Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Ilegální imigrace ve stínu světové pandemie

31. 07. 2020 8:00:02
Několik měsíců se již světová i česká média věnují jako nejdůležitějšímu světovému problému virové pandemii. Ne, že by to v některých státech nebyl vážný problém, ale v současnosti se více straší „explozivním“ nárůstem.

V Evropě a EU zvláště, se poslední týdny straší druhou vlnou virové pandemie. Velká Británie, která několik měsíců odmítala nasazování roušek, s nimi teď přichází jako s „objevem“. Zdá se, jako by média tlačila evropské politiky do neustálého boje s pandemií a strach z „druhé vlny“ je silným hnacím motorem pro další omezování a zákazy. Británie tak nechá odjet do Španělska sta tisíce svých občanů, aby jim nařídila čtrnáctidenní karanténu po návratu. To je smutná realita těchto dní.

V Itálii, jedné z nejhůře postižené zemi virovou pandemií, se sice život vrací do „starých kolejí“, nicméně i v oblasti, která je pro EU ne zcela příznivá. Poslední dny jsou ve znamení nových případů ilegální migrace. Itálie si z Bruselu odvezla největší část pomoci formou grantů a úvěrů (bezmála 30 %), současně však zaznamenává největší přírůstek ilegálních migrantů. Italská vláda sice zatím nechává migranty vyloďovat převážně na Sicílii, nicméně Mateo Salvini , vůdce Ligy , vládu za růst ilegální imigrace silně kritizuje. Vládní strany mu to oplácejí tím, že Salviniho zbavily imunity a tomu hrozí stíhání za to, že v době, kdy byl ministrem vnitra, blokoval vylodění migrantů v italských přístavech.

Italští senátoři zbavili ve čtvrtek Salviniho imunity jen těsně, a to poměrem hlasů 149 ku 141. Sicilská prokuratura viní sedmačtyřicetiletého politika z nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Salvini loni v srpnu povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.Letos 12. února italští senátoři rozhodli stejně v jiné kauze, kterou má na starost soud v Katánii a která se týká případu z loňského července. Salvini tehdy jako ministr vnitra nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.

„Jsem hrdý na to, že jsem bránil Itálii. Udělal bych to znovu a udělám to znovu, protože migrační vlna tento měsíc je šestkrát větší, než byla před rokem, když (strana) Liga byla ve vládě,“ řekl ve čtvrtek k hlasování Senátu Salvini.

Popularita Salviniho strany Liga dosáhla vrcholu v létě loňského roku, kdy se v průzkumech těšila tato strana podpoře až 35 % voličů. Salvini chtěl vyvolat předčasné volby, Hnutí pěti hvězd se ale nakonec dohodlo s Demokratickou stranou a Liga skončila v opozici. Od té doby podpora Ligy pomalu klesá k současným asi 25 %. Liga si však stále udržuje vedení. Ztráta podpory Ligy jde na úkor vzestupu strany Bratři Itálie, která z loňských 8 % nyní dosahuje podpory 15 % voličů. Bratři Itálie je strana, kterou vede bývalá ministryně vlády Silvia Berlusconiho Georgia Meloniová. Její program je ve Wikipedii označován jako národně konzervativní, pravicově populistický a euroskeptický. Tím konkuruje právě Lize a část voličů Ligy tak přešla k Bratrům Itálie. Liga a Bratři Itálie s podporou nad 40 % by tak mohly konkurovat současné vládě Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany, které oslovují v současnosti asi 36 % voličů. Je docela pravděpodobné, že případný soud se Salvinim by mohl jeho Ligu opět paradoxně posílit.

