylučováni z diskuse a nemají šanci ovlivnit finanční politiku státu. Jen válka na Ukrajině ospravedlnila návrat k fosilním palivům – ale to je jenom „dočasná“ situace a až Ukrajina vyhraje, vše se vrátí k záchraně klimatu.

Politické hašteření v Česku mezi ANO a současnou vládní garniturou nemůže být proto zástěrkou toho, že u nás není demokracie ohrožena. Je stejně ohrožena jako jinde na Západě, a i u nás se tvrdí, že návrat ANO k moci by byl „konec demokracie“ podobně, jako návrat republikánů k moci v USA.

Třicet tři let od pádu komunismu proto není žádný čas k velkolepým oslavám pádu bolševika. Dnes se uplatňují podobné metody jako kdysi v časech vlády jedné strany. Na Slovensku dostal v médiích prostor bývalý premiér Fico právě 17.11.2022 a strhla se kolem toho doslova mela, kdo že je odpovědný za to, že byl puštěn do televize. A potom, že neexistuje „jediný správný názor“ v bývalé části Československa. A když někdo u nás připomene bolševickou minulost generála Petra Pavla, je okřikován tím, že se musí vzít v úvahu jeho polistopadová činnost (vyměnil jako voják službu komunistickému režimu za službu polistopadovému režimu, a to má být jeho zásluha!).

Pane Bendo, vaše argumentace o tom, že u nás neexistuje ohrožení demokracie, je chybná a jen dokladuje rozklad české pravice a ODS zvláště po roce 2013.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 21.11.2022 9:03 | karma článku: 36.22 | přečteno: 1067x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Bylo to „nutné zlo“

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se omluvil za svou podporu sovětské okupaci Československa v roce 1968. Označil svůj životopis v letech bolševika jako „nutné zlo“.

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1043 | Diskuse

Jan Bartoň

Řehka: Čeká nás „velká válka“

Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

23.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 36.28 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.

18.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tobiáš Zdechovský

Proč nejsou lidé schopni vzájemně debatovat?

Názory na politická témata naši společnost odjakživa rozdělovaly a posunovaly nás. Co nás, ale zpomaluje a brzdí náš rozvoj je naše lenost vyhledat si argumenty.

27.11.2022 v 15:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Nápravník

Ekolog nebo ohleduplný hospodář

Požár v Českém Švýcarsku je dávno uhašen. Kůrovcová kalamita na Vysočině pomalu slábne. Velkou chybou by bylo na tyto tragédie zapomenout, protože obě události způsobili lidé. Především ti lidé, kteří se mají o přírodu starat.

26.11.2022 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 311 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 160 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.28 | Přečteno: 1188 |
VIP
Počet článků 2452 Celková karma 31.40 Průměrná čtenost 2040

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...