ODS: Nebýt Zemana, Babiš by už dávno odstoupil!

25. 06. 2019 14:48:41
Předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro novinky.cz tvrdí, že nebýt prezidenta Miloše Zemana, už by Andrej Babiš dávno po protestech odstoupil. Žádný plán B ODS nemá, ať prý vládne ANO bez Babiše.

Petr Fiala, předseda ODS, poskytl krátký, nicméně velmi poučný rozhovor novinkám.cz. Stojí za to z něj ocitovat pár vět.

Pane předsedo, jaký má opozice plán? Na vyslovení nedůvěry nemá dost hlasů.

Celá debata o plánu B je směšná, rozehrávají ji lidé, kteří buď nechápou politiku, nebo jsou cyničtí. Využili jsme nejsilnějšího nástroje, který opozice má, a to je ústavní právo na vyvolání nedůvěry. Otázka má spíš směřovat na ty, kteří Andreje Babiše drží u moci bez ohledu na zájmy ČR, tedy na komunisty, soc. dem., případně okamurovce. My máme představu jasnou – Babiš se všemi svými problémy nemůže být dál ve funkci premiéra.

A o kus dále:

Demonstrace v roce 1989 vedly ke změně režimu v Československu. Máte pocit, že současné protesty také povedou ke změně?

Stačí, když se změní vláda a způsob vládnutí. To, jak Babiš s prezidentem Milošem Zemanem drží celou zemi jako rukojmí svých problémů. Kdyby nebyl prezidentem Zeman, který Babiše podporuje, jsem si skoro jistý, že by po těch demonstracích premiér odstoupil.

Panu předsedovi Fialovi bych rád připomenul několik maličkostí.

1) Pokud v minulosti odstupovali čeští premiéři uprostřed svého mandátu, bylo to proto, že pykali buď za volební porážku v eurovolbách (Vladimír Špidla), nebo za nejasné financování svého bytu již během své politické dráhy (Stanislav Gros) nebo kvůli zásahu policie na Úřadu vlády (Petr Nečas). Mirek Topolánek pak musel rezignovat proto, že mu poslanecká sněmovna vyjádřila díky přeběhlíkům z ODS a zelených nedůvěru. Na Andreje Babiše nic za dobu jeho působení v politice není, a tak se na něj vytáhly dotace a střet zájmů. Přitom se Babiš podřídil českému zákonu a dnes na něj opozice tlačí prostřednictvím „Bruselu“, což je minimálně důvod k pozvednutí obočí.

2) Petr Nečas odstoupil v červnu 2013 v situaci, kdy již byl prezidentem Miloš Zeman (několik měsíců ve funkci). I když se nejprve“ cukal“ že neodstoupí, pak rychle změnil názor a podal demisi. Zeman pak místo ODS předal moc svému oblíbenci a současnému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi. Sněmovna zavzdorovala, rozpustila se a byly předčasné volby, v nichž ODS totálně propadla. Tento případ jasně ukazuje, že Babiš nepodává demisi nikoli kvůli Zemanovi, ale kvůli sobě. Samozřejmě, Zeman už několikrát slíbil, že by ho v případě vyslovení nedůvěry sněmovnou opět pověřil sestavením vlády a jmenoval premiérem, ale rozhodnutí o demisi by musel Babiš učinit dobrovolně a s tím, že odchází z politiky. Pak by možná byli „milionáři“ spokojeni jen do té chvíle, než by zjistili, že problém leží někde jinde.

3) Všechny problémy Andreje Babiše, o kterých hovoří Petr Fiala, nejsou nic jiného než snaha vyštípat Babiše z politiky, protože opoziční strany nevidí jinou schůdnou cestu jak se dostat k moci. Problémy Babiše jsou navlas stejné jako problémy Donalda Trumpa - je bohatý a vlivný a „sám sobě kmotrem“, jak jsem se kdesi dočetl. Jiné vlády Klausovou počínaje, Zemanovou, Paroubkovou či Topolánkovou měly své kmotry „utajené“. Babiš pochopil, že pokud chce mít skutečný vliv na nespolehlivé politiky, musí se do politiky sám pustit a shodou okolností vystihl ten správný okamžik krize ODS a dál se vezl na rozkladu ČSSD.

4) Kdyby nebyl prezidentem Miloš Zeman, byl by prezidentem někdo jiný, nicméně je to právě ono krásné slůvko „kdyby“. Zeman vyhrál prezidentské volby a Babiš volby sněmovní. Na tom je založena politická mapa Česka a na kdyby se nehraje. Kdyby nebyl předsedou ODS Petr Fiala, ale například Václav Klaus junior, neměli jsme dnes nejlevicovější vládu s „Venezuelou“ Maláčovou na MPSV. ODS ale Klause vyloučila a zatím se utěšuje tím, že Klausova Trikolóra skončí jako všechny ostatní pokusy o vytvoření nové pravicové platformy.

