Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Vakcinační povinnost postupuje ve Francii, Itálii …

15. 10. 2021 8:00:50
Ze všech informací o tom, že se tak zvaně „stupňuje tlak“ na neočkované ve Francii a Itálii, vyplývá, že tak zvané covidpasy v EU jsou dnes využívány k prosazení stoprocentní vakcinace pod pohrůžkou ztráty zaměstnání.

Itálie zavádí povinné covidpasy pro vstup do zaměstnání. Způsob kontroly potvrzení o bezinfekčnosti či o očkování proti covidu-19 si stanoví každá organizace či firma sama, může být namátková či při vstupu na pracoviště a za nedodržení nové povinnosti hrozí pokuty zaměstnancům i zaměstnavatelům. Například italští poslanci budou od pátku smět do práce jen s covidovým certifikátem, rozhodlo ve středu vedení dolní komory parlamentu. Pokud poslanci a jejich asistenti certifikát nepředloží, nebude jim umožněn vstup do areálu sněmovny. Poslancům navíc hrozí vyloučení ze zasedání po dobu dvou až 15 dnů, čímž by přišli i o část platu.

V Událostech na ČT dne 14.10.2021 referoval francouzský zpravodaj ČT o tom, že neočkovaným již nebudou poskytovány příspěvky na testy. Antigenní test stojí podle zpravodaje 25 EUR, PCR test je asi dvakrát dražší. Současně se zkrátí doby platnosti testů, což by vedlo k tomu, že neočkovaným bude aktivně bráněno navštěvovat místa, kde je prokázání tak zvané bezinfekčnosti nutné, tj. restaurace, společné prostory – kina a divadla – apod.

Není bez zajímavosti, že v těch samých Událostech už oznamovala zkrácení doby platnosti u výsledků PCR testů na tři dny a antigenních testů na den hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Opět se rozviřuje otázka hrazení těchto testů. Ještě před volbami vláda rozhodla o tom, že se bude pokračovat hrazením testů ze státního rozpočtu. Zkrácením doby platnosti testů by při zachování tohoto hrazení testů opět zvyšovalo výdaje rozpočtu. Neoficiální kandidát na nového ministra zdravotnictví Vlastimil Válek za TOP 09 už prohlašoval, že by hrazení testů mělo pokračovat ze státního rozpočtu, že by ale zvažoval jejich nutnost. Poté, co ještě vláda Andreje Babiše rozhodla o tom, že se říjnové testování žáků na školách zruší, se údajně ze škol ozývají hlasy, které by toto testování požadovaly. Česká hygiena například stále postupuje tak, že když se ve třídě vyskytne jeden pozitivní případ covidu, celá třída končí na 14 karanténě, a i když by mohly děti do školy chodit (mají negativní testy), stejně se učí na dálku. To vše je jen dokladem toho, že Česko spolu s dalšími státy EU nevzalo covid na vědomí jako něco, co tu s námi už zůstane, ale naopak se stále s covidem vede společenský boj. Opět se politici vyjadřují ke zhoršující se situaci u nás – je naprosto stejná jako v Dánsku či Norsku či lepší než ve Spojeném království (ve státech, kde už s covidem nebojují) – a vyhrožuje se novými zákazy – tak zvanými „režimovými opatřeními“.

Podíval jsem se pro zajímavost na údaje z října 2020, tj. před rokem. Podle informací ministerstva zdravotnictví v Česku do večera (25.10.2020) přibylo 4 577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny víc než minulou neděli za stejnou dobu. Za neděli přitom bývají čísla kvůli menšímu počtu provedených testů nižší než v jiných dnech. Počet úmrtí s nemocí covid-19 od rána stoupl na 2 167, počet pacientů ve vážném stavu se zvýšil na 800. V současné době máme podle Ministerstva zdravotnictví v těžkém stavu asi 70 pacientů, tj. desetinu proti loňskému roku. Zcela v souladu s tím, že máme asi 67% dospělé populace proočkováno. V Česku nyní na covid umírají asi tři lidé denně, před rokem to byly desítky osob denně. Podobné statistiky úmrtí dnes mají i Dánsko či Norsko, které všechny restrikce zrušily během září.

V rádiu Impuls jsem slyšel propagaci očkování ve stylu – maminko, proč nejedeme k moři, není to tím, že nejsme očkovaní? – na ČT pak propaguje očkování duo Vladimír Kořen – Adela Elbel. Kořenovi stačí pár vteřin na to, aby Elbel přesvědčil o výhodě očkování. Vytratilo se úplně racio – očkujeme se proto, abychom byli lépe chráněni a ne proto, abychom mohli jezdit k moři. To je dle mého největší slabina těchto propagací. Navíc, očkování žádnou tečku za covidem neudělá a bude s námi, ať očkovanými či neočkovanými – už napořád. A mohou onemocnět samozřejmě i lidé očkovaní, mají však větší šanci na to vyhnout se těžkému průběhu nemoci.

Jsem rozhodným zastáncem svobody volby, tj. domnívám se, že Dánsko či Norsko a Spojené království, přistoupily ke covidu rozumně, Itálie či Francie směřují svou politikou povinné vakcinace společnost do těžkého konfliktu. Obrázek níže převzatý z ourworldindata ostatně ukazuje, že počty zemřelých jsou mezi Itálií a Spojeným královstvím za poslední týdny srovnatelné a o opatřeních se dnes rozhoduje politicky – nikoliv podle aktuálního stavu.

V Česku se už také vede boj s covidem iracionálně a bez dlouhodobé perspektivy. Je nejvyšší čas přenechat otázku očkování lidem ke svobodnému rozhodnutí a všechny restrikce uvolnit. Každý je, byl a bude strůjcem svého štěstí sám a je odpovědný samozřejmě za své zdraví rovněž sám. Stát mu vytvořil podmínky – objednal vakcínu – a každý se může svobodně rozhodnout, jak s očkováním naloží. Není náhodou, že v populaci 65+ je vakcinace téměř na 75 %. Tato generace má již leccos za sebou a chová se podle toho – racionálně. Většinu těchto lidí není potřeba přesvědčovat cestou k moři – jsou rádi, že jsou tady a dělají to pro sebe a své zdraví.

Autor: Jan Bartoň | pátek 15.10.2021 8:00 | karma článku: 28.63 | přečteno: 689x

Další články blogera

Jan Bartoň

Konec Sebastiana Kurze

Velmi „nadějný“ mladý politik Rakouské lidové strany skončil v politice. Nejprve se vzdal mandátu kancléře a nyní se rozhodl k úplnému odchodu z politiky.

3.12.2021 v 9:00 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jan Bartoň

Soudruzi a soudružky, ano!

Na pokyn předsedkyně Evropské komise se jedna z komisařek věnuje tomu, jak korektně mluvit nejen o homosexuálech, ale o Vánocích a křestních jménech. Je to skutečná „cancel culture“ dirigovaná z USA.

2.12.2021 v 8:30 | Karma článku: 46.43 | Přečteno: 6812 | Diskuse

Jan Bartoň

Německo: Nová vláda chce Spojené státy evropské

Už je to tady! Německo se chce podle nové vlády sociálních demokratů, zelených a svobodných zasadit o „přepsání smluv o EU“ s cílem vytvořit Spojené státy evropské. Kdo tomu spolku bude šéfovat? Hádejte třikrát!

1.12.2021 v 11:00 | Karma článku: 41.16 | Přečteno: 1643 | Diskuse

Jan Bartoň

Covid: Polsko a Maďarsko mají jiný virus nebo jinou vládu?

Na ČT v pořadu Události uvedli zpravodajství z Polska a Maďarska pod názvem „jiný přístup k epidemii covid“. Jde o to, že Maďarsko ani Polsko nezrušilo pořádání vánočních trhů a nezavádí žádná drakonická opatření proti covidu.

1.12.2021 v 8:00 | Karma článku: 35.27 | Přečteno: 1161 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (12)

Komise stáhla příručku o inkluzivní komunikaci. Projektem Globální brána chce Brusel konkurovat Číně a jejímu posilování vlivu ve třetím světě. Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu byla nejvyšší od zavedení eura.

3.12.2021 v 14:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Tomas Trojan

Fašismus nás zabije nakonec všechny. Zabije i tebe Andreji

Největší zrůdnost současného fašismu je, že začal lidi rozdělovat na očkované a neočkované. Je to vlastně ta nejšílenější forma segregace, jakou si lidé mohli na sebe uplést.

3.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 214 | Diskuse

Jan Bartoň

Konec Sebastiana Kurze

Velmi „nadějný“ mladý politik Rakouské lidové strany skončil v politice. Nejprve se vzdal mandátu kancléře a nyní se rozhodl k úplnému odchodu z politiky.

3.12.2021 v 9:00 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 609 | Diskuse

Otto Kamm

Možná že nás čeká předvánoční humor v podobě nařízení povinného očkování proti covidu

Já chápu ten úmysl. Naočkovat všechny a mít míň starostí, méně nemocných na JIPce. Povinné očkování lze snad nařídit kdekoliv, jenom ne v Česku.

3.12.2021 v 1:03 | Karma článku: 17.47 | Přečteno: 375 | Diskuse

Vladislav Vilímec

Povinné očkování nás vrátí k praktikám nesvobody

Ještě před volbami se většina relevantních politických stran stavěla odmítavě k zavedení povinnosti očkování proti covidu. Přesto k ní nyní míříme.

2.12.2021 v 20:24 | Karma článku: 28.20 | Přečteno: 479 | Diskuse
VIP
Počet článků 2307 Celková karma 34.75 Průměrná čtenost 2078

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz