Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Alexandr Tomský žádá poslance o stop nouzovému stavu

4. 04. 2020 11:28:16
Komentátor Alexandr Tomský píše otevřený dopis poslancům českého parlamentu a žádá je, aby zamítli prodloužení stavu nouze. Odvolává se na situaci ve Švédsku a ekonomické ztráty.

Situace se šířením čínské chřipky má na svědomí spoustu omylů. Někdo si myslí, že je to normální chřipka a dělá se kolem toho pouze virvál. Myslí si to i poté, co tato "normální" chřipka má na svědomí jenom v Itálii a Španělsku přes dvacet tisíc zemřelých během několik týdnů. O tom, že by v posledních desetiletích měla takový průběh naše normální chřipka, nemám žádné informace. I naše chřipka má každoročně na svědomí životy starších a nemocných lidí, někdy i u nás jde o stovky zemřelých za celou chřipkovou sezónu. I já jsem pod dojmem zpráv zpravodajky ČT v Číně nabyl dojmu, že jde o normální chřipku, kterou se snažili komunističtí papaláši zneužít proti svému lidu a zahnali ho proto násilím do izolace. Nyní ta samá zpravodajka tvrdí, že obětí této chřipky je jen v epicentru až 40000 tisíc, když komunistická statistika uvádí jen desetinu. Nejen pod dojmem těchto zpráv ,ale zejména pod vlivem zoufalé situace ve zdravotnictví v Itálii a Španělsku, kdy v důsledku prudkého rozšíření nemoci mezi obyvatelstvem zdravotní systém doslova zkolaboval a staří lidé se nezachraňují a nechávají se umírat, jsem už dávno pochopil, že o žádnou normální chřipku nejde a situace vyžaduje zásah státu, třeba ono povinné nošení roušek.

Alexandr Tomský ale zůstává na své pozici a dál varuje před ekonomickými ztrátami. Ve svém posledním článku KOMENTÁŘ: Vážení poslanci a poslankyně - Alexander Tomský tak píše (vyjímám podstatnou část argumentace): Poslední tři dny vykazují grafy všech zemí pouze lineární růst, což zcela jistě znamená počátek konce. Epidemiologové a politici, kteří se nechali ovlivnit představou exponenciálního růstu, pomalu a neochotně přiznávají, že nákaza pravděpodobně nedosáhne ani normálního globálního počtu obětí běžné chřipky ročně (300 000 až 500 000). Dnes má Covid-19 na kontě 54 000 osob. Od samého počátku bylo známo, že koronavir až na nepatrné výjimky pouze o několik měsíců až jeden rok urychluje smrt přestárlých a těžce nemocných osob (70+).

Zajímavá je politika vůči pandemii ve Švédsku, kterou vede hlavní epidemiolog státu a denně vysvětluje na grafech, kdo na jakou závažnou nemoc s pouhou přítomností koronaviru zemřel, odmítá zastavit chod státu a společnosti.

Vzhledem k tomu, že vir neohrožuje většinu (průměr věku zemřelých v Lombardii je 79,5), a v situaci, kdy už je nakaženo 20 až 50 procent lidí, často bez příznaků, nemá masové testování žádný smysl, pouze by zbytečně mohlo občany vystrašit, jak dokazují hrátky s čísly v titulcích médií o počtech a procentech „nově nakažených” nebo o „výrazném skoku v počtu mrtvých, nejvyšším od vypuknutí nákazy” v Japonsku.

Co tvrdí Tomský? Například to, že na čínskou chřipku umírají „přestárlí a těžce nemocní“. To je mimořádně hnusné stanovisko. Jsou skutečně lidé, kteří umírají na nemoc COVID-19 „přestárlí“ a nezaslouží si proto ochranu společnosti? Tomský se tak postavil na stranu „přírodního výběru“ ve stylu „silnější a zdravější přežijí“. To je postoj, který není dle mého soudu vůbec hoden společenské etiky, o lékařské etice ani nemluvě.

Tomský dává za příklad situaci ve Švédsku, kde žádná karanténa není a společnost „normálně funguje“. Argumentuje čísly, že se tam „nic neděje“.

Na iDnes.cz jsem si ale například přečetl i názor naprosto opačný. Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou mnozí Švédové. Jejich vláda totiž na rozdíl od zbytku Evropy stále nezavedla striktní omezení volného pohybu a nezavřela školy. Mnozí vědci ale bijí na poplach. .....

Vláda se domnívá, že to nedokáže zastavit. Tak se rozhodla, že nechá lidi umírat,“ myslí si imunoložka Söderberg-Nauclérová. „Jsou tady náznaky, že případů přibývá dvakrát rychleji než v Itálii. Ve Stockholmu bude brzy akutní nedostatek lůžek na JIP. Ale oni nechápou, že až k tomu dojde, tak už bude příliš pozdě,“ dodává. Tegnell ve čtvrtek na pravidelné prezentaci nových údajů uznal, že prokázaných případů rychle přibývá. „Dosáhli jsme nové úrovně. Bojíme se hlavně o staré lidi. Křivka začíná růst. Téměř polovina hospitalizovaných jsou starší lidé,“ poukázal na zprávy, že infekce se nyní šíří v domovech pro seniory.

Tomský na závěr píše: Vážení poslanci, dobře zvažte, má-li smysl prodloužit celonárodní karanténu a další umrtvení ekonomiky od 12. do 30. dubna. Každý den navíc znamená psychickou i materiální újmu a bankrot, nezaměstnanost je také velká sociální bolest, působí nemoci a někdy i sebevraždy, a přesto, že všechny důsledky nedokážeme vyhodnotit, měli bychom je vzít v úvahu. Světové hospodářské krizi se nevyhneme, o podporu už požádalo v Británii milion nezaměstnaných a v Americe za dva týdny stoupl počet lidí bez práce o 7 milionů. Obavy z pandemie se ukázaly přemrštěné, zdá se, že obavy z globální ekonomické krize přehnané nejsou.

O tom, že „obavy z pandemie se ukázaly přemrštěné“, může psát jen osoba, která nečte zprávy o situaci v Itálii, Španělsku, částečně již i ve Francii. Nicméně, podle Tomského umírají „přestárlí“, to je fakt etika pro burzovního hráče, který přišel o polovinu v akciích. Globální ekonomická krize bezesporu přijde, protože se v důsledku restrikcí pohybu osob nedá zcela normálně žít. Já osobně ale kladu na první místo v této situaci naprosto jinou argumentaci. Pokud opatření proti čínské chřipce, přijímaná ve všech státech světa, zachrání životy desítek tisíc „přestárlých“ osob, stojí to dle mého soudu za snahu. To nejsou nějací „přestárlí“, to jsou babičky, dědečkové od rodin, kteří mají stejné právo na život jako mladí a zdraví.

Autor: Jan Bartoň | sobota 4.4.2020 11:28 | karma článku: 46.67 | přečteno: 12210x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 44.53 | Přečteno: 5938 | Diskuse

Jan Bartoň

Witovská versus Jermanová – „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

28.5.2020 v 8:26 | Karma článku: 37.45 | Přečteno: 3192 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

27.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.24 | Přečteno: 885 | Diskuse

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 11865 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dáváme nejmíň, chceme však nejvíc

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru. Po přečtení tohoto článku jsem nabyl dojmu "My nikomu nic, vy nám však vše. Jsme Češi a kolem nás se točí vesmír a svět!"

30.5.2020 v 8:46 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 558 | Diskuse

Václav Szőcs

Test Kalouskem...

Zkuste ho někdy. V čem spočívá? Všimli jste si, že čím dál více lidí místo složitého utváření názoru zaujímá postoje? Že zpravidla o věci samotné ani moc neví, ale má jasný, zcela ucelený a vyhranění postoj? Mirek Vám to ukáže...

30.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 620 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 26.03 | Přečteno: 836 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 1205 | Diskuse
VIP
Počet článků 1964 Celková karma 40.47 Průměrná čtenost 1898

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...