Imigrace: Stud Richarda Gera

19. 08. 2019 8:00:48
Světoznámý americký herec Richard Gere navštívil loď s migranty neziskové organizace Open Arms a dovezl čerstvou vodu. Prohlásil při tom, že se za chování světa proti uprchlíkům hluboce stydí.

Nejprve se podrobněji podívejme na prohlášení Richarda Gera tak, jak ho zaznamenal web msn.com.

“Demonising people has to stop everywhere on the planet, and it will stop if we say stop,” Mr Gere said after renting a boat to bring water and foot to refugees stranded aboard the Spanish Open Arms rescue boat on Friday.

“We have our problems with refugees coming from Honduras, Salvador, Nicaragua, Mexico ... It's very similar to what you are going through here,” he said.He called for politics to be set aside when lives are in danger. “These are extraordinary people, they are so strong, they have been such through such horrors,” Mr Gere said about the rescued passengers.

Stručně přeloženo - je potřeba chránit životy v ohrožení, migranti jsou výjimeční lidé, jsou tak silní, protože prožili hororové chvíle. ČT v Událostech zmínila něco jiného, a sice že se Gere stydí za celou zeměkouli.

Podívejme se proto podrobněji na celý případ lodi Open Arms ze Španělska. Tato loď, jak již proběhlo před několika dny médii, byla pod sankcí španělské vlády, a to pod pokutou 900000 EUR, pokud bude pokračovat ve své aktivitě „záchrany migrantů“ u libyjských břehů. Bylo jí dovoleno odplout ze Španělska proto, že jako svůj cíl uvedla návštěvu řeckých ostrovů. Tento záměr nedodržela a odplula k libyjským břehům pro migranty. Za to by měla následovat sankce a zřejmě i ukončení činnosti.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, „krajně pravicový politik“ (jak píše msn.com), v reakci na Gerova slova prohlásil: Milionář mající zájem o osud migrantů má příležitost vrátit se s nimi ve svém letadle do svých vil a podporovat je z vlastních zdrojů. Server msn.com o tom píše jako o „opovržlivém výsměchu“.

Pomiňme na chvíli to, že se jedná o ilegální migraci a přistupme na argumenty zastánců záchrany osob v nouzi na moři. Pokud by se do podobné situace díky havárii letadla nebo lodi dostal kdokoliv, velmi bych ocenil pohotovost zásahu záchranné operace. Zachránění lidé by byli dopraveni na nejbližší pevninu a odtud by mohli pokračovat do svých domovů. Zachránění lidé na lodi Open Arms mají svá rodiště, své původní státy, a do nich by se tedy měli po svém zachránění vrátit. Tak totiž bylo námořní právo vymyšleno. Chápu, Libye není ideální stát pro vylodění zachráněných osob, ty by měli být vyloděni pravděpodobně na Maltě nebo v Tunisku a odtud by se měli vrátit do svých zemí původu. Realita je však taková, že tak jako desetitisíce migrantů před nimi, tito lidé nemají zájem vrátit se do svých zemí původu. Chtějí do Evropy, nejlépe Německa, možná Francie či Velké Británie.

Podívejme se nyní na vnitroevropskou legální migraci. Podle pravidel EU může každý Evropan požádat o pobyt v jiné evropské zemi, najít si tam práci, studovat apod. V rámci EU se promítla jasná migrace ekonomická, když lidé z méně bohatých evropských států odcházejí do bohatších za lepšími výdělky. Existuje i migrace z bohatých zemí do chudších, ale tam motivy nejsou ekonomické, ale většinou osobní. V rámci EU se k nám nevrátili žádní potomci bývalých Němců žijících před válkou a během ní v tak zvaných Sudetech, snad na výjimky, o kterých se občas dočteme v médiích. Migraci tedy primárně táhne ekonomika - vysoké mzdy ve vyspělých státech.

Migrace jako úprk před válkou a perzekucí má také své charakteristiky. Před nepřítelem utíkají celé rodiny od mladých po staré. Na lodi Open Arms se plavilo údajně až 20 mladistvých a další záběry ukazují vesměs lidi ze subsaharské Afriky mezi dvaceti až třiceti lety. Žádní staří mezi nimi. Je tedy nepochybné, že tito mladí a dokonce nedospělí lidé (většinou muži) neutíkají z jiných než ekonomických důvodů.

Gere myslím velmi správně situaci ve Středozemním moři srovnal s migranty putujícími přes Mexiko k hranicím USA. Je to stejná ekonomická migrace z chudých zemí latinské Ameriky do bohaté „Ameriky“. A má stejná nepsaná pravidla. Liberálně-levicový tisk vykresluje situaci migrantů v těch nejčernějších barvách jak v USA, tak u nás v Evropě. Apeluje se na city nás, kteří máme to štěstí a žijeme ve více méně fungujících evropských státech. Nějaká stovka sem či tam nás přeci nemůže vůbec ohrozit. Stále stejné argumenty - nic nového pod Sluncem.

V této souvislosti je nutné upozornit na nedávno schválený pakt OSN o migraci. Migrační pakt byl přijat na mezivládní konferenci v marockém Marrákeši, která se konala 10. – 11. prosince 2018. Konference se zúčastnilo 164 ze 193 členských států OSN. Poté byl definitivně potvrzen na Valném shromáždění OSN 19. prosince 2018- 152 států hlasovalo pro, pět proti (Česko, Maďarsko, Polsko, Izrael, USA), dvanáct zemí se zdrželo hlasování (Švýcarsko, Rakousko, Bulharsko, Itálie, Rumunsko, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Chile, Singapur, Austrálie, Libye a Alžírsko). Na začátku roku 2019 oznámil brazilský prezident Jair Bolsonaro odstoupení Brazílie od tohoto paktu.

Za pozornost stojí, že se ze států EU vyslovilo pro pouze 20, tři hlasovali proti a pět států se zdrželo. Vzpomínáte na „uklidňující“ projevy Jana Hamáčka či Tomáše Petříčka, že schválení paktu o migraci „nic pro Českou republiku neznamená, že se nejedná o závaznou právní normu“ a podobné řeči? Inu, dnes je zřejmé, že Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci je beranidlem pro všechny, kteří považují ve shodě se zněním paktu migraci za „základní lidské právo“.

Hlasování o paktu o migraci v OSN - červeně proti, žlutě zdržel se, zeleně pro a šedá barva nehlasoval.

Mimochodem, státy, které mají zkušenost s migrací, jako již zmiňovaná Libye či Austrálie a některé evropské země, hlasovali proti nebo se zdrželi.

Pokud bude pokračovat systematické potlačování rozdílu mezi legální a ilegální migrací v případě ekonomické migrace, budou aktivity nevládních neziskovek zcela jistě pokračovat. Migrace z důvodu politické perzekuce či z důvodu války je skutečně o něčem jiném a většinou platí to, že po skončení války či perzekuce se uprchlíci vracejí do svých zemí. Ekonomická migrace vyžaduje jasná pravidla a rozhodně není možná stylem, že se mladý muž kdesi v subsaharské Africe po poradě v rodině rozhodne odjet přes Libyi do Evropy a zaplatí za možnost sednout si do gumového člunu slušný obnos pašerákům. A přesně o tom to je!

Epilog: Migranti z lodi Open Arms vzkázali , že do Španělska nechtějí. Španělsko není bezpečnou zemí? Minimálně pro neziskovku Open Arms určitě ne!

Autor: Jan Bartoň | pondělí 19.8.2019 8:00 | karma článku: 43.68 | přečteno: 3574x

Další články blogera

Jan Bartoň

Polčák – Zemana vyřeší příroda

Europoslanec Stanislav Polčák není prvním, který si přeje smrt Miloše Zemana. Něco velmi podobného prohlašoval nedávno režisér Václav Marhoul na iDnes.

21.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.18 | Přečteno: 8662 | Diskuse

Jan Bartoň

Zemanova abolice pro Babiše

Velké zděšení mezi českým lidem způsobilo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě, kdy by nejvyšší státní zástupce rozhodl o pokračování stíhání Andreje Babiše, udělil by mu milost.

20.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 42.82 | Přečteno: 5158 | Diskuse

Jan Bartoň

Primátor Hřib – jednička mezi nulami anebo obráceně?

Primátor Prahy Zdeněk Hřib zavítal do pořadu Události, komentáře, aby v něm obhajoval svou roztržku s premiérem Andrejem Babišem a poté svou „čínskou politiku“. Je jasné, že se cítí zcela nevinen!

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.63 | Přečteno: 10282 | Diskuse

Jan Bartoň

Írán lže

Iránský útok na ropná pole v Saudské Arábii jen demonstroval vojenské schopnosti ajatolláhů, kteří v Íránu vládnou pevnou rukou. Podivné je snad jen to, že veřejnoprávní česká televize dává jejich lžím velký prostor.

18.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 1048 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Co dělat, když se vám prohánějí divocí prasáci pod okny?

V posledních letech se v naší zemi přemnožila divoká prasata. Myslela jsem si, že se mě tohle téma nebude týkat. Když jsem ale v noci uslyšela pod okny funění a chrochtání, zhruba tři metry od postele, pochopila jsem svůj omyl!

22.9.2019 v 19:03 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jiří Turner

Zemana vyřeší příroda jako každého z nás aneb lekce pokrytectví

Je zvláštní, že výrok pana Polčáka popudil ty, kteří hřímají proti politické korektnosti. Co je skandálního na vyjádření tohoto faktu? Prezident se dříve či později stane pro veřejnou funkci nezpůsobilým a dříve či později zemře.

22.9.2019 v 18:12 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 330 | Diskuse

Marek Trizuljak

Byla jednou jedna ''překrásná'' vojenská přehlídka

A právě dnes, 22. září 2019, je té "nebesky krásné" vojenské přehlídky osmdesáté výročí. Není nad příkladné bratrství ve zbrani.

22.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 35.54 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Jan Dvořák

Spasí nás klimatické pátky s Grétami? Nebo už je pozdě?

Ve vyspělých zemích se v pátek konaly manifestace za lepší ochranu klimatu. Do ulic už nevyšli pouze školáci a studenti, jako před létem, ale i senioři a zaměstnanci.

22.9.2019 v 9:05 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 390 | Diskuse

Tomáš Flaška

Eurosvazáci, udavačství, cenzura

To jsou běžné pojmy, které ve svých textech nejvíce používají zastánci té jediné správné východní pravdy. Cokoliv, co s tou jejich pravdou nesouzní, je jen indoktrinace z Bruselu.

22.9.2019 v 6:50 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 4152 |
VIP
Počet článků 1814 Celková karma 38.63 Průměrná čtenost 1745

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz