Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Virová sebevražda Západu po vzoru Říma – polemika s Lubošem Motlem

30. 03. 2020 13:22:54
Pan Luboš Motl napsal velmi rozsáhlou kritiku toho, jak Západ reaguje na současnou pandemii čínské chřipky. Označuje způsob řešení této pandemie formou zákazů za formu ekonomické sebevraždy Západu.

Esej Luboše Motla uveřejněná na Neviditelném psu o současné situaci v pandemii čínské chřipky, oficiálně nemoci COVID-19, je zaměřena na kritiku toho, jakým způsobem se problém na Západě řeší, tj. i za cenu velkého hospodářského propadu měřeno poklesem HDP v důsledku karanténních opatření. Motl toto řešení zásadně odmítá a přirovnává ho k situaci v někdejším antickém Římu, který „dojel“ na ekonomický rozpad v důsledku rozpadu hodnot, kterými se Říše římská vyznačovala.

V zásadě, kritika Západu je oprávněná, pokud se zaměříme na obecné trendy jeho politiky. Teprve americký prezident Donald Trump se politice (uvádím pouze pár příkladů)

  • volby pohlaví dítětem
  • migraci jako základním lidským právem
  • záchrany klimatu přechodem na „uhlíkově neutrální ekonomiku“

a dalším opatřením tohoto typu postavil a výše uvedené zásady dnes převážně podporuje pouze EU.

Nelze tedy dle mého soudu směšovat Západ a „Západ“ aniž bychom jasně definovali, jaký „Západ“ máme vlastně na mysli.

Nicméně, v souvislosti s čínskou chřipkou však považuji Motlovu kritiku za neadekvátní. Velmi mne totiž naštvala Motlova argumentace z kraje eseje. Píše:

Velká část lidí na Západě nemá problém s přijetím sebevražedného zastavení svých ekonomik ve snaze zastavit virus, jehož hlavním důsledkem je, že jisté množství velmi starých nebo nemocných lidí odejde o několik týdnů nebo měsíců dříve, než by odešli jinak. Stejně jako nadšeně podporují prohlášení, že počet pohlaví je 46 a nikoliv 2; že je třeba omezit nadýmání krávy, abychom zachránili ledního medvěda; že je třeba do Evropy přivítat miliony exotických migrantů a považovat je za neurochirurgy; a tak dále.

Tady si dovolím s Motlem naprosto zásadně nesouhlasit. Jeho názor, že čínská chřipka způsobí to, že „jisté množství velmi starých nebo nemocných lidí odejde o několik týdnů nebo měsíců dříve, než by odešli jinak“, považuji za docela velkou minelu. Pokud se navíc tato věta ocitne vedle věty o tom, že omezení pohybu je postoj těch, kteří „nadšeně podporují prohlášení, že počet pohlaví je 46 a nikoliv 2; že je třeba omezit nadýmání krávy, abychom zachránili ledního medvěda; že je třeba do Evropy přivítat miliony exotických migrantů a považovat je za neurochirurgy; a tak dále.“, považuji to nejen za minelu, ale ránu pod pás lidem, kteří jako já nesouhlasí jak s migrací, tak s volbou pohlaví dítětem, a přesto souhlasí s omezeními vyhlášenými v rámci opatření proti šíření viru.

Již při minulých velkých epidemiích, které lidstvo sužovaly, bylo omezení pohybu osob základním opatřením proti šíření nemoci. V situaci, kdy na nemoc nebyl lék, bylo omezení pohybu většinou nejúčinnějším způsobem, jak šíření nemoci zabránit.

Současně je však třeba připomenout, že při řešení dnešní situace nepostupují členské státy EU ani celý tak zvaný Západ zcela jednotně a volí různé metody. Itálie či Španělsko přistoupily k zákazům v situaci, kdy se virem nakazilo zřejmě mnoho set tisíc, možná miliony lidí, a následoval či následuje kolaps zdravotnictví, kdy lékaři rozhodují, komu pomoci a pomáhají mladým lidem a staří mají smůlu a skutečně umírají. To je naprosto nepředstavitelná situace. V USA řeší situaci jak na federální úrovni, tak na úrovni jednotlivých států unie. Je mimochodem pozoruhodné, že podle průzkumu Gallupova ústavu dosáhla v těchto dnech podpora Trumpa a jeho kroků při řešení virové nákazy nejvyšších hodnot od jeho zvolení do funkce amerického prezidenta.

V Česku se nám zatím podařilo vyhnout se přetížení zdravotnického systému, přesto je čínská chřipka předmětem politikaření a kritizuje se kde co, zejména dodávky ochranných pomůcek z Číny. I v USA se náhle kritizuje zaslání asi 20 tun ochranných pomůcek Číně v lednu, když v současnosti tyto pomůcky chybí ve státech unie. Podobně se ostatně kritizovala dodávka do Číny z Česka, a přitom sbírka na pomoc Číně vznikla jako iniciativa krajů a na ČT24 to „odnesla“ vláda. Není proto v podmínkách demokratické společnosti možné vyhnout se politikaření a vlády to od opozice dostávají za vše, co podniknou. V Maďarsku opozice viní vládu z uzurpování moci, v Polsku vyzývá opozice k bojkotu prezidentských voleb, u nás si opozice brousí svůj „ostrovtip“ na tom, zda byl nouzový stav vyhlášen podle práva a zda vláda záměrně nevyužívá zákony k tomu, aby zamezila odškodnění firem za ušlý zisk atd.

Nedomnívám se však, že právě situace s čínskou chřipkou je důkazem úpadku Západu a jeho hodnot. Nebezpečí existuje zejména na straně EU, která připravuje „zelený úděl“ a zatím není zřejmé, zda od této politiky v souvislosti s ekonomickým poklesem ustoupí. USA situaci překonají zřejmě lépe, protože se tam žádné „zelené úděly“ nepřipravují.

Západ, ve smyslu západní Evropy potažmo EU, je ohrožen mnohem více, nicméně poslední týdny ukázaly, že už i Řecko postavilo proti ilegální migraci armádu a policii a scénář milionové migrace do EU je tak zatím mimo hru. Věřím, že po konci omezení i většina evropských států odmítne program „zelený úděl“ a své ekonomiky povede k urychlenému nastartování. Bude rozhodně co napravovat.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 30.3.2020 13:22 | karma článku: 35.04 | přečteno: 1167x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 44.50 | Přečteno: 5887 | Diskuse

Jan Bartoň

Witovská versus Jermanová – „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

28.5.2020 v 8:26 | Karma článku: 37.45 | Přečteno: 3189 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

27.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.24 | Přečteno: 885 | Diskuse

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 11859 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dáváme nejmíň, chceme však nejvíc

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru. Po přečtení tohoto článku jsem nabyl dojmu "My nikomu nic, vy nám však vše. Jsme Češi a kolem nás se točí vesmír a svět!"

30.5.2020 v 8:46 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 533 | Diskuse

Václav Szőcs

Test Kalouskem...

Zkuste ho někdy. V čem spočívá? Všimli jste si, že čím dál více lidí místo složitého utváření názoru zaujímá postoje? Že zpravidla o věci samotné ani moc neví, ale má jasný, zcela ucelený a vyhranění postoj? Mirek Vám to ukáže...

30.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 600 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 304 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 25.90 | Přečteno: 827 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 1192 | Diskuse
VIP
Počet článků 1964 Celková karma 40.47 Průměrná čtenost 1898

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...