Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

COVID 19:Umírají první lidé – TOP 09 zajímá náhrada ušlého zisku

27. 03. 2020 8:00:55
Šílená doba produkuje šílené nápady. TOP 09 útočí na vládu proto, že zvolila zdravotnický zákon o opatřeních proti šíření virové nákazy proto, aby nemusela platit podnikatelům náhradu škody.

Hodně blogerů dnes píše o hyenismu, tu na straně vlády, tu onde. Posledním hitem údajně pravicové TOP 09 je obvinění vlády z toho, že zvolila „fintu“ při řešení současné virové nákazy a postupuje podle zákona o ochraně veřejného zdraví místo zákona o nouzovém režimu. Vláda se tak podle Miroslava Kalouska či Markéty Pekarové Adamové snaží vyhnout odpovědnosti a nechce platit náhradu škody podnikatelům a firmám, které v důsledku karantény nebo zákazu vycházení či zákazu provozu nemohou podnikat ve svém oboru. Jde zejména o služby v turistickém ruchu, restaurace a řadu dalších oborů, jako kadeřnictví, fitness centra apod. Vláda tak na podnikatele ušila „past“ a záměrně situaci řeší podle zákona o ochraně zdraví obyvatel a ne podle krizového zákona o nouzovém stavu.

Hodně dotazů tohoto typu si osvojili redaktoři různých médií a doslova „masírovali“ ministryni financí Alenu Schillerovou v této záležitosti. Ta se bránila jednak tím, že mezi oběma zákony není právního rozdílu, tj. podle vládních právníků nárok na odškodnění nevzniká ani podle zákona o nouzovém stavu ani podle zákona o ochraně zdraví lidu. Poté argumentovala tím, že stát nechce dovolit, aby se na současné krizi přiživovaly podvodné firmy (zmínila společnost Diag Human, která stát žaluje o desítky miliard už bezmála třicet let). Konečně argumentovala i tím, že stát by to mohlo zatížit astronomickými částkami, které by český stát hluboce poškodily. Ještě stojí za zmínku další podstatná věc. Vláda rozhodla o tom, že postižení podnikatelé (OSVČ) budou mít nárok na měsíční paušál 15000 Kč jako náhradu za uzavření svých provozoven.

Takže si to trochu rozeberme. Šílená doba skutečně přispívá k šíření šílených nápadů. Pekarová Adamová za TOP 09 to ale nemá ze své hlavy. Za jejím názorem vidím rukopis Miroslava Kalouska. Ten už totiž přišel s tím, že „vláda musí platit“ o dva dny dříve. Nemíním zde reprodukovat vládní pomoc zaměstnancům, živnostníkům i firmám, která už byla promítnuta do příslušných zákonných norem a schválena Parlamentem České republiky. Jde mi o to, zda v době, kdy na virovou epidemii umírají i u nás první lidé, většinou starší ročníky s jinými vážnými nemocemi, je útok TOP 09 taktický. Schválně nepíšu o tom, zda je „morální“. Na morálku v politice totiž už nevěřím hodně dlouho.

Zákon je zákon. Pokud by totiž platilo, že stát v době vyhlášení stavu nouze musí hradit ušlý zisk firmám, které v důsledku vyhlášení tohoto stavu přijdou o obrat, musel by stát platit i kdyby to bylo sebedražší. Podle toho, co jsem si zatím z celé diskuse odnesl, je to, že co právník, to právní názor. Nelze proto vyloučit, že skutečně nastanou případy, kdy se firmy budou dožadovat ušlého zisku a zaštiťovat se právními analýzami svých najatých právníků. Stát bude muset vynaložit náklady na právníky, které ho v případných soudních přích budou zastupovat. A nyní do celého příběhu vstupuje ona „morálka“, na kterou v politice nevěřím. Jestliže nyní stát vytváří ohromné pobídky pro firmy i živnostníky, jestliže jim bude hradit významnou část nákladů na zaměstnance nebo ošetřovné, jestliže jim bude přispívat určitou částkou (například 50%) jejich normálního měsíčního příjmu, je v této situaci správné chtít po státu platit „ušlý zisk“? Zdá se mi, že si totiž musíme uvědomit jednu zásadní věc. Budeme se muset zřejmě všichni trochu uskrovnit. Možná by měly ženy na čas upustit od jednorázových plínek pro svá mimina a používat plíny, které se nechají přeprat. Možná si budu muset nechat ujít jednu cestu na zahraniční dovolenou a zůstat doma. Uskrovnit se na čas prostě zřejmě budeme muset úplně všichni.

Nicméně, to hlavní sdělení tohoto komentáře je toto: Je politicky prozíravé dnes v časech virové krize štvát proti vládě podnikatele a žádat na vládě ušlý zisk? Zdá se mi, že TOP 09 se tímto postupem vyautovala z české politiky a že tato strana dnes spoléhá na zaryté antibabišovce. Nejsem si jist, zda jich bude 5% a navíc jsem si jist, že na této politice parazitují i jiné strany, zejména ODS a STAN. Kupodivu, nové vedení lidovců vsadilo místo konfrontace na umírněnost. A dělá dle mého soudu dobře. I když i lidovcům prorokuji těžký boj o překonání 5% hranice. Napadá mě jedná krásná hláška ze seriálu Nemocnice na kraji města: Kdyby hloupost nadnášela, létala byste jako holubička – paní Pekarová Adamová.

Autor: Jan Bartoň | pátek 27.3.2020 8:00 | karma článku: 42.14 | přečteno: 1891x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 44.58 | Přečteno: 6002 | Diskuse

Jan Bartoň

Witovská versus Jermanová – „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

28.5.2020 v 8:26 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 3200 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

27.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 886 | Diskuse

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 11879 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dáváme nejmíň, chceme však nejvíc

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru. Po přečtení tohoto článku jsem nabyl dojmu "My nikomu nic, vy nám však vše. Jsme Češi a kolem nás se točí vesmír a svět!"

30.5.2020 v 8:46 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 583 | Diskuse

Václav Szőcs

Test Kalouskem...

Zkuste ho někdy. V čem spočívá? Všimli jste si, že čím dál více lidí místo složitého utváření názoru zaujímá postoje? Že zpravidla o věci samotné ani moc neví, ale má jasný, zcela ucelený a vyhranění postoj? Mirek Vám to ukáže...

30.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 636 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 843 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 1212 | Diskuse
VIP
Počet článků 1964 Celková karma 40.47 Průměrná čtenost 1898

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...