Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Covid: Najděte už odvahu?

26. 11. 2021 14:00:09
Přečetl jsem si úvahu Zbyňka Holáska na téma pomýlených antivaxerů mimo jiné z iniciativy Chcípl pes. Je to čtení sice zajímavé, ale naprosto se závěry autora nesouhlasím.

Zbyněk Holásek napsal článek, v němž hází tak zvané Antivaxery do jednoho pytle, zejména útočí na iniciativu Daniela Landy Chcípl pes, posmívá se jim coby „nevědecké“ alias hloupé části společnosti, která si de facto nezaslouží nic jiného než vymření – i tím covidem, že ano.

S čím s Holáskem naopak ̈souhlasím, a to je zcela mimo jakoukoliv diskusi, je pozitivní efekt očkování proti covidu. Já sám jsem samozřejmě také očkován, a to dokonce třetí dávkou (a vím, že mě s největší pravděpodobností čeká čtvrtá, pátá atd.), protože jsem již ve věku, který tomu nahrává. V mé generaci 70+ je proočkováno asi 80% populace, tj. 4 z pěti seniorů. Víme ostatně své, nějaké zdravotní potíže máme vlastně všichni a někteří z nás se již pravidelně nechávají očkovat i proti kmenům chřipky. Ale to není žádný důvod pro povinnou vakcinaci od 0–100 let, když to řeknu takto natvrdo.

Holásek jistě ví, že naprostá většina dětí prodělá covid jako obyčejnou „rýmičku“ a o možných následcích sice nevíme nic, ale to nevíme ani u nás, co jsme se nechali očkovat vakcínou vyvinutou na zcela jiném principu než vakcíny proti chřipce. Všechna dostupná data ukazují, že problém s covidem začíná většinou u lidí kolem padesátky a výše a zcela v souladu s očekáváním, pacienti na JIP se rekrutují podle čerstvých dat z 80 % z lidí neočkovaných a zbytek tvoří očkovaní. K tomu je zapotřebí dodat i ono pověstné za bé. Vzhledem k tomu, že na jaře ještě nebyly známy výsledky očkování, snad pouze z Izraele, vědecká komunita propagující očkování silně věřila tomu, že očkování pomůže nejen proti těžkému průběhu covidu, ale zabrání vzniku bezpříznakové infekce. Často se připomíná vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného, který právě „Tečku“ – očkování – takto propagoval. Nyní se ukazuje, že očkovaní se nejen mohou nakazit, ale mohou skončit i na JIP, pokud jsou ve věku kolem 78 let a mají další zdravotní potíže.

Já osobně jsem s očkováním spojil zcela jiné a rovněž plané naděje. Přál jsem si, aby se naše společnost zachovala podobně jako Velká Británie a všechna omezující nařízení byla zrušena. To se bohužel nestalo. Místo toho jsme byli i v létě masmédii, mezi nimiž hrála na prvním místě prim zejména ČT, neustále strašeni růstem infekce, když se „oproti minulému týdnu zjistil nárůst pozitivních výsledků ze 100 na 120“. Dnes máme už dokonce 27000 pozitivních za den, takže ony letní hodnoty byly nejen směšné a nestály za řeč, kdyby ovšem vedly k poznání, že už tu virus s námi zůstane a že musíme na podzim počítat s další vlnou nákazy.

Velká Británie, jejíž „experiment“ velmi detailně sleduji na ourworldindata.org, vykazuje neustále od poloviny července pozitivitu mezi 40000-50000 za den, denně tam od září umírá s covidem kolem 100 osob, v současnosti asi 150 osob. Po přepočtu na Česko to odpovídá denním výsledkům pozitivity kolem 8500 a dennímu počtu zemřelých asi 20-30 osob. I tam umírají zejména neočkovaní, zdravotnictví situaci zvládá a společnost není segregována na očko a neočko. U nás sice v létě byla úmrtí velmi nízká, dnes ale opět denně umírá až 100 osob a rychle tak v počtu úmrtí Británii doháníme. Právě příklad Británie je cestou, jak se fakticky s covidem naučit žít, každý ví, že se může nechat očkovat a je na něm, zda to udělá či ne. O žádné povinné vakcinaci se tam nemluví. Platí tam totiž premisa, že každý je odpovědný za své zdraví především sám sobě. V Británii tak zřejmě probíhá bez jakýchkoliv omezovacích opatření stále proces přenášení viru a to, co nyní pozorujeme v Česku či Německu a Rakousku jako obrovskou vlnu, tam už probíhá čtyři měsíce a je to tedy rozprostřeno do mnohem delšího časového období. Tak zvaná „kolektivní imunita“, se kterou se na jaře tak často argumentovalo, se skutečně ukazuje jako chiméra.

A ještě jedna věc mi velmi vadí. Nemoc covid 19 se prakticky neléčí. Společnost Pfizer vyvinula nový preparát proti covidu. Farmaceutická společnost Pfizer vyvinula nový lék proti covidu. Do výzkumu zapojila přes 700 nakažených pacientů patřící mezi rizikové skupiny. U nich se po měsíci užívání léku snížil počet hospitalizací a úmrtí o 89 %. Sdělil to web AP News. Podle statistik méně, než jedno procento pacientů muselo být hospitalizováno a nikdo nezemřel. Pacienti studie byli neočkovaní, s mírným až středně závažným průběhem nemoci. Patřili do rizikové skupiny kvůli zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka nebo srdeční onemocnění. Po projevení příznaků léčba trvala zhruba pět dní. Pfizer studii přerušil díky velké účinnosti léků a má v plánu předložit informace o úspěšnosti americkým regulačním orgánům. Tato zpráva oběhla média na počátku letošního listopadu.

V současnosti se v Česku lidem s covidem nabízí ibalgin, některým, jako prezidentu Miloši Zemanovi (mimochodem očkovanému) se dostane preparátu monoklonálních látek. Použití antivirotik v současnosti dostupných na trhu není doporučováno, použití antiparazitika Ivermectine bylo vyzkoušeno na Slovensku, ale odborná veřejnost před jeho užíváním stále varuje. Pokud bude lék Pfizeru uveden na trh, bude to pro řadu lidí odmítajících vakcinaci možnost, jak covid léčit. Pak už nevidím pro povinnou vakcinaci vůbec žádný důvod ani u profesních skupin.

Současná opatření, která jsou jen předzvěstí tvrdého lockdownu, po kterém přesvědčení zavírači volají už dva měsíce, považuji za ekonomickou sebevraždu nejen české, ale obecně západní společnosti. Měla možná opodstatnění na počátku epidemie až do jara letošního roku, dnes už ale ničemu nepomohou a jen společnost dále umrtvují. Přeji si, podobně jako pan Holásek, návrat k normálu, ale na rozdíl od něho nevidím žádnou potřebu prosazovat povinnou vakcinaci jako spásné a jediné řešení.

Autor: Jan Bartoň | pátek 26.11.2021 14:00 | karma článku: 33.85 | přečteno: 1283x

Další články blogera

Jan Bartoň

Bidenův první rok – jednoduše malér

20.ledna 2022 uplynul rok od nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta. Vyšla řada komentářů, z nichž zejména ten v ČT lakoval věci ani ne na růžovo, spíše do ruda.

21.1.2022 v 9:30 | Karma článku: 35.93 | Přečteno: 1164 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Hany Horké – doklad společenského rozvratu

Úmrtí Hany Horké, zpěvačky kapely Asonance, je v médiích široce komentováno jako produkt „antivaxerů“ . Spíše jde o setrvalý rozvrat společenských hodnot.

19.1.2022 v 8:00 | Karma článku: 40.11 | Přečteno: 2002 | Diskuse

Jan Bartoň

Jurečka najel na tradiční lidoveckou "koaliční" politiku

Předseda KDU-ČSL již začíná naplno vystrkovat „koaliční“ růžky, což je a byla obvyklá politika lidovců ve všech vládách. Vždycky patřili k těm „nejspravedlnějším a nejmorálnějším“.

17.1.2022 v 8:00 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Jan Bartoň

Nejvyšší soud USA zrušil povinnou vakcinaci ve firmách

Nařízení amerického prezidenta Joea Bidena o povinné vakcinaci ve firmách narazilo u Nejvyššího soudu USA, který toto nařízení zrušil. Záleží tak na vedení firem, zda budou po svých zaměstnancích očkování požadovat.

14.1.2022 v 8:35 | Karma článku: 33.14 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Česko hledá novou hlavu státu. Mozek v kebuli není podmínkou?

Tak jich máme zatím první desítku. Myslím těch hlav, co by rády zvítězily ve veřejné soutěži Dobývání Pražského hradu. Už teď mě to baví sledovat.

22.1.2022 v 10:20 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 229 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Vznikající zambijský národ

O poslednich volbách v Zambii v roce 2021. O možnostech vývoje národního státu v Africe. Kratké zamyšlení nad politikou Zambie.

22.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 82 | Diskuse

Milan Kic

Nová vláda a lepší zítřky?

Řada voličů současné vládní koalice si od nové vlády slibovala změnu kurzu a lepší politickou kulturu. První kroky nové vlády však budí rozpaky.

21.1.2022 v 23:00 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 481 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (16)

EP má novou předsedkyni. Macron by chtěl do Listiny základních práv EU začlenit právo na potrat. Agentura EU pro azyl zahájila činnost. Plénum konference o budoucnosti Evropy bude diskutovat o doporučeních občanských panelů.

21.1.2022 v 15:30 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 182 | Diskuse

Jan Bartoň

Bidenův první rok – jednoduše malér

20.ledna 2022 uplynul rok od nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta. Vyšla řada komentářů, z nichž zejména ten v ČT lakoval věci ani ne na růžovo, spíše do ruda.

21.1.2022 v 9:30 | Karma článku: 35.93 | Přečteno: 1164 | Diskuse
VIP
Počet článků 2328 Celková karma 34.70 Průměrná čtenost 2081

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz