Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Kongres ODS: Fiala chce vyhrát volby

19. 01. 2020 9:00:22
Znovuzvolený předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že ODS chce vyhrát další volby a být ve vládě. První místopředseda Zbyněk Stanjura nechce být jen ve vládě, chce vládu sestavovat.

Na volebním kongresu ODS bylo zvoleno nové vedení. Pozici předsedy strany obhájil s více než 90% hlasů delegátů Petr Fiala. Když více než 90 % hlasů na sjezdu hnutí ANO obdrží Andrej Babiš, je to „strana jednoho muže“. Když stejný výsledek dosáhne Petr Fiala, je to známka dobře fungující demokratické strany. O procenta ale nejde. Jde vlastně jenom o jedno, jak moc jsou plány ODS realizovatelné a zda vůbec.

Nejprve ale k „největšímu překvapení kongresu“, a to je nezvolení Alexandry Udženija první místopředsedkyní strany. Udženija byla spíše neviditelná, za ODS většinou hovořili Fiala, poslanec Zbyněk Stanjura nebo senátor Miloš Vystrčil, a možná jí více uškodilo to, že se před kongresem velmi opatrně i když kriticky vyjadřovala k „antibabišismu“ než to, že je z Prahy. Důsledkem porážky Udženija je výhradně mužské vedení ODS, a to se bude v době „korektnosti“ těžko obhajovat. Nicméně, kvóty na pozice v ODS nejsou a je to v zásadě dobře. Současně ale lze konstatovat, že ODS nemá ženu, která by ve vedení ODS zaujala nejen svým vzhledem. A to je škoda.

Na pozici místopředsedy byl zvolen Alexandr Vondra a to přesvědčivě. Delegáti kongresu tak potvrdili jeho roli v ODS poté, co se na nevolitelném místě kandidátky ODS do europarlamentu dostal díky preferenčním hlasům. Delegáti tak „vyslechli“ vůli voličů. Nicméně, jak se ukázalo hned na tiskové konferenci po volbě místopředsedů přenášené na ČT24, docela těžké téma vojenské základny USA na Ostravsku bude proti ODS využito. Vondra na dotaz odpověděl, že o této možnosti již jednal coby ministr obrany ve vládě Petra Nečase v éře Baracka Obamy a že to není žádný jeho „chvilkový“ nápad. To zcela jistě ne. Obávám se ale, že v Česku bude tento nápad podroben zdrcující kritice nejen vládních stran, ale i stran opozičních. Mohlo by se to stát dokonce úhelným kamenem boje s ODS právě pod záminkou, že sem ODS chce dostat „Amíky“. Nejsme v Polsku, kde o americké základně již bylo rozhodnuto a většina Poláků s tímto rozhodnutím souhlasí. U nás neprošel „obyčejný“ radar v Brdech, natož nějaká základna.

Na závěr jsem si ale ponechal to nejtěžší z plánu ODS – vyhrát příští sněmovní volby. Fiala tvrdí, že je to možné a domnívá se, že již v letošních krajských a senátních volbách ODS prokáže svou sílu. Je pravdou, že senátní volby v roce 2018 ODS vyhrála. Nicméně, jde o poměrně dost častý jev české politiky. Vládním stranám se v senátních volbách obvykle nedaří (vzpomeňme jen na „oranžové tsunami“ v roce 2008, které vyneslo k moci mimo jiné i Davida Ratha coby hejtmana Středočeského kraje) a k volbám chodí často jen čtvrtina voličů oproti volbám do poslanecké sněmovny. ODS by se mohlo podařit zlepšit si postavení v krajských zastupitelstvech, ale to stále nic nenapovídá o tom, zda je opravdu reálné dotáhnout se na doposud suverénní postavení hnutí ANO v průzkumech preferencí do poslanecké sněmovny. Jde o to, zda například názor předsedy senátu Jaroslava Kubery, že ANO s Babišem vyhraje i volby v roce 2021 je „malověrnost“ či obyčejný popis reality politického vývoje. Podle mého názoru totiž ve vedení ODS není nikdo takový, kdo by měl „tah na branku“ a postavení přirozeného lídra. Volbou se nikdo lídrem nestane, a to ani volbou do pozice předsedy ODS. Václav Klaus a i Mirek Topolánek byli právě lídři, kteří se na pozici předsedy ODS prosadili. Nebylo to tak, že by se z nich volbou lídři stali. To se ukázalo hned na dalším předsedovi ODS Petru Nečasovi. Ten se volbou předsedy lídrem nestal a nakonec dopadl tak jak dopadl. Vlečou se soudy o tom, zda věděl či nevěděl o tom, co dělala jeho nynější žena. Fiala je bezesporu člověk vzdělaný, nicméně není považován „lidem obecným“ za lídra ani náhodou.

Od voleb do poslanecké sněmovny již uběhly přes dva roky a ODS se stále pohybuje podle výsledků průzkumů předvolebních preferencích na hodnotách kolem 12 %, tj. více méně v pásmu volebních výsledků roku 2017. ODS má své voliče a nehrozí jí pád pod pět procent, nicméně k cestě za vítězstvím jí schází kromě výrazného lídra i program. EET naprostou většinu voličů netrápí, redukce úřednického aparátu státu je program, který zaměstnanci státu (a ti jsou u volebních uren vidět!) nepodpoří a podpora střední třídy je málo. Zvláště v situaci, když střední střída netrpí žádnou nouzí.

ODS již mohla ve vládě být po volbách 2017. Rozhodla se místo toho vést boj s Babišem. Bude-li tento boj s Babišem vést i nadále, sotva se do české vlády podívá. A další čtyři roky v opozici už zřejmě Fiala ani jeho kolegové v předsednictvu strany včele ODS nepřežijí.

Autor: Jan Bartoň | neděle 19.1.2020 9:00 | karma článku: 46.18 | přečteno: 9106x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 44.48 | Přečteno: 5862 | Diskuse

Jan Bartoň

Witovská versus Jermanová – „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

28.5.2020 v 8:26 | Karma článku: 37.45 | Přečteno: 3186 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

27.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.24 | Přečteno: 885 | Diskuse

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 47.15 | Přečteno: 11857 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Dáváme nejmíň, chceme však nejvíc

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru. Po přečtení tohoto článku jsem nabyl dojmu "My nikomu nic, vy nám však vše. Jsme Češi a kolem nás se točí vesmír a svět!"

30.5.2020 v 8:46 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 519 | Diskuse

Václav Szőcs

Test Kalouskem...

Zkuste ho někdy. V čem spočívá? Všimli jste si, že čím dál více lidí místo složitého utváření názoru zaujímá postoje? Že zpravidla o věci samotné ani moc neví, ale má jasný, zcela ucelený a vyhranění postoj? Mirek Vám to ukáže...

30.5.2020 v 8:33 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 576 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď na důležitou otázku

Připravované uplatnění izraelské suverenity nad části Teritorií (Judeje a Samaří) vyvolalo v Izraeli i ve světě řadu otázek. Na klíčovou z nich odpověděl v minulých dnech premiér Netanjahu.

29.5.2020 v 19:40 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Ziegler

Z politiky by měli zmizet i Zeman, Štěch a Hamáček. Ať žije Izrael!

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, a jeho bývalí kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg těžce chybovali se svým prohlášením k údajné izraelské anexi palestinských území. Nebyli však jediní.

29.5.2020 v 13:19 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 824 | Diskuse

David Wiltsch

Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne.

29.5.2020 v 11:42 | Karma článku: 30.54 | Přečteno: 1187 | Diskuse
VIP
Počet článků 1964 Celková karma 40.46 Průměrná čtenost 1898

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...