Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Johnson: Kdyby byl Putin žena

1. 07. 2022 8:00:17
Neuvěřitelný výrok Borise Johnsona je typickou ukázkou současné rétoriky Západu. Je smutné, že muži v čele NATO i G7 nejsou schopni Rusko zastavit a vymlouvají se už na naprosté hlouposti.

Britský premiér pronesl v poslední době několik výroků na téma ukončení války na Ukrajině. Mimo jiné varoval před jednáním s Ruskem a podpořil plně politiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který plánuje dobytí všech ztracených území zpět pod správu Kyjeva – dokonce i Krym. Žádná mírová jednání se nyní nevedou z prostého důvodu – Rusko dnes okupuje už přes sto tisíc čtverečních kilometrů ukrajinského území a každý den postoupí jeho armáda o několik kilometrů vpřed.

Zelenský se naivně domnívá, že Západ dodá Ukrajině stovky raketometů a děl a že pak nastane obrat ve vývoji války a Rusko bude poraženo. Raketometů dostane Ukrajina možná několik desítek, rovněž tak děl. To, co však Ukrajina nedostane, je ve vojenském žargonu „živá síla“. V té bude mít vůči Rusku vždy mnohem méně (defacto v poměru 1/4 až 1/5) a bez té se žádný obrat ve válce konat nebude.

Johnson však zaperlil ještě mnohem více, když prohlásil toto: "Kdyby byl Putin žena, tak nevěřím tomu, že by rozpoutal takovou šílenou machistickou válku," řekl Johnson. "Pokud chcete výmluvný příklad toxické maskulinity, tak ho máme před sebou v jeho osobě," dodal. Uvedl rovněž, že by na mocenských pozicích mělo být více žen.

Takže jen namátkou vybírám: Velká Británie – muž, Německo-muž, Itálie-muž, Francie-muž, Španělsko-muž, USA – muž, Japonsko – muž, Austrálie-muž. Prostě, ženami se to ve vrcholných pozicích na Západě jenom hemží, že ano. Přitom Velká Británie díky odvážné ženě Margaret Thatcherové dokázala dobýt Argentinou obsazené Falklandy. Na výrok Johnsona by bylo možné reagovat i ironicky tak, že kdyby byl Johnson žena, nedošlo by k onomu případu bujných večírků během covidových restrikcí. Žena v čele britské vlády by takové machistické večírky v sídle premiéra nedopustila.

Velmi mne zaujal komentář bývalého premiéra Jiřího Paroubka o setkání skupiny BRICS těsně před schůzkou G7. Světový vítr změnil směr. Takový titulek dali autoři svému článku v konzervativním německém deníku Die Welt. Připomínají, že země G7 mají v souhrnu asi 770 milionů lidí, zatímco země BRICS, tedy Čína, Indie, Rusko, Brazílie a Jižní Afrika, vykazují tři miliardy lidí. Podle autorů článku přitom mnoho lidí na Západě včetně Německa věří tomu, že většina zemí světa je dnes na straně Ukrajiny. Ve skutečnosti tu vzniká alternativní protizápadní blok, mocný a významnější než kdy dříve. Je pravda, že Čína má územní spory s Indií, které tu a tam přejdou i do lokální vojenské konfrontace. Nicméně Indie, kterou by Západ rád viděl na své straně, má už od časů Sovětského svazu výtečné vztahy s Ruskem. Vztahy nejen hospodářské, ale i pokud jde o dodávky vojenské technologie a materiálů pro indickou armádu. A rovněž lidnatý Pákistán je dnes de facto strategickým partnerem další země BRICS, Číny. A ta zase intenzivně prohlubuje vztahy s Brazílií.

Falešná mediální propaganda Západu o tom, že celý svět podporuje Ukrajinu, je tak nejen lživá, ale de facto klame ty, které chce podpořit. Jestliže už i v zákulisí Bílého domu se připouští, že Ukrajina nezíská zpátky území, které Rusko invazí dobylo, kruh se uzavírá. Někteří představitelé Bílého domu vyjádřili své obavy ohledně ztráty ukrajinského území způsobené ruskou invazí do země. Domnívají se, že se Ukrajině nepodaří získat zpět celé území, o nějž za čtyři měsíce války s Ruskem přišla. Tento názor mezi americkými představiteli převládá i přesto, že USA a spojenci v posledních týdnech Ukrajině dodávají modernější a výkonnější zbraně.

Ruský útok na obchodní centrum s civilisty je jasným dokladem toho, že se Rusko nezastaví před ničím. Dává tím jasný signál tomu, že po každé moderní vojenské dodávce na Ukrajinu provede demonstrativní útok na civilní cíle s cílem rozdmychávat strach. Příště to může být Kyjev či další velká města Ukrajiny. Podobně už Rusko reagovalo na ukrajinské útoky na cíle v Rusku. Pokud by se Ukrajina pokusila pomocí nových zbraní dále rozšířit útoky na cíle v ruském vnitrozemí, případů útoků na ukrajinské civilisty z ruské strany by řádově přibylo.

Tak je totiž současná situace narýsována. Může se proto stát, že Rusko sice své územní zisky bude získávat po kilometrech za den, ale za dalších sto dní to může být postup ruské armády o dalších sto kilometrů. To je prostá matematika. Je možné, že Rusku současné nejednání s Ukrajinou i vyhovuje, protože, jak se vyjádřil bývalý ruský prezident Medveděv, za rok už nemusí Ukrajina vůbec jako stát existovat.

USA na počátku konfliktu přišly s teorií, že se Rusko na Ukrajině „vyčerpá“ a nebude moci napadnout další země. Nyní už NATO hovoří o tom, že Rusko ohrožuje další státy, představitelé Polska se vyjadřují tak, že jsou „další na řadě“. To je jen další doklad chybné politiky Západu. Pokud Západ nechtěl Ukrajinu bránit (protože by nastala III. světová válka), neměl válku na Ukrajině vůbec připustit a měl se s Ruskem i Ukrajinou dohodnout na míru výměnou za část ukrajinského území. Snad západní stratégové ani netušili, že je Rusko schopné na Ukrajině dobýt další území, a proto podporovali Ukrajinu v plánu vstoupit do NATO. Rusko navíc drží EU v hrsti s (ne)dodávkami plynu, což by zejména pro německou ekonomiku byla ekonomická katastrofa.

Rusko tak na rozdíl od plánu USA nejen že válkou na Ukrajině neoslabí, ale významně posílí, což už vzalo NATO na svém posledním zasedání na vědomí a označilo Rusko za nepřítele, proti kterému je třeba se podstatně lépe vyzbrojit. Otázkou je, zda toto poznání stratégů NATO nepřichází příliš pozdě.

Autor: Jan Bartoň | pátek 1.7.2022 8:00 | karma článku: 33.46 | přečteno: 960x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Bylo to „nutné zlo“

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se omluvil za svou podporu sovětské okupaci Československa v roce 1968. Označil svůj životopis v letech bolševika jako „nutné zlo“.

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1043 | Diskuse

Jan Bartoň

Řehka: Čeká nás „velká válka“

Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

23.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 36.28 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Jan Bartoň

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

21.11.2022 v 9:03 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.

18.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Nápravník

Ekolog nebo ohleduplný hospodář

Požár v Českém Švýcarsku je dávno uhašen. Kůrovcová kalamita na Vysočině pomalu slábne. Velkou chybou by bylo na tyto tragédie zapomenout, protože obě události způsobili lidé. Především ti lidé, kteří se mají o přírodu starat.

26.11.2022 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 311 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 160 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.28 | Přečteno: 1186 |

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 846 | Diskuse
VIP
Počet článků 2452 Celková karma 31.40 Průměrná čtenost 2040

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...