ODS: Nebýt Zemana, Babiš by už dávno odstoupil!

25. 06. 2019 14:48:41
Předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro novinky.cz tvrdí, že nebýt prezidenta Miloše Zemana, už by Andrej Babiš dávno po protestech odstoupil. Žádný plán B ODS nemá, ať prý vládne ANO bez Babiše.

Petr Fiala, předseda ODS, poskytl krátký, nicméně velmi poučný rozhovor novinkám.cz. Stojí za to z něj ocitovat pár vět.

Pane předsedo, jaký má opozice plán? Na vyslovení nedůvěry nemá dost hlasů.

Celá debata o plánu B je směšná, rozehrávají ji lidé, kteří buď nechápou politiku, nebo jsou cyničtí. Využili jsme nejsilnějšího nástroje, který opozice má, a to je ústavní právo na vyvolání nedůvěry. Otázka má spíš směřovat na ty, kteří Andreje Babiše drží u moci bez ohledu na zájmy ČR, tedy na komunisty, soc. dem., případně okamurovce. My máme představu jasnou – Babiš se všemi svými problémy nemůže být dál ve funkci premiéra.

A o kus dále:

Demonstrace v roce 1989 vedly ke změně režimu v Československu. Máte pocit, že současné protesty také povedou ke změně?

Stačí, když se změní vláda a způsob vládnutí. To, jak Babiš s prezidentem Milošem Zemanem drží celou zemi jako rukojmí svých problémů. Kdyby nebyl prezidentem Zeman, který Babiše podporuje, jsem si skoro jistý, že by po těch demonstracích premiér odstoupil.

Panu předsedovi Fialovi bych rád připomenul několik maličkostí.

1) Pokud v minulosti odstupovali čeští premiéři uprostřed svého mandátu, bylo to proto, že pykali buď za volební porážku v eurovolbách (Vladimír Špidla), nebo za nejasné financování svého bytu již během své politické dráhy (Stanislav Gros) nebo kvůli zásahu policie na Úřadu vlády (Petr Nečas). Mirek Topolánek pak musel rezignovat proto, že mu poslanecká sněmovna vyjádřila díky přeběhlíkům z ODS a zelených nedůvěru. Na Andreje Babiše nic za dobu jeho působení v politice není, a tak se na něj vytáhly dotace a střet zájmů. Přitom se Babiš podřídil českému zákonu a dnes na něj opozice tlačí prostřednictvím „Bruselu“, což je minimálně důvod k pozvednutí obočí.

2) Petr Nečas odstoupil v červnu 2013 v situaci, kdy již byl prezidentem Miloš Zeman (několik měsíců ve funkci). I když se nejprve“ cukal“ že neodstoupí, pak rychle změnil názor a podal demisi. Zeman pak místo ODS předal moc svému oblíbenci a současnému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi. Sněmovna zavzdorovala, rozpustila se a byly předčasné volby, v nichž ODS totálně propadla. Tento případ jasně ukazuje, že Babiš nepodává demisi nikoli kvůli Zemanovi, ale kvůli sobě. Samozřejmě, Zeman už několikrát slíbil, že by ho v případě vyslovení nedůvěry sněmovnou opět pověřil sestavením vlády a jmenoval premiérem, ale rozhodnutí o demisi by musel Babiš učinit dobrovolně a s tím, že odchází z politiky. Pak by možná byli „milionáři“ spokojeni jen do té chvíle, než by zjistili, že problém leží někde jinde.

3) Všechny problémy Andreje Babiše, o kterých hovoří Petr Fiala, nejsou nic jiného než snaha vyštípat Babiše z politiky, protože opoziční strany nevidí jinou schůdnou cestu jak se dostat k moci. Problémy Babiše jsou navlas stejné jako problémy Donalda Trumpa - je bohatý a vlivný a „sám sobě kmotrem“, jak jsem se kdesi dočetl. Jiné vlády Klausovou počínaje, Zemanovou, Paroubkovou či Topolánkovou měly své kmotry „utajené“. Babiš pochopil, že pokud chce mít skutečný vliv na nespolehlivé politiky, musí se do politiky sám pustit a shodou okolností vystihl ten správný okamžik krize ODS a dál se vezl na rozkladu ČSSD.

4) Kdyby nebyl prezidentem Miloš Zeman, byl by prezidentem někdo jiný, nicméně je to právě ono krásné slůvko „kdyby“. Zeman vyhrál prezidentské volby a Babiš volby sněmovní. Na tom je založena politická mapa Česka a na kdyby se nehraje. Kdyby nebyl předsedou ODS Petr Fiala, ale například Václav Klaus junior, neměli jsme dnes nejlevicovější vládu s „Venezuelou“ Maláčovou na MPSV. ODS ale Klause vyloučila a zatím se utěšuje tím, že Klausova Trikolóra skončí jako všechny ostatní pokusy o vytvoření nové pravicové platformy.

5) Jestliže opozice nemá dostatek hlasů pro svržení vlády vyslovením nedůvěry, je její politika neúčinná. Svézt do Prahy čtvrt milionů nespokojenců s Babišem není to samé jako představit alternativu. Jisté je, že mezi demonstranty byli voliči různých opozičních stran. Jakmile bychom se jich ale zeptali co dál po Babišovi a kdo by měl vládnout, zavládlo by mlčení. Babiš je totiž výborný tmel pro nespokojence (lze na něm demonstrovat to nejhorší z období komunismu i kapitalismu za uplynulých 70 let), ale jeho odchod z politiky by vedl k hádkám, kdo se o to vlastně zasloužil a kdo by měl vládnout. Přitom je pravděpodobné, že by i další předčasné volby hnutí ANO s Babišem opět s náskokem vyhrálo a vše by začalo nanovo?

Svou úvahu bych proto zakončil „stylově“. Nebýt Petra Fialy ve vedení ODS, nebyla by u nás nejlevicovější vláda v české historii. Nebýt Jana Hamáčka v ČSSD a Vojtěcha Filipa v KSČM, nevznikla by dnešní vláda ANO s ČSSD s tolerancí KSČM. ČSSD, která dnes ANO bezostyšně vydírá, vidí ve vládě jedinou cestu jak se zachránit v politice.

Ten, kdo není ochoten hrát s kartami, které mu dali voliči, pak musí trousit svá politologická moudra do celého světa a honit bycha.

Autor: Jan Bartoň | úterý 25.6.2019 14:48 | karma článku: 40.10 | přečteno: 1346x

Další články blogera

Jan Bartoň

USA: Rasistou snadno a rychle

Současná fáze předvolebního boje v USA se vrací k jednomu z ústředních témat minulé kampaně. Levicové křídlo Demokratické strany obviňuje prezidenta Donalda Trumpa z rasismu, což není novinkou. Jen se změnily okolnosti.

17.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 475 | Diskuse

Jan Bartoň

Koloniální minulost Evropy

Teze o tom, že má Evropa za sebou koloniální minulost a musí napravit své hříchy, byla před nějakým týdnem schválena i na půdě Evropského parlamentu. Tam je jádro problému.

16.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 35.96 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Jan Bartoň

Itálie chce závazně přerozdělovat migranty

Italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi chce v EU prosadit „nový plán“ na přerozdělování uprchlíků. Jde o prostou resuscitaci kvót, která najde zastánce v Německu.

15.7.2019 v 9:19 | Karma článku: 45.92 | Přečteno: 7407 | Diskuse

Jan Bartoň

Vícerychlostní Evropa je produktem korektní politiky

Jan Zahradil naprosto trefně popsal stav korektní politiky v EU. Zmiňuje se o tom, že bychom se neměli bát „vícerychlostní Evropy“. Já si myslím, že bychom se toho bát měli, a hodně.

12.7.2019 v 9:50 | Karma článku: 34.63 | Přečteno: 969 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Lucemburské pokrytectví: Názor vadí, popravy ne

Nový izraelský ministr školství Rafi Peretz se vyjádřil poněkud nešťastně na adresu homosexuálů. V tom smyslu, že by jim pomohla psychoterapie, potažmo (kontroverzní) konverzní terapie.

17.7.2019 v 8:15 | Karma článku: 24.48 | Přečteno: 370 | Diskuse

Jan Bartoň

USA: Rasistou snadno a rychle

Současná fáze předvolebního boje v USA se vrací k jednomu z ústředních témat minulé kampaně. Levicové křídlo Demokratické strany obviňuje prezidenta Donalda Trumpa z rasismu, což není novinkou. Jen se změnily okolnosti.

17.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.80 | Přečteno: 475 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Česká televize, podivné hospodaření, podivná politika a začerněné smlouvy na peníze?

Bylo by jistě radostí sledovat, jak ta naše děvčata na letošním Wimbledonu válela, ale holt smůla, protože ČT Sport zase nic a kanál NOVA Sport každý nemá možnost chytit.

17.7.2019 v 1:34 | Karma článku: 32.18 | Přečteno: 541 |

Lubomír Stejskal

Číše čistého vína aneb Proč nevěřím v mírovou dohodu

COGAT je zkratka izraelského úřadu pro koordinaci vládních aktivit na Teritoriích, tj. v Judeji, Samaří a Pásmu Gazy. Na svém Twitteru zveřejnil poučný videoklip: jak fungují letní dětské tábory Hamasu.

16.7.2019 v 19:30 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 249 | Diskuse

Vladka Spidlova

...a nikdo se vás nezastane

Podle médií hlavního proudu by náhodný návštěvník ze zapadlých polárních krajů či jiného přilehlého vesmíru usoudil, že Evropská unie, potažmo Evropa, je plná sluníčkových lidiček se srdíčkem na dlani.

16.7.2019 v 17:32 | Karma článku: 34.71 | Přečteno: 715 | Diskuse
VIP
Počet článků 1773 Celková karma 37.09 Průměrná čtenost 1689

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz