Kriminalizace Andreje Babiše zkrachovala

16. 09. 2019 8:00:32
Andrej Babiš není první český premiér, který čelil pokusu o kriminalizaci své osoby. Tím prvním českým premiérem, který je stále orgány činnými v trestních věcech sledován a čelí soudům, je Petr Nečas.

Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše se díky indiskreci dostalo na veřejnost na dvě etapy. Nejprve nás s tímto faktem seznámila média, poté bylo státní zastupitelství donuceno k přiznání o „změně právní kvalifikace“ žalobce a posléze padlo oficiální stanovisko o zastavení trestní kauzy pro Babiše i pro všechny další vyšetřované osoby.

Pořad Události, komentáře v den oznámení tohoto oficiálního stanoviska státního zastupitelství v Praze pozval před kamery zástupce všech politických stran a ti pak rozhodnutí komentovali. Zástupci všech opozičních stran bez výjimky se do rozhodnutí „naváželi“, zástupce pirátů o něm hovořil jako o „neudržitelném“, zástupce lidovců si stěžoval na to, že se vyšetřováním Babiše „ztrácel čas“ vyjednávat o zlepšení postavení rodin s dětmi. ODS si ústy svého zástupce stěžovala na „pachuť“, hnutí STAN kritizovala „etickou rovinu Čapího hnízda“, a SPD si ústy svého předsedy postěžovala na „slabou ČSSD“ ve vládě s ANO a označila rozhodnutí českých žalobců za primární a „vměšování“ Bruselu naprosto odmítla. Jmenovitě pak musím zmínit vystoupení Jiřího Pospíšila, dosluhujícího předsedy TOP 09, který neváhal přes obrazovku vyzvat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k prověření rozhodnutí a neopomněl nám sdělit, že to byl právě on, kdo ho do této funkce jmenoval. Všichni se současně zaklínali tím, že rozhodnutí „respektují“.

Zástupce ANO více méně mlčel, zástupce ČSSD naopak namluvil ze všech politiků nejvíce a vyzýval k „obrácení listu“ a k „poučení“. Komunisté pak ústy svého zástupce zaujali pozici „neutrální“ a vyzvali ke „klidu na práci pro státní zastupitelství“.

K názorům Jiřího Pospíšila pak ještě dodávám jako perličku jeho tvrzení, že Babiš měl po zahájení případu Čapí hnízdo rezignovat (rok 2016) na politické funkce a po očištění, nejlépe před soudem, se „mohl vrátit“. Otázka je nasnadě - kam by se vracel, když by už post premiéra byl obsazen a voleb v roce 2017 by se Babiš neúčastnil a výsledek hnutí ANO by byl úplně jiný, zřejmě výrazně horší než jakého Babiš jako lídr ANO dosáhl?

Opět musím připomenout osud Petra Nečase, kterého zásah ÚOOZ na Úřadu vlády naprosto „vykolejil“ a jeho mimomanželský vztah s Janou Nagyovou, nyní jeho druhou manželkou, poslal ODS do opozičních lavic. Tam se ODS natolik zalíbilo, že je opoziční stranou již druhé volební období. Pokud by Nečas neodstoupil a bojoval podobně jako Babiš, politická situace v Česku by se vyvíjela zcela jistě nějakou jinou alternativní historií. Nicméně, on se zachoval přesně tak, jak Pospíšil doporučoval Babišovi, a dodnes se pere se soudy, nyní kvůli jeho údajně křivé výpovědi před soudem, když tvrdil, že sledování své první ženy státní bezpečnostní službou nařídil on a ne Nagyová. I když Nečas soud o „trafikách“ vyhrál, údajní „trafikanti“ dostali odškodnění za vazbu v řádu několika set tisíc korun, stále se žalobci nevzdávají. Tvrdit, že se Babiš měl očistit mimo politiku a pak se do ní vítězoslavně vrátit může ostatně vypustit do éteru jen Pospíšil, jehož politická kariéra zdá se jde již trvale z kopce.

Nyní k „zásadní otázce“ moderátora pořadu, který se divil tomu, že zdůvodnění v tiskové zprávě obsahuje údaje, které již byly známy v době začátku celé kauzy a jak je tedy možné, že až po čtyřech letech přišli státní zástupci s tím, že Čapí hnízdo bylo v kategorii malých a středních firem oprávněně a tudíž na dotaci podle pravidel platných v době žádosti o dotaci mělo nezpochybnitelný nárok.

Samozřejmě, že je to zřejmé každému, kdo kauzu Čapí hnízdo sleduje podrobněji od počátku a není v pozici zásadního odpůrce Babiše, který už měl (dle Pirátů) dávno sedět. V době počátku kauzy byl premiérem Bohuslav Sobotka, mimořádně slabý premiér, který si do pozice ministra vnitra jmenoval Milana Chovance, spiklence z „tajné“ schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Chovanec se nakonec přidal k Sobotkovi (byl odměněn ministerskou funkcí) a pracoval tvrdě na tom, aby Babiš zmizel z politického kolbiště. Dodnes není oficiálně známo, kdo poslal na Babiše ono „anonymní“ udání. Můžeme se však domnívat, že v jistých kruzích to být známo může.

V této souvislosti lze vyslovit také další hypotézu. ČSSD (včele s Lubomírem Zaorálkem poté co Sobotka rezignoval na post lídra strany ve volbách 2017), zřejmě byla ochotná vstoupit do koalice s hnutím ANO právě proto, že její vedení vědělo o pozadí kauzy Čapí hnízdo. Koaliční vláda ANO a ČSSD pak vznikla v době, kdy státní zástupce rozhodl o zastavení stíhání pro Jaroslava Faltýnka a další tři obviněné. V něm se navíc psalo i to, že i ostatní obvinění mohou být zproštění stíhání, pokud policie neobstará nějaké zásadní důkazy pro svá obvinění. Bylo tedy zřejmé, že již v době vzniku koalice ANO a ČSSD mohlo vedení ČSSD na čele s Janem Hamáčkem očekávat, že nakonec státní zastupitelství Babiše osvobodí. To jen ODS a další opoziční strany hrály místo Sobotkovy ČSSD stále hru na „trestně stíhaného premiéra“.

Podle komentátora Bohumila Pečinky, který v pořadu také dostal slovo, se státní zástupci podřídili „novému větru“, tj. spoléhají na to, že současný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman během několika let skončí a proto změnili právní kvalifikaci kauzy a zastavili trestní stíhání. Eo ipso - očekávají odměnu v podobě postupu? To už Pečinka nespecifikoval. Pečinka jinak nabízí vysvětlení, proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud. Není nijak překvapivé, žalobci se zalekli mocného oligarchy Babiše. I to může být část pravdy.

Osobně se domnívám, že kauza Čapí hnízdo je od samého počátku kauzou politickou. Jejím cílem bylo dostat Babiše z politiky. Zahájení trestního stihání před volbami 2017 a odvolání Babiše z pozice ministra financí mělo vytvořit vhodné klima pro udržení moci pro ČSSD. Babiš ale odmítl rezignovat, drtivě vyhrál volby a kauza Čapí hnízdo pak byla permanentně využívána dnešními opozičními stranami. Je ostatně velmi zábavné sledovat, jak se „radikálně“ proměnily názory představitelů ČSSD, kteří ještě po porážce se jmenováním Michala Šmardy ministrem kultury, začali opět hrát hru na trestní stíhání Babiše. Nyní, po rozhodnutí státního zastupitelství, je to sám Michal Šmarda, který nabádá ke klidu na práci.

Samozřejmě, že po tomto „překvapivém“ vývoji zůstane po kauze Čapí hnízdo pachuť. A nedivím se vůbec zejména ODS, že právě s „pachutí“ přichází její předseda Petr Fiala. Právě ODS totiž nejhlasitěji hrála hru o trestně stíhaném premiérovi, kde Fiala vystřídal Sobotku a Chovance. Nabízím současně i jedno docela lidské vysvětlení. Když kauzu začala policie pod Chovancem šetřit, muselo být státním zástupcům zřejmě, že obstarat důkazy, které by obstály u soudu, nebude žádná selanka. Nechali proto policii vyšetřovat. O zbavení imunity ostatně žádala policie se souhlasem státních zástupců a situace v roce 2017 byla taková, že nebylo možné případ zastavit (bylo před volbami a mohlo by to být vysvětlováno jako nadržování Babišovi ze strany státních zástupců). Státní zastupitelství tedy dalo souhlas k stíhání. Po volbách, kde Babiš uspěl i přes obvinění z podvodu, a policie nic dalšího na vyšetřované v této kauze nenašla, pak státní zastupitelství postupovalo po částech. Nejprve obvinění zbavilo Faltýnka (květen 2018) a nyní i Babiše. Politickým tlakem kauza začala a politickým tlakem (Babiš odmítl rezignovat a bránil se) tak i skončila.

Jsem vážně zvědav, s čím teď opozice na Babiše vyrukuje. Vzhledem k silné poptávce po "zločinci Babišovi" , jak vyplývá z názorů diskutérů pod informací o skončení jeho trestní kauzy, zřejmě bude pokračovat zpochybňování rozhodnutí státního zastupitelství, tlak na nejvyššího státního zástupce, aby "prověřil" (rozuměj zrušil) toto rozhodnutí a Babiš byl pohnán k soudu. V tomto duchu se zřejmě ponese i shromáždění "milionářů" ,plánované na listopad. Očekávám, že velmi aktivní z parlamentních stran budou Piráti (v duchu prohlášení Ivana Bartoše, že by měl Babiš sedět).

V Otázkách Václava Moravce zmínil sám moderátor jinou možnost. Čtyři roky zde byla kauza Čapí hnízdo využívána v politickém boji právě proti Babišovi s cílem poškozovat jeho politiku. Moravec tak položil otázku, zda by dozorující státní zástupce neměl být pohnán za protahování této kauzy k odpovědnosti kárnou žalobou. Kromě toho by dle mého názoru mohly požadovat satisfakci i trestně stíhané osoby. Nikdo sice nebyl ve vazbě, nicméně stíháním byly tyto osoby zcela jistě poškozeny, právě již zmiňovaný Bartoš už viděl Babiše "sedět". Zdá se tedy ,že kauza v politické i právní rovině zdaleka nekončí.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 16.9.2019 8:00 | karma článku: 37.87 | přečteno: 1334x

Další články blogera

Jan Bartoň

Milion chvilek zaúkoloval „demokratické opoziční strany“

Spolek Milion chvilek se sešel se zástupci opozičních stran a sdělil jim, co od nich bude požadovat na připravované demonstraci 16. listopadu v Praze na Letné.

15.11.2019 v 10:25 | Karma článku: 40.77 | Přečteno: 1453 | Diskuse

Jan Bartoň

Místo oteplení boj se Zimou

Studenti Karlovy univerzity rychle transformovali své požadavky a místo boje s klimatickými změnami požadují rezignaci rektora Karlovy univerzity.

14.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 29.77 | Přečteno: 570 | Diskuse

Jan Bartoň

Stávka za klima

V budově Filosofické fakulty probíhá okupační stávka za klima. Vláda by měla podle studentů zavírat uhelné elektrárny.

13.11.2019 v 8:22 | Karma článku: 45.81 | Přečteno: 5116 | Diskuse

Jan Bartoň

Rozdělená společnost nejen v USA

V USA roste podle článku na iDnes.cz rozdělení společnosti podle politické příslušnosti a příznivci republikánů i demokratů si „přestávají rozumět“. Je to dědictví Baracka Obamy?

12.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 31.29 | Přečteno: 687 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Vizitky

Je třicetileté výročí pádu komunistické totality. Prezident sjednotitel dolních 10 milionů prchá před davy zbaběle do zahraničí a největší oligarcha a registrovaný donašeč StB se chystá v projevu pranýřovat papaláše a totalitu.

17.11.2019 v 2:23 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 75 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak se prasátka schrochtala: Několik slov o krádeži revoluce soudruhy privatizátory.

V polovině devadesátých let na volebním plakátu jedné z polistopadových stran stálo: Zajistíme dodržování zákonů! Kdosi k tomu připsal FIXEM: Ale čích! / Pravda je hlubší než dávno známé: Férovosti privatizace věří jen pomatenci.

17.11.2019 v 0:53 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 140 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Rozpačitá listopadová Letná

Pozitivní je, že se dnes může a dokáže např. 250.000 lidí svobodně sejít, třeba i na Letné a projevit své politické názory, ať už jsou jaké jsou..

16.11.2019 v 20:28 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 544 | Diskuse

Martin Zbela

Už je tady zas! Samet, tentokrát s Milionem chvilek

Kde už jsem ho viděl? Malý, zrzavý mluvčí ve vytahaném svetru, s plackou OF... Jen ten krátký životopis se liší. Bez práce, bez zatykačů, bez roků v kriminále... Nechraptí, ale na konci demonstrace alespoň zakašlal... Asi retro.

16.11.2019 v 18:46 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 1155 |

Vladimíra Bošková

Dnešní demonstrace na Letné rozhodně nebyla zbytečná

Spolku Milión chvilek pro demokracii a jeho spolupracovníkům jsou demagogicky podsouvány záměry, které nemá.

16.11.2019 v 18:45 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 461 | Diskuse
VIP
Počet článků 1845 Celková karma 36.27 Průměrná čtenost 1757

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz