Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Zbabělost – to je to správné slovo!

6. 10. 2022 8:00:31
Jiří Turner pochválil koalici SPOLU, jak se šalamounsky vypořádala s podporou pro kandidáty blížící se volby prezidenta. V nadpisu použil slova, která tuto politiku údajně nevystihují, ale zbabělost je to pravé slovo.

Pod titulkem Ostuda? Zbabělost? Polibek smrti? se Jiří Turner vyjádřil pochvalně o rozhodnutí koalice SPOLU nejmenovat vlastního kandidáta na prezidenta: Opozici a jejím sympatizantům se evidentně nelíbí, že koalice Spolu nenasadila do prezidentské volby vlastního kandidáta, ale podpořila hned tři nezávislé. Mně se to naopak velmi líbí a považuji to za správný krok. Koalice to udělala dobře z mého ryze osobního pohledu, v rámci, kterého jsou oni tři prezidenští kandidáti těmi, mezi kterými se patrně budu rozhodovat, a myslím, že i moje vize je totožná s tou koaliční, tedy že jistá část voličů si v prvním kole vybere jednoho z oněch třech (případně z více) kandidátů a v druhém kole bude volit toho nejúspěšnějšího. Ten by pak měl s přehledem porazit Babiše případně jiného kandidáta opozice.

Tentokrát ovšem musím bezvýhradně souhlasit s jiným hodnocením, a to takovým:

Přiznám se, že mě mrzí, jak obrovský posun koalice SPOLU prodělala za posledního tři čtvrtě roku po vítězných parlamentních volbách. Taky na něj (kandidáta koalice na prezidenta-pozn. autora) všichni čekali, premiér ho sliboval v září. Takto se vyjádřil Miroslav Kalousek, který se dobrovolně vzdal kandidatury, protože nechtěl kazit koalici SPOLU volební výsledek. Kalousek byl totiž nejméně oblíbeným politikem podle řady průzkumů. „Pojmenování těch tří kandidátů, kteří mají největší šance na vítězství, se koalice SPOLU jakoby pojišťuje do budoucna. To není stanovisko sebevědomého politického lídra, který něco chce, to je stanovisko opatrného oportunisty,“ komentuje bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Kalouskovo stanovisko je zřejmé a nejlépe a nejtrefněji ho vystihuje slovo v názvu mého komentáře – zbabělost. Je to také jeden z charakteristických prvků počínání vlády Petra Fialy. Dělat politiku tak, aby se „myslelo“ na všechny eventuality. Vždyť premiér Fiala má k takové politice velmi blízko. Jako politolog zvažuje téměř na lékárnických vahách, jaký dopad bude mít takové či onaké rozhodnutí na politickou podporu jeho kabinetu. Výsledek je ovšem poněkud tristní. Vláda Petra Fialy má nejnižší podporu po necelém roce své vlády, protože ti, co vládní strany nevolili si říkají, že to takhle dopadnout muselo a ti, co tuto vládu volili, jsou překvapení či otráveni z toho, co vláda předvádí.

Samozřejmě, pohybujeme se ve světě, který prochází nejhlubší politickou krizí za mnoho desetiletí, a to nejen kvůli válce Ruska na Ukrajině. Rusko začalo vyhrožovat jadernými zbraněmi a nyní se ozývají už i podobné výhrůžky z USA. Už i naši vojenští experti (a to nemyslím ironicky) jakým je generál Jiří Šedivý, připouštějí, že rétorika některých západních představitelů, zejména USA, by v případě realizace kroků, které navrhují, zavedla svět na práh třetí světové války. Kromě toho čelí vláda energetické krizi, opět částečně vyvolané válkou na Ukrajině ,ale zejména katastrofální politikou EU zaměřenou na tak zvané obnovitelné zdroje a tlaku na opuštění jaderné energetiky (viz Německo). A to vše se promítá do zadlužování českého státu.

Rozpočet na rok 2022 nová vláda slavnostně změnila a deficit snížila na 290 miliard korun. Současné prognózy do konce roku 2022 ukazují, že rozpočet skončí v deficitu, který původně navrhovala bývalá Babišova vláda, tj. zase kolem 390 miliard korun. Právě Kalousek tuto ekonomickou politiku současné vlády tvrdě kritizuje. Fialova vláda vlastně jen pokračuje v tom, co začala vláda Babišova. Ale ani deficity posledních dvou let Babišovy vlády nepřišly z vůle této vlády, ale byl to důsledek restrikcí spojených s covidem. Kritika rozhazovačnosti Babišovy vlády od bývalé opozice je tak stejně "pravdivá" jako kritika rozhazovačnosti Fialovy vlády Kalouskem.

Česká vládní politika je jen ve vleku událostí a přesně podle tohoto vzorce nakonec rozhodla i v otázce prezidentské volby. V porovnání s tím, že se světová politika vyvíjí směrem k eskalaci konfliktu na Ukrajině, je to samozřejmě malichernost. Nicméně, zbabělost to rozhodně je. A když si v českých médiích přečtu, že se povolební Itálie dohodla na dodávkách plynu z Ruska, je dnešní svět a EU zvláště v nezáviděníhodném stavu a obavy lidí z budoucnosti chápu. Posledním lídrem ODS, který měl tak zvané "koule" ,byl bezesporu Mirek Topolánek. Ale jeho vláda byla svržena během minulého předsednictví EU a tak to pravici také nepomohlo. Pak přišel Petr Nečas a jeho pád, který poškodil politiku ODS fatálně. A dnes jen se slušným premiérem Petrem Fialou sklízíme , co se v české politice za posledních téměř 10 let událo.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 6.10.2022 8:00 | karma článku: 33.72 | přečteno: 1218x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Bylo to „nutné zlo“

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se omluvil za svou podporu sovětské okupaci Československa v roce 1968. Označil svůj životopis v letech bolševika jako „nutné zlo“.

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1043 | Diskuse

Jan Bartoň

Řehka: Čeká nás „velká válka“

Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

23.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 36.28 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Jan Bartoň

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

21.11.2022 v 9:03 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.

18.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Nápravník

Ekolog nebo ohleduplný hospodář

Požár v Českém Švýcarsku je dávno uhašen. Kůrovcová kalamita na Vysočině pomalu slábne. Velkou chybou by bylo na tyto tragédie zapomenout, protože obě události způsobili lidé. Především ti lidé, kteří se mají o přírodu starat.

26.11.2022 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 311 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 160 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.28 | Přečteno: 1187 |

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 846 | Diskuse
VIP
Počet článků 2452 Celková karma 31.40 Průměrná čtenost 2040

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...