Klišé o nevypočitatelnosti Trumpa je další fake news

25. 12. 2018 12:19:17
Zbyněk Petráček napsal glosu o stažení amerických vojsk ze Sýrie ve smyslu pokračování politiky Trumpa ve stahování amerických vojsk ze zahraničí, které započal Obama. Rozdíly však jsou velmi očividné.

Závěr Petráčkovy poznámky je v tom, že americký prezident Donald Trump „přehlíží zájmy spojenců USA“. Obávám se, že zejména evropští spojenci USA na čele s Francií a Velkou Británií jako jaderných mocností, pod praporem korektní politiky přehlížejí zájmy USA.

Za významné považuji následující citát z Petráčkovy poznámky: Trumpovi lze vyčítat nevypočitatelnost v lecčems. Ale ne v tom, že stahuje armádu z válek na Středním východě. Vyčítat lze spíše to, že Trump se rozhoduje sám, bez ohledu na svůj tým i na spojence (zná vůbec význam toho slova?), prostě má klapky na očích. Zřejmě tady lze hledat i důvody odchodu ministra Mattise.

I Petráček tak chápe, že Trumpova politika zdaleka není tak „nevypočitatelná“, jak o ní s oblibou hovoří představitelé EU. Ovšem napadání Trumpa proto, že nezná význam slova „spojenec“, je další velmi časté klišé korektních politiků EU o americkém prezidentovi.

Vraťme se proto do předvolebních Spojených států roku 2016. Kandidát na prezidenta Trump tvrdě kritizoval politiku Demokratické strany a Baracka Obamy, co se Blízkého a Středního Východu týče. Tehdy vrcholila moc tak zvaného Islámského státu a Obama mnohokrát sliboval, že IS porazí. Trump naopak kladl důraz na rychlou a účinnou vojenskou operaci proti IS a poté stažení amerických vojáků ze Sýrie. Vzestup IS zcela jistě souvisí s tím, jak USA pod Obamou stáhly své jednotky z Iráku a pak jen přihlížely vzestupu IS nejprve v Iráku, později v Sýrii. USA pod Obamou bojovaly proti IS neúčinně. Nebylo možné proti IS zasáhnout i proto, že se pak v americkém liberálním tisku nejvíce hovořilo o civilních obětech útoku proti IS. Zničit infrastrukturu IS tak de facto nebylo možné.

Jakmile do syrského konfliktu zasáhlo plnou silou Rusko, ukázalo se, že strategie kobercových náletů na místa pod nadvládou vzbouřenců proti syrské vládě bez ohledu na civilní oběti, přinesla rychlý výsledek. Stejná metoda tvrdého bombardování IS americkými vojsky po nástupu Trumpa do úřadu v součinnosti s iráckou armádou přivodila i rychlou vojenskou porážku IS jak v Iráku, tak na východě Sýrie. Samozřejmě, porážka IS neznamená, že přestanou teroristické útoky jednotlivců pod vlajkou IS.

Stažení amerických vojsk ze Sýrie je v zásadě politické gesto, které nemění geopolitickou mapu Sýrie. V syrské válce se angažují dva státy této oblasti, Turecko a Írán. Turecko má zájem na konci teroristických jednotek ze Strany kurdských pracujících, které operují proti Turecku. Írán chce svou podporou syrského režimu dosáhnout dalšího strategického cíle, umístit trvale své jednotky v blízkosti Izraele, k jehož zničení systematicky vyzývá. Turecko a USA, spojenci v NATO, budou zcela jistě pracovat na hladkém průběhu stažení amerických vojsk tak, aby nevzniklo mocenské vakuum. Spojené státy navíc disponují stále dostatečnými prostředky k tomu, aby mohly leteckými údery v Sýrii bránit své zájmy. Mohou k tomu využít své jednotky v Iráku a letadlové lodě.

Co se stažení amerických vojáku z Afghánistánu týče, tato v současnosti nejdéle trvající válka, v níž jsou zapojeny USA, nevede k cílům, které si USA při útoku na Afghánistán za prezidenta George Bushe stanovily. Taliban v podstatě ovládá velkou část Afghánistánu a ústřední vláda v Kábulu stojí a padá s přítomností amerických jednotek. Redukce amerických jednotek v Afghánistánu nemusí nutně znamenat pád kábulského režimu. Ten by nastal až po případném úplném odchodu západních spojenců z Afghánistánu.

Na rozdíl od Petráčka proto nevidím situaci v oblasti Blízkého a Středního východu tak fatálně pro zájmy Západu, resp. USA. Kromě toho si dovolím poznamenat i to, že Obamova politika stahování vojsk z Iráku nebyla Francií či Velkou Británií kritizována jako krok proti zájmům evropských spojenců v NATO. Naopak byla plně podporována a to i tehdy, když bylo jasné, že v Iráku tím vznikne významný prostor pro vzestup radikálního islamismu.

Donald Trump svým rozhodnutím o stažení amerických vojsk ze Sýrie možná překvapil pár komentátorů a západoevropských politiků. Osobně jsem zvědav, zda rétorika liberálních médií bude pokračovat v tom, že Trump je „válečný dobrodruh“. Kritika Demokratické strany Trumpova rozhodnutí zatím vypadá tak, že toto rozhodnutí překvapilo i politiky Demokratů. Trumpova politika se mi jeví naopak jako velmi konsistentní s tím, co říkal v předvolební kampani. Právě proto zřejmě nedávné volby v polovině jeho mandátu Republikánská strana zdaleka neprohrála tak, jak si liberální média přála. Republikáni udrželi Senát a zabránili tím pokusům Demokratů odvolat Trumpa z funkce prostřednictvím impeachmentu. Trump ukazuje, že vrací USA do role vůdce svobodného světa navzdory údajnému „nepochopení“ Francie či Velké Británie. Jde o to, zda právě současná politika těchto evropských velmocí není v zásadě chybná, když nereaguje na skutečné hrozby pro EU, jakou je rozkol ve věci ilegální migrace.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Bartoň | úterý 25.12.2018 12:19 | karma článku: 33.50 | přečteno: 1246x

Další články blogera

Jan Bartoň

Jsem zděšen ze zděšení blogera Flašky

Tomáš Flaška nazval svůj příspěvek „Jsem zděšen stavem demokracie u nás“. Naráží tak na komentář Andreje Babiše k obvinění od Policie ČR. Bohužel, se stavem demokracie bychom měli být zděšeni podstatně déle.

18.4.2019 v 12:37 | Karma článku: 43.62 | Přečteno: 4876 | Diskuse

Jan Bartoň

Klause vykopli ze školského výboru

ODS dosáhla svého cíle a s podporou vládních stran dosáhla odvolání Václava Klause juniora ze školského výboru poslanecké sněmovny. Hra na odbornost skončila.

18.4.2019 v 8:15 | Karma článku: 43.29 | Přečteno: 2817 | Diskuse

Jan Bartoň

Bankovní daň jako „osvěžení“ trhu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová opět perlila o zavedení tak zvané bankovní daně. Poukázala na to, že v okolních státech se používá.

16.4.2019 v 8:37 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 680 | Diskuse

Jan Bartoň

STAN „bez marketingu“ na přístrojích

Starostové a nezávislí se sešli a pohovořili o své politické situaci. Chtějí bojovat proti „marketingové politice“ a pokud v tomto boji budou pokračovat, zcela jistě se jim podaří skončit pod pěti procenty.

15.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 449 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 572 | Diskuse

Jan Dvořák

Benešová za Kněžínka. Premiér se zbláznil, pane Švejk?

"Pane Švejk, víte, co mi hlava nebere,“ nahlížela pani Müllerová Švejkovi přes rameno, „že je pan premiér takový masista!“

19.4.2019 v 15:42 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 318 | Diskuse

Libor Čermák

Kdo jsou dnes praví pokračovatelé disidentů? Pražskokavárníci nebo jejich odpůrci?

To je otázka. Kdo je dnes víc pronásledovaný za své názory? Pražskokavárníci klanící se politické korektnosti nebo příznivci našeho pana prezidenta? Nejideálnější by ale přece bylo, aby tímto pokračovatelem už nemusel být nikdo.

19.4.2019 v 13:57 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 454 |

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 1595 | Diskuse

Martin Braun

Pokus o vraždu to byl, a ne že ne.

Ten čas hrozně letí. Už je to deset let, co se stala jedna z nejhrůzostrašnějších věcí, jaké se mohou vůbec přihodit. Čtyři živočichové, se pomocí zápalných lahví pokusili zavraždit nic netušící obyvatelé jednoho domku

19.4.2019 v 1:19 | Karma článku: 32.58 | Přečteno: 4332 | Diskuse
VIP
Počet článků 1719 Celková karma 32.76 Průměrná čtenost 1672

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz