Zemanova abolice pro Babiše

20. 09. 2019 8:00:18
Velké zděšení mezi českým lidem způsobilo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě, kdy by nejvyšší státní zástupce rozhodl o pokračování stíhání Andreje Babiše, udělil by mu milost.

Prezident Miloš Zeman řekl ve své oblíbené TV Barrandov, že pokud by trestní stíhání Andreje Babiše bylo obnoveno, zastaví ho. „Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl v pořadu prezident. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl. „Dva státní zástupci jasně řekli, že se žádný trestný čin nestal a trestní stíhání zastavili,“ napsal o Zemanově rozhodnutí pro iDNES.cz Andrej Babiš.

MSZ rozhodnutí předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

Zeman v TV Barrandov opět dokázal, že dokáže určovat směr politické diskuse dle svého gusta. Svým prohlášením zřetelně ovlivňuje pozici nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. K tomu se sluší dodat, že po oficiálním prohlášení Městského státního zastupitelství v Praze o zastavení trestní kauzy Čapí hnízdo, se v ČT ozval dosluhující předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a prohlásil, že je třeba vyčkat na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Připomněl, že to byl právě on, kdo ho jmenoval do funkce nejvyššího státního zástupce. I tento výrok lze interpretovat jako nátlak na nejvyššího státního zástupce, tentokrát z pozice předsedy parlamentní strany, která jak s prezidentem, tak s premiérem vede prostřednictvím předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nesmiřitelnou slovní válku.

Zemanův výrok je zcela jistě hrubým nátlakem na svého jmenovce ve funkci nejvyššího státního zástupce. Studuj si, co chceš, ale nech to „v klidu“. Pokud do toho „budeš vrtat“, předem ti oznamuji, že využiji svého práva a stíhání Babiše zastavím.

Nicméně, je potřeba dodat, že kauza Čapí hnízdo má zcela jasné dvě účelové roviny. V době, kdy byl Babiš mimo politiku a rozšiřoval svém impérium, získala farma Čapí hnízdo dotaci tím, že využila právního stavu té doby. Agrofert převedl jednu ze svých firem v holdingu na akciovou společnost s akciemi na doručitele, firma tak byla touto operací vyjmuta z holdingu a získala status malého podniku. Potom tato formálně nezávislá malá společnost požádala dle tehdy platných pravidel o dotaci a dotaci získala. Jde jasně o účelové jednání jak dosáhnout na dotaci určenou jen pro malé firmy. Je otázkou, kolik takových akciových společností s anonymními akcionáři vzniklo proto, aby se mohly o dotace pro malé firmy ucházet. V tom právě spočívala zásadní námitka obhájců Babiše a ostatních obviněných. Jak můžete odsoudit Babiše a další za dotační podvod, když tak tehdy postupovala řada firem. V tom případě požadujeme, aby byly prověřeny dotace pro všechny akciové společnosti, které tehdy žádaly o dotace a získaly je a byly ve stejném právním postavení jako Čapí hnízdo. Nelze odsoudit Babiše jenom proto, že je aktuálně předseda nejsilnější politické strany.

A to je ona druhá rovina účelového jednání. Jakmile Babiš začal válcovat tradiční strany, bylo nutné vymyslet něco, co bude na voliče působit a co Babiše z politiky vyžene. Proto bylo podáno anonymní udání o spáchání dotačního podvodu v případě Čapí hnízdo. Bylo to již v době, kdy se v českém právu objevil paragraf o dotačním podvodu, a to na základě procesu, který se nazývá „implementace práva EU do českého zákonodárství“. Policie tak vyšetřovala Babiše v podmínkách platnosti jiných právních norem než v letech 2007/8 ,kdy Čapí hnízdo o dotaci žádalo. To jediné vytýkám státním zástupcům, protože jejich rozhodnutí, které se odvolává na právní stav v roce podání žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo, je v souladu s realitou té doby. Mohli tak stíhání zastavit už na samém počátku, ale neučinili tak, protože zde existovala silná politická poptávka po potrestání Babiše za dotační podvod. A byla to právě ČSSD v éře Bohuslava Sobotky, která tuto politickou linku tvrdě na Babiše hrála a donutila ho k rezignaci z pozice ministra financí před volbami v roce 2017.

Závěr: Kauza Čapí hnízdo mohla být a měla být státními zástupci ukončena na jejím počátku. Žalobcům byl znám stav práva v době podání žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo. Z politických důvodů (silnou podporou ze strany ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, aby policie případ šetřila) k tomu žalobci nenašli odvahu. I přes tuto kauzu Babiš vyhrál volby v roce 2017 a politická mapa Česka získala úplně jiné kontury. Ze silné ČSSD zbyla malá strana, která nakonec ráda do vlády s trestně stíhaným Babišem naskočila. Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří obviněných v této kauze v roce 2018 bylo prvním signálem toho, že kauza nemá dostatečnou oporu v zákoně. Ukončení stíhání Babiše a dalších obviněných v této kauze pak přišlo po více než jednom roce od osvobození Faltýnka a Babišovo hnutí ANO v tomto období absolvovalo další volby, tentokrát komunální a senátní. Stále v situaci, kdy opozice na Babiše chrlila špínu o jeho jasné vině. Miloš Zeman má pravdu v tom, že Čapí hnízdo byla kauza veskrze politická a trestní stíhání mělo kritikům Babiše přihrát hlasy navíc. Nepřihrálo, a naopak strany ostře se vymezující vůči Babišovi, totálně propadly. Zemanovo prohlášení o tom, že je rozhodnut využít svého práva a v případě obnovení stíhání Babiše mu udělit milost, je opět pomalu hlavní zprávou dne. Má demonstrovat sílu jeho postavení na současné politické mapě Česka. Z hlediska fungování státu a justice zvláště, je to prohlášení, které postavení nejvýše postavených představitelů žalobců v Praze, Olomouci a Brně staví do role statistů. Důsledkem kauzy Čapí hnízdo je pokles prestiže nejen justice, ale i dalších složek orgánů činných v trestních věcech, tj. policie i žalobců. Zeman se na úpadku prestiže těchto složek podílí svými výroky dlouho, nicméně využívá i toho, že tyto tři složky státní moci již dlouho nefungují tak, abychom měli obecnou jistotu, že v našem státě spravedlnost funguje tak jak má.

Autor: Jan Bartoň | pátek 20.9.2019 8:00 | karma článku: 42.94 | přečteno: 5247x

Další články blogera

Jan Bartoň

Brexit: Johnson zlomil odpor EU

Když už i český velvyslanec ve Velké Británii tvrdí, že se podařilo prolomit tak zvanou "irskou pojistku", a díky tomu odejde Británie z EU v termínu na konci října, asi to bude pravda.

16.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 868 | Diskuse

Jan Bartoň

Trumpova obchodní válka má vítěze

Prezident Donald Trump dosáhl významného úspěchu ve svém tažení proti dovozům do USA. Světová obchodní organizace WTO rozhodla, že cla uvalená USA na dovoz z EU jsou v souladu principy organizace.

14.10.2019 v 12:31 | Karma článku: 26.99 | Přečteno: 586 | Diskuse

Jan Bartoň

1,2 miliardy za předsednictví EU ?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se pro ČT vyjádřil k jednání vlády o nákladech na české předsednictví EU v roce 2022. Částku 1,2 miliardy korun považuje za nedostatečnou a je to „odpovědnost premiéra“.

14.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 42.54 | Přečteno: 3988 | Diskuse

Jan Bartoň

Politika demokratů v USA je „hrubým omylem“

Jen malé množství názorů v liberálních angloamerických médiích si dovolí pokus demokratů sesadit Donalda Trumpa procesem impeachmentu nazvat „hrubým omylem - blunder“.

12.10.2019 v 9:00 | Karma článku: 28.66 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Fascinace Adolfem Hitlerem.

Na ČT 2 a PRIMA ZOO, již několik let jsou uváděny německé, anglické, francouzské a nevím, které další dokumenty - Adolf Hitler ve všech podobách a opravdu ve všech! Ptám se, k čemu je to dobré? A smlouva „Ribbentrop a Molotov“.

17.10.2019 v 11:58 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 253 | Diskuse

Frank Krejčí

Svoboda, volby, demokracie...pouhé iluze

Nemyslím si, že jsem napsal něco nového. Ba naopak věřím, že se to ví mezi těmi, co si dovolili pochybovat. Ale jsou často potlačeni většinou.

17.10.2019 v 9:14 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 245 | Diskuse

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 1453 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 27.59 | Přečteno: 477 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 231 | Diskuse
VIP
Počet článků 1828 Celková karma 37.97 Průměrná čtenost 1755

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz