Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Zlý muž Michálek a stará struktura Kalousek

7. 12. 2019 9:00:07
Česká demokratická opozice, která se shodne na politice proti Andreji Babišovi, má zřetelně rozdílné cíle politické i ekonomické. V okamžiku, kdy by opozice neměla Babiše, by si politici z „demobloku“ šli po krku.

Jakub Michálek proslul jako „zlý muž“ již před pár týdny, když si jedna členka jeho strany stěžovala na to, že ji Michálek psychicky týrá. I když Michálek ustál hlasování o odvolání z předsednictva strany, musel slíbit, že už na funkci místopředsedy nebude na blížícím se sjezdu pirátů kandidovat.

Pirátská strana má i dalšího „ostrého“ politika, a tím je primátor Prahy Zdeněk Hřib. Ten vystupuje velmi suverénně a připomíná mi svým vystupováním někdejšího prvního předsedu ODS Václava Klause staršího. Hříb se dostal do sporu na magistrátní koalici v Praze, když mu například Hana Marvanová Kordová vytýkala, že má plná ústa spravedlnosti, a přitom navrhuje porušovat pravidla zveřejňování informací, které z EU přijdou do Česka v režimu důvěrné.

V této atmosféře se předseda pirátského klubu ve sněmovně Michálek pustil do tvrdé kritiky Miroslava Kalouska. Upozornil na jeho nepopularitu ve společnosti a obvinil ho z toho, že právě díky němu není boj s Andrejem Babišem úspěšný. Tím narážel na vystoupení Babiše při interpelacích poslanců. Právě při tomto vystoupení mu předsedající schůze pirát Vojtěch Pikal vypnul zvuk, protože Babiš nemluvil k tématu dotazu. Když pak Babiš odpovídal na dotaz poslankyně Věry Kovářové ze STAN, asi pětkrát ve své odpovědi zmínil Kalouskovo jméno, samozřejmě negativně.

Pan Kalousek by měl jít do ústraní. Má dramaticky větší nedůvěru voličů než ostatní politici v této zemi. Dokud bude v klíčové funkci předsedy klubu, opozice nemůže důvěryhodným způsobem fungovat. Té situaci by to hodně pomohlo,“ prohlásil Michálek. „Říkají to všechny opoziční strany, jen já jsem jediný, kdo to říká veřejně,“ dodal šéf pirátských poslanců. Vychází prý z průzkumu CVVM, podle kterého Kalouskovi nedůvěřuje 78 procent voličů.

Kromě toho Michálek doporučil, aby TOP 09 zmizela z politické scény. Devět stran ve Sněmovně je moc a TOP 09 by měla zaniknout, prohlásil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ho označil za tupce, proti vyjádření Michálka se ohradila i nová šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.

Miroslav Kalousek je matadorem české politiky. Patří podle mě zřejmě k nejlepším rétorům sněmovny. Jediné „chybičky“ se dopustil už hodně dávno, po volbách v roce 2006. Tehdy v čase tak zvaného volebního patu, když ODS získala asi 36 % hlasů před druhou ČSSD s asi 32 %, souhlasil s vytvořením menšinové koalice KDU-ČSL, které tehdy předsedal, s ČSSD Jiřího Paroubka. Menšinová vláda by se tehdy podobně jako dnešní vláda ČSSD a ANO musela spoléhat na podporu KSČM. Kalouskovo rozhodnutí ale způsobilo u lidovců poprask a Kalousek se musel poroučet z předsednické funkce. Kalousek tak v roce 2006 počítal s tichou podporou KSČM a přesto je dnes nejhlasitějším kritikem stávající koalice ANO, ČSSD tolerované KSČM. Kalousek pak spolu s Karlem Schwarzenbergem založili TOP 09 a v té Kalousek působí dodnes.

Kalousek je tak politikem, který je v současné době považován mladými politiky z pirátské strany za osobu, které se v časech bolševika říkávalo „stará struktura“. Proti „starým strukturám“ vystoupil v roce 1968 Alexander Dubček a vykoledoval si invazi do Československa v roce 1968. Poté proti starým strukturám vystoupil Michail Gorbačov politikou „perestrojky“ v SSSR a „podařilo“ se mu rozložit SSSR a tábor míru a socialismu – RVHP.

Pro mladé revolucionáře od pirátů je Kalousek právě takovou „strukturou“, které je zapotřebí se zbavit, aby se zlepšil dojem české veřejnosti z politiky takzvaných „demokratických stran“ vůči miliardářovi Babišovi. Přitom „topka“ dělá poslední roky co může, aby se zbavila zátěže minulosti. Volba Jiřího Pospíšila, bývalého vysoké funkcionáře ODS, do čela TOP 09 byl ale evidentní omyl. Nová předsedkyně Markéta Pekarová Adamová má jednoznačně za úkol přitáhnout k topce mladé voliče a možná i proto jí piráti považují za nepříjemnou konkurenci.

Přesto se nedomnívám, že by odchod Kalouska do „ústraní“, jak navrhuje Michálek, přispěl k většímu úspěchu antibabišovské politiky. Voliči Babiše ho volí právě kvůli tomu, jaký je. Možná dokonce oceňují právě to, že se za uplynulých třicet let dopracoval k majetku, který ho řadí mezi nejbohatší osoby v Česku. Čapí hnízdo od samého počátku považují za pokus, jak se Babiše zbavit a současnou diskusi kolem údajného střetu zájmů hodnotí naprosto stejně. Volební preference hnutí ANO zůstávají na hodnotách kolem 30 %, nejsilnější opoziční strany spíše stagnují na úrovní kolem 12 % a TOP 09 se již v některých průzkumech potopila pod 5 %.

Slabost antibabišovské politiky ale není v tom, že je jedním z jejích reprezentantů lidmi nemilovaný Kalousek. Všude tam, kde se vede politický zápas formou využívání právních kliček a který primárně neútočí na politiku, kterou obviňovaný politik vede, ale na jeho osobu, se do politiky zatahují silné emoce. Vidíme to na současném vývoji v USA, kde se opozice snaží svrhnout Donalda Trumpa soudním procesem impeachmentu, či na příkladu Izraele, kde byl stávající premiér Benjamin Netanjahu obžalován z korupce. Okamžitě se vyrojí argumenty o tom, že se opozice pokouší změnit výsledek voleb, že jde o hon na čarodějnice. Poslední případ je Slovensko, kde byl obviněn bývalý prezident Andrej Kiska z daňových podvodů a bývalý premiér Robert Fico ze schvalování výroků vůči Romům. Očekává se, že i přes tyto skutečnosti budou Ficova strana SMER a Kiskovo hnutí nejúspěšnějšími stranami ve volbách v únoru příštího roku.

Jestliže v Česku navíc existuje podezření, že za auditem jsou i lidé spjatí s piráty, vše je v naprosto jiné rovině a Babiš z tohoto souboje vyjde bez větších ztrát. Poslední válka slov mezi piráty a topkou pak svědčí o tom, že v případě, že by zmizel nepřítel Babiš, jakákoliv těsnější spolupráce mezi těmito stranami by nebyla možná. Obě strany totiž míří na „proevropské“ voliče a jsou si největšími konkurenty právě v boji o jejich hlasy. Válka mezi piráty a topkou jen ukázala realitu skutečného stavu části české opozice. Uškodí jak pirátům tak topce.

Autor: Jan Bartoň | sobota 7.12.2019 9:00 | karma článku: 44.52 | přečteno: 8337x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kongres ODS: Fiala chce vyhrát volby

Znovuzvolený předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že ODS chce vyhrát další volby a být ve vládě. První místopředseda Zbyněk Stanjura nechce být jen ve vládě, chce vládu sestavovat.

19.1.2020 v 9:00 | Karma článku: 45.42 | Přečteno: 7577 | Diskuse

Jan Bartoň

Zákaz vlajek států v Evropském parlamentu

Předseda europarlamentu David Sassoli zakázal během jednání mávat transparenty a dalšími „nevhodnými“ pomůckami. Podle Jana Zahradila z ODS se jedná o „neuvěřitelnou tupost“.

17.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 45.40 | Přečteno: 6052 | Diskuse

Jan Bartoň

Maturita z matematiky

Poslanecká sněmovna má opět jednat o tom, zda na středních školách bude zařazena matematika mezi povinné maturitní předměty. Ministr Plaga si myslí, že je zatím pro studenty „nebezpečná“.

15.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 714 | Diskuse

Jan Bartoň

Primátor Hřib: Odvetné akce Číny nečekáme

Praha navázala „sesterskou smlouvu“ s Tchaj–pejí , s hlavním městem Tchaj-wanu. Primátorem je tu údajně muž nakloněný spolupráci s pevninskou Čínou.

14.1.2020 v 10:16 | Karma článku: 44.30 | Přečteno: 3684 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Evropský parlament pro základní právo na stabilní klima

EP je přesvědčen, že by všem Evropanům bez diskriminace mělo být přiznáno „základní právo na bezpečné, čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí a na stabilní klima“. Tak třeba příště přijde na řadu právo na pěkné počasí.

20.1.2020 v 14:17 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 137 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Panoptikum na sjezdu ODS. Blbí a blbější. Chyběla už jen Gréta, Maxipes Minář a Halík

Přečetl jsem si několik textů a příspěvků o víkendovém sjezdu ODS, mrkl jsem na výkon "nepřekonatelného" zhmotnění vulgarity z Řeporyjí a potvrdila očekávání onoho panoptika. Své postřehy shrnuji v několika bodech níže.

20.1.2020 v 11:12 | Karma článku: 42.73 | Přečteno: 2453 | Diskuse

Jan Dvořák

Fejsbuk plný sebevrahů. Kde se vlna zastaví?

Ministr vnitra zesinal. Vysoký činitel z Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost mu naléhavě sděloval, že jeho lidé aktuálně „narazili“ na záležitost, která může destabilizovat situaci v zemi.

20.1.2020 v 10:10 | Karma článku: 15.25 | Přečteno: 335 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Hluchá a slepá Válková

Období Pražského jara a jeho tragického konce zažila paní Válková na právnické fakultě, kde se mezi studenty práv zcela jistě vůbec nehovořilo o rehabilitacích nespravedlivě vězněných, případně popravených.

20.1.2020 v 7:00 | Karma článku: 25.06 | Přečteno: 572 | Diskuse

Jan Lněnička

Palachův týden

Je to již 31 let, co jsem o Palachově týdnu nebyl zrovna v dobré běžecké formě, pročež jsem byl hbitými hochy z policejní akademie lapen, vsazen do autobusu a společně s dalšími výtečníky dopraven na Žižkov do Lupáčovky.

19.1.2020 v 18:34 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 214 | Diskuse
VIP
Počet článků 1883 Celková karma 37.59 Průměrná čtenost 1798

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz