Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Krach střetu zájmů české opozice

21. 03. 2020 11:18:57
Česká opozice podlehla svodům koronavirové krize a upřednostnila svůj boj s Andrejem Babišem na úkor zájmů státu. Vyznamenali se v tom zejména senátoři za KDU-ČSL, STAN a ODS.

Česká opozice již tři roky svádí urputný boj s Andrejem Babišem. To, co mohlo být tolerováno v časech, kdy šlo vlastně „jenom“ o politiku, se změnilo pod dojmem celosvětové pandemie virové nákazy čínskou chřipkou. Česká opozice, která ovládá Senát PČR, zneužila tuto situaci k tomu, aby skandálním způsobem zaútočila na českou vládu.

Senát přijal toto rozhodnutí (Vyjímám podstatnou část, která se týká kritiky vlády):

Senát Parlamentu České republiky:

I. Konstatuje, že

1. krize související s pandemií koronaviru je vážná a bude mít dalekosáhlé ekonomické a sociální dopady na celou společnost;

2. vláda nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí situace, podcenila komunikaci a tím podryla důvěru v instituce státu a jejich schopnost obstát v náročných situacích;

3. předseda vlády České republiky oddaloval nasazení zákonných standardních mechanismů krizového řízení a nepostupoval v souladu s právním řádem České republiky, zejména se zákonem č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení tím, že včas neaktivoval Ústřední krizový štáb;

Poté senát děkoval „obyčejným lidem“ – taková líbivá politika.

Co se „podrytí důvěry ve stát“ týče, jde o naprosto skandální zhodnocení situace. Jediný, kdo do vlády „ryl“ byla opozice. ODS si stěžovala, že už 28. Ledna navrhovala jednání o tom, jak je Česko připraveno na koronavirovou chřipku a vláda jednání v poslanecké sněmovně zamítla. Když však vláda rozhodla o zákazu biatlonu s diváky, omezení letů do severní Itálie koncem února, vystoupil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura s tvrdou kritikou těchto opatření. Předseda ODS Petr Fiala se také přidal a hovořil o „chaosu“ v rozhodování české vlády. Cílem bylo opět co nejvíce pošpinit vládu a Babiše zvláště.

Nejprve jednala Bezpečnostní rada státu, Ústřední krizový štáb byl ustaven později. Vykládat o tom, že Babiš oddaloval nasazení „zákonných standardních mechanismů“ je další skvost z dílny české opozice. V této souvislosti chci upozornit na stížnost jakési dvojičky právníků proti vyhlášení stavu nouze kvůli údajné „nezákonnosti“ tohoto postupu.

Zahumenský podal návrh jménem své manželky Venduly. Oběma vadí postup premiéra Andreje Babiše (ANO). „Hlavním důvodem je to, že premiér porušuje ústavní zákon a zákony, nesvolal ústřední krizový štáb, nepostupuje od počátku podle pandemického plánu, lidé nejsou pravdivě informováni, Babiš zneužívá situaci pro svoje PR a pro svoje podnikání," uvedl právník.

Vláda prý lže

V tzv. návrhu na zrušení opatření obecné povahy označil Zahumenský za odpůrce v dané věci vládu a ministerstvo zdravotnictví. Vedle usnesení o vyhlášení nouzového stavu z 12. března napadl také dvě následující opatření, kterými Babišův kabinet 14. a 15. března přijal krizová opatření ohledně zavření části obchodů a zákazu volného pohybu lidí. Návrh směřuje i proti opatření, které 10. března zakázalo přítomnost žáků a studentů ve školách.

Senát PČR tak v časové posloupnosti kritizoval vládu přesně za stejné věci, co advokáti manželé Zahumenští. To nelze považovat za náhodu a senát se tak žalobou evidentně inspiroval.

Jaké však bylo mé překvapení, když předseda senátu Miloš Vystrčil vystoupil v pořadu Události, komentáře a prohlásil, že zcela podporuje opatření vlády. O nějaké „nezákonnosti“ ani slovo. Rovněž tak moderátor Jakub Železný „zkoušel“ ministra zahraničí Petříčka, proč je předsedou Ústředního krizového štábu Roman Prymula a nikoliv ministr vnitra Jan Hamáček. Ani k tomu se Vystrčil nijak kriticky nevyjádřil. Do „zlatého alba báchorek“ o řešení situace se pak v Událostech zapsala i česká eurokomisařka Věra Jourová, podle níž dnes EU dělá všechno pro své členské státy.

Zatímco senát využil svého střetu zájmů s Babišem a konstatoval vinu vlády na „podrytí důvěry ve stát“ a za Babišovo protizákonné jednání, já mohu konstatovat pouze jediné.

Česká opozice se rozhodla zneužít virové nákazy k dalšímu boji s Babišem a zahrnula současnou situaci do politiky Antibabiš. Lidovecký senátor Šilar pak neváhal Babiše nazvat psychopatem. ČT v tom samém pořadu Události,komentáře uveřejnila výsledky průzkumu mezi občany Česka, a sice jak si podle nich vláda stojí při řešení virové nákazy. Téměř 80% označilo činnost vlády jako vynikající, velmi dobrou nebo dobrou. Pouze 15% špatnou a 5% nedostatečnou. Naprosto chápu, že pod dojmem těchto výsledků se Vystrčil neodvážil pokračovat ve své antibabišovské politice.

Česká opozice tak propadla ve střetu svých zájmů. Upřednostnila svůj boj s Babišem před zájmy českého státu. Poté, co Vystrčil zjistil, že taková politika není mezi lidmi populární, otočil o 180 stupňů. Je na každém z nás, abychom vyhodnotili co je a co není podrývání důvěry ve stát. Tvrdím, že důvěru ve stát podryl Senát, který jen umocnil pocity lidí, že jde o instituci ne zcela potřebnou, možná zcela zbytečnou.

Autor: Jan Bartoň | sobota 21.3.2020 11:18 | karma článku: 48.08 | přečteno: 11682x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 44.58 | Přečteno: 6002 | Diskuse

Jan Bartoň

Witovská versus Jermanová – „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

28.5.2020 v 8:26 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 3200 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

27.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 886 | Diskuse

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 11879 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dáváme nejmíň, chceme však nejvíc

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru. Po přečtení tohoto článku jsem nabyl dojmu "My nikomu nic, vy nám však vše. Jsme Češi a kolem nás se točí vesmír a svět!"

30.5.2020 v 8:46 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 588 | Diskuse

Václav Szőcs

Test Kalouskem...

Zkuste ho někdy. V čem spočívá? Všimli jste si, že čím dál více lidí místo složitého utváření názoru zaujímá postoje? Že zpravidla o věci samotné ani moc neví, ale má jasný, zcela ucelený a vyhranění postoj? Mirek Vám to ukáže...

30.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 646 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 311 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 845 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 1217 | Diskuse
VIP
Počet článků 1964 Celková karma 40.47 Průměrná čtenost 1898

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...