Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Odmítám mediální propagandu kolem omezeného jaderného útoku Ruska na Ukrajinu

30. 09. 2022 9:30:41
Média nás pomalu přesvědčují o tom, že omezený ruský jaderný útok není nic, čeho bychom se měli bát. Různí experti se snaží uklidňovat, že vlastně o nic tak moc nejde.

Ruský útok jadernými zbraněmi na ukrajinskou armádu a infrastrukturu Ukrajiny se v médiích objevuje v poslední době stále častěji. Hrozba užití jaderných zbraní Ruskem se objevila jednak v projevu ruského prezidenta Vladimira Putina, velmi otevřeně o ní dále na sociálních sítích hovoří bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten už před časem pohrozil Ukrajině „soudným dnem“, pokud by se pokusila zaútočit na Krym.

Tento vývoj by nás měl velmi znepokojovat, protože od „omezeného“ použití jaderných zbraní k jaderné válce mezi USA a Ruskem pak může být jen krůček. USA údajně „vysílají“ do Ruska signály, které mají Rusko odstrašit od použití jaderných zbraní. Je to stejná a neúspěšná taktika USA, která se neosvědčila před napadením Ukrajiny. I tehdy americké zpravodajské služby informovaly o termínech ruské invaze, a to tak dlouho, až to mnozí považovali za propagandu a naletěl i náš prezident Miloš Zeman, který práci amerických tajných služeb zkritizoval (invaze nezačala v den, který byl oznámen), aby za týden musel svá vyjádření obrátit o sto osmdesát stupňů.

V Událostech, komentářích na ČT jsem 26.9.2022 slyšel jakéhosi experta hovořit o tom, co by se stalo, kdyby Rusko na Ukrajině použilo jaderné zbraně. Odpověď by prý byla taková, že by USA nejadernými zbraněmi zničili ruskou černomořskou flotilu. To z nás pan „expert“ skutečně dělá takové pitomce, že by americký útok na vojenskou flotilu Ruska nechalo Rusko bez odpovědi?

A také se můžeme dočíst v médiích i toto:

Lidovky.cz: Jak ničivá vlastně taková taktická jaderná zbraň je? Máme si představovat novou Hirošimu, nebo spíš o něco ničivější konvenční zbraň?
Strašně záleží na typu. Jaderné zbraně se pohybují v rozsahu ničivosti jedné až sta kilotun TNT. To, co spojenci svrhli na Hirošimu, mělo ničivost zhruba desíti kilotun. Stejně se odhaduje kumulativní efekt větších spojeneckých náletů během roku 1943. Rusové ovšem disponují dělostřeleckými granáty, jejichž ničivost se pohybuje někde okolo jedné kilotuny TNT. Taková munice likviduje osoby zhruba v poloměru půl kilometru až jednoho kilometru. Strašně samozřejmě záleží na tom, kde přesně to vybuchne, jestli je pěchota zakopaná a tak dále. Obrněná technika, která je v této vzdálenosti, ale takový útok přežije celkem v pohodě.

Lidovky.cz: Čistě hypoteticky: co by se muselo stát, aby Rusové k jadernému úderu skutečně sáhli?
Muselo by hrozit kompletní zničení ruské armády. Nebo se tu bavíme o útoku na území Ruské federace, ale zdůrazňuji, že mám na mysli to, co si pod tím představí běžný Rus – a to není Doněck a Luhaňsk. Většinově platí, že Rusové kvůli Ukrajině umírat nechtějí. Naše vnímání situace je samozřejmě zkreslené, protože do našich médií se dostanou pouze zprávy o těch, kteří před mobilizací utíkají, jsou nespokojení, a vůbec už se nebavíme o relativně silné části populace, která mobilizaci chtěla. To ale nic nemění na tom, že Ukrajina za to většině Rusů nestojí, a vyvstává tedy otázka, proč kvůli ní používat jaderné zbraně.

Výše uvedené názory tohoto experta mně ale vůbec neuspokojují. Dlouho se již vyjadřuji tak, že Rusko za žádnou cenu nepustí dobytá ukrajinská území jako celek. Ztráta části charkovské oblasti ze strategického ruského pohledu není tak důležitá, důležité je pro Rusko pozemní spojení s Krymem. A právě toto území chce Moskva oficiálně anektovat. Ukrajina slibuje „tvrdou odpověď“, což jen opět znamená další eskalaci konfliktu. V současné chvíli je na straně Ukrajiny výhoda v tom, že mobilizovala již před několika měsíci a má v současné chvíli k dispozici asi 700 tisíc vojáků ve zbrani. Rusko podle západních zdrojů disponuje na Ukrajině jednotkami o síle asi 200 tisíc mužů a proto přistoupilo k mobilizaci, která má zajistit přísun asi 300 tisíc vojáků na ukrajinskou frontu. Tím se Rusko snaží zabetonovat dobytá území. Ukrajinci naopak musejí pospíchat, pokud chtějí dobýt další Ruskem okupovaná území. Kdyby v této situaci hrozilo Rusku zhroucení části fronty, nelze vůbec vyloučit nasazení jaderných zbraní.

To je vývoj, který by měl znepokojovat každého Evropana, Zvláště, když se nevedou žádná jednání mezi Ruskem a USA a oba státy si pouze navzájem vyhrožují. Zničení plynovodů je dalším propagandistickým soubojem – udělalo to Rusko, udělaly to Spojené státy. Jsem přesvědčen, že v Moskvě i Washingtonu moc dobře vědí, čí je to dílo. Je to ale jen další doklad zhroucení mezinárodní bezpečnosti založené na vzájemném odstrašování, které známe z období první studené války po roce 1945. Dnes běží na plné obrátky druhá studená válka, která však díky válce na Ukrajině může přerůst ve válku světovou.

Ještě na počátku ruské invaze tvrdil americký prezident Joe Biden, že nechce, aby po sobě stříleli Rusové a Američané. Nyní se zdá, že představa útoku amerických vojáků na Rusko není vůbec vyloučena a je součástí zastrašovací taktiky USA. To vůbec není dobré nejen pro Ukrajinu ale hlavně pro světový mír. Není skutečně nejvyšší čas vrátit se k jednacímu stolu? Obávám se, že v sázce dnes není ani tak celistvost Ukrajiny v hranicích před rokem 2014, ale světový mír. Zvykat si na možnost vypuknutí jaderné války nechci. V sázce je totiž víc, než jsme si ochotni připustit.

Autor: Jan Bartoň | pátek 30.9.2022 9:30 | karma článku: 33.97 | přečteno: 1331x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Bylo to „nutné zlo“

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se omluvil za svou podporu sovětské okupaci Československa v roce 1968. Označil svůj životopis v letech bolševika jako „nutné zlo“.

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jan Bartoň

Řehka: Čeká nás „velká válka“

Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

23.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 36.28 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Jan Bartoň

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

21.11.2022 v 9:03 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.

18.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tobiáš Zdechovský

Proč nejsou lidé schopni vzájemně debatovat?

Názory na politická témata naši společnost odjakživa rozdělovaly a posunovaly nás. Co nás, ale zpomaluje a brzdí náš rozvoj je naše lenost vyhledat si argumenty.

27.11.2022 v 15:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Jiří Nápravník

Ekolog nebo ohleduplný hospodář

Požár v Českém Švýcarsku je dávno uhašen. Kůrovcová kalamita na Vysočině pomalu slábne. Velkou chybou by bylo na tyto tragédie zapomenout, protože obě události způsobili lidé. Především ti lidé, kteří se mají o přírodu starat.

26.11.2022 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 25.94 | Přečteno: 316 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 160 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.28 | Přečteno: 1189 |
VIP
Počet článků 2452 Celková karma 31.40 Průměrná čtenost 2040

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...