5) Jestliže opozice nemá dostatek hlasů pro svržení vlády vyslovením nedůvěry, je její politika neúčinná. Svézt do Prahy čtvrt milionů nespokojenců s Babišem není to samé jako představit alternativu. Jisté je, že mezi demonstranty byli voliči různých opozičních stran. Jakmile bychom se jich ale zeptali co dál po Babišovi a kdo by měl vládnout, zavládlo by mlčení. Babiš je totiž výborný tmel pro nespokojence (lze na něm demonstrovat to nejhorší z období komunismu i kapitalismu za uplynulých 70 let), ale jeho odchod z politiky by vedl k hádkám, kdo se o to vlastně zasloužil a kdo by měl vládnout. Přitom je pravděpodobné, že by i další předčasné volby hnutí ANO s Babišem opět s náskokem vyhrálo a vše by začalo nanovo?

Svou úvahu bych proto zakončil „stylově“. Nebýt Petra Fialy ve vedení ODS, nebyla by u nás nejlevicovější vláda v české historii. Nebýt Jana Hamáčka v ČSSD a Vojtěcha Filipa v KSČM, nevznikla by dnešní vláda ANO s ČSSD s tolerancí KSČM. ČSSD, která dnes ANO bezostyšně vydírá, vidí ve vládě jedinou cestu jak se zachránit v politice.

Ten, kdo není ochoten hrát s kartami, které mu dali voliči, pak musí trousit svá politologická moudra do celého světa a honit bycha.

Autor: Jan Bartoň | úterý 25.6.2019 14:48 | karma článku: 40.10 | přečteno: 1354x

Další články blogera

Jan Bartoň

Všichni tady (ne)chcípneme

Pan Jaroslav Polák tvrdí, že se jeho roztomilý synovec nedožije stáří, protože „všichni tady chcípneme“. Příčinou jsou samozřejmě klimatické změny a lidé, kteří volí „Trumpy, Orbány,Babiše“ a vysmívají se „gretenismu“.

16.8.2019 v 9:57 | Karma článku: 34.20 | Přečteno: 1202 | Diskuse

Jan Bartoň

Šmarda je nekompetentní! To víme

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem kultury nominanta ČSSD Michala Šmardu. Důvodem je podle Zemana Šmardova „nekompetentnost“. Prezident tak pokračuje ve svém boji s ČSSD.

15.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 36.58 | Přečteno: 1365 | Diskuse

Jan Bartoň

ČT: Co se děje na lodích s imigranty?

V pořadu Události, komentáře byl krátký rozhovor s českou zdravotní sestrou, která pracovala pro organizaci Lékaři bez hranic v Afghánistánu a na lodi zachraňující imigranty z Libye v roce 2016.

14.8.2019 v 8:23 | Karma článku: 48.30 | Přečteno: 16974 | Diskuse

Jan Bartoň

Prague Pride: Deset extremistů proti třiceti tisícům

Máme za sebou další „Pochod hrdosti“. Také by se dal název přeložit jako pochod pýchy, domýšlivosti, nadutosti nebo smyslného chtíče. To vše najde člověk pod heslem „pride“ v anglicko-českém slovníku. A tak si vyberme.

12.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.76 | Přečteno: 14429 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Sedlák

Kdy má část nějakého státu právo se od něj odtrhnout?

Díval jsem se nedávno v televizi na seriál o americké občanské válce, která vlastně vypukla především proto, že Konfederace, tedy jih USA, se chtěla kvůli zachování otroctví odtrhnout od zbytku země.

17.8.2019 v 13:59 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Dvořák

Prezident Šmardovo jmenování podepsat nemůže, ačkoli chce

Prezidentovo tvrdošíjné lpění na tom, že Michala Šmardu ministrem nejmenuje navzdory tomu, že stejně tvrdošíjně na jmenování trvá předseda Hamáček, má překvapivé důvody.

17.8.2019 v 9:59 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 360 | Diskuse

Petr Holoubek

Tisková konference Jana Hamáčka

Tisková konference Jana Hamáčka ohledně setrvání ČSSD ve vládě tak, jak by měla vypadat, ale nejspíš nebude. Bohužel.

17.8.2019 v 9:38 | Karma článku: 12.63 | Přečteno: 392 | Diskuse

Nikola Borovičková

Zrušením stravenek lidé opravdu nepřestanou jíst

Opozice stravenkové "revoluce" přišla s opravdu bizarním argumentem. Tvrdí, že jakmile na penězích nebude napsáno „stravenka“ tak to znamená, že lidé nebudou utrácet peníze za jídlo a ztratí se tak jeden z pracovních benefitů.

17.8.2019 v 8:50 | Karma článku: 27.12 | Přečteno: 444 | Diskuse

Martin Mařák

Jak se řídí stát jako firma

Ehm, jaksi však až jen do té doby, než skutečný šéf BIG BOSS firmy rozhodl, že tomu bude jinak. Pak pan premiér poslušně sklapl podpatky.

17.8.2019 v 7:37 | Karma článku: 12.51 | Přečteno: 342 | Diskuse
VIP
Počet článků 1793 Celková karma 37.46 Průměrná čtenost 1714

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz