Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Jak policie a státní zastupitelství ovlivňují již třetí volby v Česku

21. 09. 2021 8:00:38
Policie opět navrhla obžalovat Andreje Babiše a projektovou manažerku Janu Mayerovou z dotačního podvodu. Spis byl doplněn o výpověď Andreje Babiše mladšího, který se cítí být bílým koněm.

Městské státní zastupitelství obdrželo v pondělí od kriminalistů doplněný vyšetřovací spis týkající se dotační kauzy Čapí hnízdo. Jeho mluvčí potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Doplnění spisu vyžadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch, ten nyní rozhodne, zda ji podá. Obhájci premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové (nyní Nagyové) se s doplněným trestním spisem už seznámili.

Ať už státní zástupce Šaroch rozhodne před volbami (to se zřejmě neodváží) nebo po volbách, již třetí volby do poslanecké sněmovny za sebou provázejí policejní manévry spolu s manévry stáních zástupců. V roce 2013 policie provedla „razii“ na Úřadu vládu a poté obvinila premiéra Petra Nečase z uplácení poslanců ODS. Petr Nečas ale na rozdíl od stávajícího premiéra Andreje Babiše „nevydržel s nervama“, rezignoval a ODS na policejní zásah doplatila těžkou porážkou v předčasných volbách na podzim roku 2013.

Před volbami 2017 již běžela naplno kauza Čapí hnízdo. Bohuslav Sobotka se před volbami zbavil svého ministra financí Babiše (vzpomínáte na jeho „demisi-nedemisi“ po níž následoval návrh na odvolání Babiše, čemuž Miloš Zeman po chvilce „váhání“ vyhověl). Důsledkem tehdejší situace byla těžká porážka ČSSD, která dopadla podobně jako ODS v roce 2013 a jen díky výměně vedení – Sobotku vystřídal v pozici předsedy ČSSD nynější ministr vnitra Jan Hamáček – se sociální demokraté udrželi ve vládě. Nicméně, Hamáček a jeho přátelé vedou ČSSD k další porážce a tentokrát ČSSD vážně hrozí vypadnutí z poslanecké sněmovny. Hamáček přičítá propad preferencí ČSSD kauze jeho cesty – necesty do Moskvy pro Sputnik. Dokonce tipuje, že ho to stálo 20% podpory. Inu, to je možné. Při podpoře ČSSD kolem 5 % je oněch 20% podpory právě 1 % a právě díky tomu může ČSSD skončit mimo poslaneckou sněmovnu.

V roce 2021 už kauza Čapí hnízdo nemá onu brizanci. Všechno k této kauze už bylo řečeno a dnes je to jen hra na spravedlnost. V roce 2007/9, kdy se evropské dotace rozjížděly, se s tak zvanými „malými firmami“ roztrhl pytel právě proto, že pravidla podpory jsou v EU nastavená ve prospěch těchto subjektů. O kauze bychom vůbec nevěděli, kdyby Babiš neuspěl v roce 2013 ve volbách a při hledání špíny bylo nutné sáhnout do Babišova podnikání.

Připomeňme si, že stíhání Nečase a jeho současné druhé ženy Jany Nečasové probíhá tak, že někdejší osvobozující rozsudek v kauze údajných trafik neplatí a opět se bude vyšetřovat. Stíhaní poslanci ODS mezitím dostali statisícové částky odškodného za vazbu. Jak se s tím soudy „poperou“ se uvidí. Že Nečasova i Babišova kauza jsou politické procesy s využitím policie a státního zastupitelství pochybuje jen málokdo.

Podíváme-li se na Slovensko, i tam běží na plné obrátky údajná očista veřejného života od mafiánských skupin. Současná vláda zatýká mezi státními zástupci, vysoce postavenými policisty a soudy vynášejí drakonické tresty. V praktické politice ale podpora stranám současné vládní koalice klesla a dnes už by sotva nějakou vládu utvořila. Zato „stará struktura“ SMER opět nabírá na síle a spolu s odpadlíky SMERU by dnes zřejmě vyhrála volby. Právě Robert Fico dnes svou politiku zakládá na kritice politiky trestání bývalých „mafiánů“ jako na politických procesech se zfalšovanými výpověďmi.

Využívání policie a státních zástupců v politice je tak vytěžováno v obou částech bývalé federace. V Česku zatím padlo několik trestů za „kabelky“ a zatím jsme se k nepodmíněným trestům nepropracovali. Přitom za údajný dotační podvod by mohl Babiš a ona nebohá projektová manažerka dostat údajně až deset let „natvrdo“. V této souvislosti je zapotřebí zmínit, že se v kauze Čapí hnízdo osvědčila praxe posuzování trestného činu údajného dotačního podvodu na základě zákonných norem, které v době údajného spáchání trestného činu neexistovaly. Podobně se postupuje proti tak zvaným solárním baronům, jejichž vina je prokazována na základě judikátů, které byly vydány až řadu let poté, co mělo k údajným solárním podvodům docházet. V obou případech tak státní zástupci ve spolupráci s policií a s přispěním soudů posuzují případy staré více jak deset let optikou rozhodnutí a zákonů schválených mnohem později. A právě to by nás mělo docela znepokojovat, nemyslíte?

Autor: Jan Bartoň | úterý 21.9.2021 8:00 | karma článku: 35.14 | přečteno: 940x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pavel: Bylo to „nutné zlo“

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se omluvil za svou podporu sovětské okupaci Československa v roce 1968. Označil svůj životopis v letech bolševika jako „nutné zlo“.

24.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jan Bartoň

Řehka: Čeká nás „velká válka“

Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

23.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 36.28 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Jan Bartoň

Marek Benda: Máme proti „jedinému správnému názoru“ protilátky

Bohužel, musím velmi, ale skutečně velmi nesouhlasit s tím, že česká společnost má proti „jedinému správnému názoru“ protilátky, jak tvrdí Marek Benda. Jsme na tom stejně jako všude na Západě včetně USA.

21.11.2022 v 9:03 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.

18.11.2022 v 8:30 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tobiáš Zdechovský

Proč nejsou lidé schopni vzájemně debatovat?

Názory na politická témata naši společnost odjakživa rozdělovaly a posunovaly nás. Co nás, ale zpomaluje a brzdí náš rozvoj je naše lenost vyhledat si argumenty.

27.11.2022 v 15:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Jiří Nápravník

Ekolog nebo ohleduplný hospodář

Požár v Českém Švýcarsku je dávno uhašen. Kůrovcová kalamita na Vysočině pomalu slábne. Velkou chybou by bylo na tyto tragédie zapomenout, protože obě události způsobili lidé. Především ti lidé, kteří se mají o přírodu starat.

26.11.2022 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 322 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 161 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.28 | Přečteno: 1189 |
VIP
Počet článků 2452 Celková karma 31.40 Průměrná čtenost 2040

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...