Navíc se podle médií ukázalo, že většina imigrantů, kteří se vylodili na Sicílii, byla infikována virem COVID-19 a měla by tudíž zůstat v karanténě. Problém ilegální migrace tedy nezmizel podobně, jako zřejmě nezmizí ani virus. Zatímco problém virové epidemie se blíží jasnému řešení, a to vývojem účinné vakcíny a léků v případě, že se již člověk virem nakazí, problém ilegální imigrace z chudé a válkami rozvrácené Afriky se takto řešit zcela jistě nedá. Samozřejmě, že ilegální migraci velmi pomáhá nestabilita v Libyi, která je rozdělena mezi síly, podporované Tureckem a síly s podporou Ruska. Pašeráci tak využívají relativního bezvládí a plní si kapsy penězi od lidí, kteří na cestu do Evropy vsadili veškeré své finanční rezervy. To je jeden z velmi negativních výsledků „Arabského jara“, k němuž pomohla i politika NATO a USA s Barackem Obamou včele (bombardování Libye diktátora Kaddáfího). Je vůbec signifikantní, jak málo se „pokroková americká média“ věnují důsledkům Obamovy zahraniční politiky a o to víc kritizují současného prezidenta, který chce ilegální migraci do USA dostat pod federální kontrolu. I v EU je ilegální imigrace velmi vážný problém, který ohrožuje nejen italskou vládu, ale i soudržnost EU. Osobně se domnívám, že mediální strašení druhou vlnou a obecně tím, že se ve světě nic jiného, než pandemie nekoná, je nutné ukončit. Nenormální normalita, v níž dnes a denně žijeme a jsme detailně informováni o čtyřiceti nakažených ve stomilionové Jižní Koreji či v miliardové Číně, by měla skončit. I u nás je zapotřebí vrátit se ke skutečné normalitě, i když ještě není k dispozici vakcína v milionových počtech kusů. Nyní již nastal čas nato myslet ekonomicky.

Autor: Jan Bartoň | pátek 31.7.2020 8:00 | karma článku: 44.60 | přečteno: 5504x

Další články blogera

Jan Bartoň

Pozitivní Perušič je negativní?

Olympijské hry doprovázené každodenním testováním sportovců mají pro Česko zajímavý vedlejší průběh. I přes pozitivní test na covid může plážový volejbalista Perušič hrát!

29.7.2021 v 9:00 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jan Bartoň

Fotbal pro očkované

Kdyby hloupost nadnášela, létal by ministr zdravotnictví a hlavní hygienička jako holubička a vrkali by svá moudra z pořádné výšky.

28.7.2021 v 8:30 | Karma článku: 34.12 | Přečteno: 851 | Diskuse

Jan Bartoň

Izrael páchá válečné zločiny – tvrdí HRW

Organizace Human Rights Watch (HRW) vydala zprávu o tom, že Izrael spáchal při květnových bojích s teroristy Hamásu válečné zločiny.

27.7.2021 v 13:04 | Karma článku: 31.50 | Přečteno: 772 | Diskuse

Jan Bartoň

Britský experiment?

Zaslechl jsem cosi o „britském experimentu“, tj. rozvolnění všech restrikcí ve Velké Británii. Je to ale přesně naopak. V experimentu s našimi životy pokračují ty vlády, které i za současné situace omezují náš život.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 33.95 | Přečteno: 952 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

O Řecku a Konstantinopoli, Izraeli a Jeruzalémě

Konstantinopol je sice řecká, ale protože si ji Řekové nedobyli zpět, zůstává formálně turecká, na rozdíl od Jeruzaléma, který nemůže nepatřit Židům

29.7.2021 v 18:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vilém Barák

Nepřechylování, další krok ke konci světa?

Prudká reakce části veřejnosti na svobodu nepřechylovat ženská jména ukazuje, jak silný je český jazykový imperialismus. Ten po roce 1918 a 1945 vyvřel v přejmenovávání měst, obcí, náměstí, prostě všech místopisných názvů.

29.7.2021 v 17:01 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 85 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O Konstantinopoli a Řecku, Jeruzalému a Izraeli

Při obhajobě historického práva Židů (Judejců, Izraelců) na Jeruzalém jako jejich právoplatné duchovní a politické metropole poukazují někteří oponenti na příklad Istanbulu (Cařihradu, Konstantinopole).

29.7.2021 v 13:35 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 160 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Žaloba Václava Klause na Ministerstvo zdravotnictví. Nezákonná opatření nelze vynucovat

Prezident Václav Klaus podal 28. 7. 2021 prostřednictvím advokáta Zdeňka Koudelky žalobu Městskému soudu v Praze proti rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, kterým mu byla udělena pokuta.

29.7.2021 v 10:05 | Karma článku: 31.92 | Přečteno: 778 | Diskuse

Jan Bartoň

Pozitivní Perušič je negativní?

Olympijské hry doprovázené každodenním testováním sportovců mají pro Česko zajímavý vedlejší průběh. I přes pozitivní test na covid může plážový volejbalista Perušič hrát!

29.7.2021 v 9:00 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 514 | Diskuse
VIP
Počet článků 2221 Celková karma 34.77 Průměrná čtenost 2080

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz