Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Všichni tady (ne)chcípneme

16. 08. 2019 9:57:07
Pan Jaroslav Polák tvrdí, že se jeho roztomilý synovec nedožije stáří, protože „všichni tady chcípneme“. Příčinou jsou samozřejmě klimatické změny a lidé, kteří volí „Trumpy, Orbány,Babiše“ a vysmívají se „gretenismu“.

Velmi vřele doporučuji nahlédnout do statě pana Jaroslava Poláka, kterou nazval příznačně „Všichni tady chcípneme“. U článku jsem nenašel diskusi. Z článku čiší pesimismus a končí takto: Jsem pesimista. Nedopadne to dobře. Jediné, co nám zbývá, je být lidští. A když nic jiného, tak se aspoň nesmát dětem, které chtějí žít.

V článku je několik premis, které považuji za nutné okomentovat.

Klimatický rozvrat je v plném proudu a jediné, co by pomohlo, by bylo zatažení za záchrannou brzdu, tj. zavedení celosvětové „válečné ekonomiky“ a krizového řízení. To by znamenalo pro nás všechny tak zásadní změnu priorit, že to prostě nepřipustíme a raději si budeme volit další a další Trumpy, Bolsonary, Erdoğany, Netanjahuy, Orbány či Babiše. Samozřejmě, že nakonec ta změna priorit stejně přijde a bude mnohem horší, než to, co bychom museli podstoupit teď, ale odvrátit ji o dvacet, třicet let se nám teď holt jeví jako dobrý nápad.

V plné nahotě se ukazuje vliv alarmistických zpráv klimatického panelu IPCC při OSN. Jak tento alarmismus působí, ukazuje Polákova stať. V bohatých zemích Západu přibývá lidí, kteří pečlivě sledují svou „uhlíkovou stopu“ a existuje již poměrně početná skupina žen, které nechtějí mít své vlastní potomky, protože by se jednak zvýšila uhlíková stopa a domnívají se, podobně jako Polák, že lidstvo směřuje do klimatické apokalypsy.

Historie ale zná mnoho věrozvěstů konce světa. Dříve, ještě před nástupem klimatického alarmismu, se hodně věrozvěstů brzkého konce světa zaklínalo písmem svatým a tím, že lidé se chovají proti pravidlům písma a budou proto zničeni. Dobře známá je historie Sodomy a Gomory, na kterou pozdější věrozvěstové zmaru a zkázy upozorňovali.

Zatím nejúčinnějším způsobem zkázy civilizací byly války. Ta zatím poslední celosvětová válka byla natolik výjimečná, že po jejím skončení zasedl Norimberský tribunál a odsoudil přeživší prominenty německého nacistického režimu k trestům, povětšinou smrti. Vyhlazení velké části evropských Židů je tím nejotřesnějším případem lidských možností, co se vyhlazování jiných lidí týče. Po druhé světové válce proběhly i další genocidy, zejména v Asii (Kambodža) a v Africe (genocida Tutsiů) .

Je příznačné, že „alarmistický klimatismus“ se stal pro mnohé lidi důvodem pesimismu víc, než to, že na světě ještě stále existují stovky jaderných zbraní, které by při případném použití zničily naši Zemi naprosto dokonale. Pokud Polák píše o „boháčích, kteří si zajišťují místo pro přežití v případě klimatické katastrofy“, v dobách největšího napětí mezi Sovětským svazem a Spojenými státy byly v módě kryty, které měly zajistit přežití po dobu několika měsíců či let po jaderné válce. Ostatně, na jadernou válku se jakoby „zapomnělo“, a přitom vojáci na celém světě stále vymýšlejí nové způsoby „chytrých zbraní“. Nedávná nehoda v Rusku jen podtrhla skutečnost, že se s jadernými zbraněmi stále počítá.

Polák a další lidé, kteří důvěřují klimatickému alarmismu v tom smyslu, že spalování fosilních paliv způsobuje nevratné klimatické změny, které nás (naše potomky) připraví o život, tak jen zaměnily příčinu. Dříve to byl strach z jaderné války, dnes strach ze změn klimatu způsobených lidskou činností. Z hlediska praktické hrozby je však jaderná válka mnohem pravděpodobnější příčinou zániku lidské civilizace než cokoli jiného.

Polák pak píše, že je nutné „zatáhnout za záchrannou brzdu“. Sám si je však velmi dobře vědom toho, že okamžitý (radikální) odklon od fosilních zdrojů je utopie a to ho logicky směřuje k pocitům bezmoci a pesimismu, co se budoucnosti týče.

O tom, zda tady „všichni chcípneme“ či nechcípneme, je možné vést i hlubokomyslné filosofické debaty. Z hlediska Vesmíru jsme jen „smítko“, možná ještě méně. Rozhodně bychom ale neměli propadat beznaději a naopak pracovat na trvale udržitelném rozvoji. To v sobě zahrnuje využívání obnovitelných zdrojů energie (fotovoltaika, fototermika, větrná energie), samozřejmě elektromobilitu (zlepší vzduch ve městech), skutečnou revoluci ve využívání vody (recyklace, využívání dešťové vody apod.). To však znamená náklady, které nelze vynaložit naráz, ale je nutné počítat s tím, že je třeba je rozložit do programů, které potrvají možná desítky let.

Za největší chybu klimatického alarmismu právě považuji apely k „okamžité akci“, bez níž již klimatickou katastrofu neodvrátíme. Ta může u lidí jako Polák vést právě k onomu hlubokému pesimismu a možná až k nihilismu. Je ale například i v podmínkách Česka známo, že využití obnovitelných zdrojů energie je na samém počátku a jen výstavbou fotovoltaických elektráren na střechách domů doplněných akumulátory by bylo možné získat výkon srovnatelný s výkony našich největších atomových elektráren. Samozřejmě, výkonné stálé zdroje elektrické energie typu Temelína či Dukovan budeme potřebovat ve výhledu desítek let také.

Udržitelný rozvoj společnosti na základě moderních technologií je dle mého názoru naprosto reálný. Nelze ho ale prosazovat jako něco, co proběhne „přes noc“. Přesto se domnívám, že těžký pesimismus vyvěrající z článku Jaroslava Poláka není na místě. Jsem příznivcem teorie „být ve střehu“ a reagovat tím, co má ekonomický i ekologický smysl. Ne vše, co je údajně ekologické, má totiž ekonomický smysl. Žádná jiná rozumná cesta dle mého soudu ani není na dohled.

Autor: Jan Bartoň | pátek 16.8.2019 9:57 | karma článku: 36.82 | přečteno: 1644x

Další články blogera

Jan Bartoň

Kalouskovi se už nelíbí u katolíků

Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 44.50 | Přečteno: 5896 | Diskuse

Jan Bartoň

Witovská versus Jermanová – „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

28.5.2020 v 8:26 | Karma článku: 37.45 | Přečteno: 3189 | Diskuse

Jan Bartoň

Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

27.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.24 | Přečteno: 885 | Diskuse

Jan Bartoň

"Syčák" Prymula

Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídali o něm takové kapacity, jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.

25.5.2020 v 8:05 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 11862 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Šťastná

Chlupaté choboty v cízí díře varováním před potravinovou nesoběstačnosti

Jacípak nájezdníci? Dobrodějové to byli! Tihle cizokrajní kořistníci. Ochotně v naší zemi vykopali partu gigapropastí. Pro mamuty. Díry pojmenovali Globuskráter, Teskopropadliště, Pennydíra nebo tak nějak.

30.5.2020 v 13:36 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 351 | Diskuse

Marcel Burkert

Kopať slovne do Židov a do Izraela je stále populárne

Mám známeho, ktorý keď posiela svojim známym, vrátane mňa, e-mailom trebárs aj niečo na tému zdravie, rád si popritom kopne do Židov. Tých e-mailov o Židoch mám od neho dosť veľa.

30.5.2020 v 12:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 172 | Diskuse

Irena Bátrlová

Jezinky

Dobojováno, pracovní týden ukončen. Na bojišti jsem se nestřetla s korpulentní Žlábkovou tělesnou schránkou, což se ukázalo jako velký triumf. Těžko totiž předvídat, kdo z nás dvou by se po válečné vřavě stal ohyzdnější chimérou!

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 251 | Diskuse

Oto Kaděrka

Uvaděčka do domu smutku

Ovládat či vládnout to musí člověk u sebe zvádnout. Jeden je tyran druhý politik . První šíří strach a druhý pak utírá lidu vzlyk.

30.5.2020 v 8:59 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 225 | Diskuse

Filip Vracovský

Proč kuchaři nenávidí číšníky a naopak?

Retro návrat do doby nedávno minulé. Příběh berte s rezervou a čtěte na vlastní nebezpečí, případná ztráta iluzí nepůjde zažalovat....

30.5.2020 v 7:37 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 976 | Diskuse
VIP
Počet článků 1964 Celková karma 40.47 Průměrná čtenost 1898

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...