Klišé o nevypočitatelnosti Trumpa je další fake news

25. 12. 2018 12:19:17
Zbyněk Petráček napsal glosu o stažení amerických vojsk ze Sýrie ve smyslu pokračování politiky Trumpa ve stahování amerických vojsk ze zahraničí, které započal Obama. Rozdíly však jsou velmi očividné.

Závěr Petráčkovy poznámky je v tom, že americký prezident Donald Trump „přehlíží zájmy spojenců USA“. Obávám se, že zejména evropští spojenci USA na čele s Francií a Velkou Británií jako jaderných mocností, pod praporem korektní politiky přehlížejí zájmy USA.

Za významné považuji následující citát z Petráčkovy poznámky: Trumpovi lze vyčítat nevypočitatelnost v lecčems. Ale ne v tom, že stahuje armádu z válek na Středním východě. Vyčítat lze spíše to, že Trump se rozhoduje sám, bez ohledu na svůj tým i na spojence (zná vůbec význam toho slova?), prostě má klapky na očích. Zřejmě tady lze hledat i důvody odchodu ministra Mattise.

I Petráček tak chápe, že Trumpova politika zdaleka není tak „nevypočitatelná“, jak o ní s oblibou hovoří představitelé EU. Ovšem napadání Trumpa proto, že nezná význam slova „spojenec“, je další velmi časté klišé korektních politiků EU o americkém prezidentovi.

Vraťme se proto do předvolebních Spojených států roku 2016. Kandidát na prezidenta Trump tvrdě kritizoval politiku Demokratické strany a Baracka Obamy, co se Blízkého a Středního Východu týče. Tehdy vrcholila moc tak zvaného Islámského státu a Obama mnohokrát sliboval, že IS porazí. Trump naopak kladl důraz na rychlou a účinnou vojenskou operaci proti IS a poté stažení amerických vojáků ze Sýrie. Vzestup IS zcela jistě souvisí s tím, jak USA pod Obamou stáhly své jednotky z Iráku a pak jen přihlížely vzestupu IS nejprve v Iráku, později v Sýrii. USA pod Obamou bojovaly proti IS neúčinně. Nebylo možné proti IS zasáhnout i proto, že se pak v americkém liberálním tisku nejvíce hovořilo o civilních obětech útoku proti IS. Zničit infrastrukturu IS tak de facto nebylo možné.

Jakmile do syrského konfliktu zasáhlo plnou silou Rusko, ukázalo se, že strategie kobercových náletů na místa pod nadvládou vzbouřenců proti syrské vládě bez ohledu na civilní oběti, přinesla rychlý výsledek. Stejná metoda tvrdého bombardování IS americkými vojsky po nástupu Trumpa do úřadu v součinnosti s iráckou armádou přivodila i rychlou vojenskou porážku IS jak v Iráku, tak na východě Sýrie. Samozřejmě, porážka IS neznamená, že přestanou teroristické útoky jednotlivců pod vlajkou IS.

Stažení amerických vojsk ze Sýrie je v zásadě politické gesto, které nemění geopolitickou mapu Sýrie. V syrské válce se angažují dva státy této oblasti, Turecko a Írán. Turecko má zájem na konci teroristických jednotek ze Strany kurdských pracujících, které operují proti Turecku. Írán chce svou podporou syrského režimu dosáhnout dalšího strategického cíle, umístit trvale své jednotky v blízkosti Izraele, k jehož zničení systematicky vyzývá. Turecko a USA, spojenci v NATO, budou zcela jistě pracovat na hladkém průběhu stažení amerických vojsk tak, aby nevzniklo mocenské vakuum. Spojené státy navíc disponují stále dostatečnými prostředky k tomu, aby mohly leteckými údery v Sýrii bránit své zájmy. Mohou k tomu využít své jednotky v Iráku a letadlové lodě.

Co se stažení amerických vojáku z Afghánistánu týče, tato v současnosti nejdéle trvající válka, v níž jsou zapojeny USA, nevede k cílům, které si USA při útoku na Afghánistán za prezidenta George Bushe stanovily. Taliban v podstatě ovládá velkou část Afghánistánu a ústřední vláda v Kábulu stojí a padá s přítomností amerických jednotek. Redukce amerických jednotek v Afghánistánu nemusí nutně znamenat pád kábulského režimu. Ten by nastal až po případném úplném odchodu západních spojenců z Afghánistánu.

Na rozdíl od Petráčka proto nevidím situaci v oblasti Blízkého a Středního východu tak fatálně pro zájmy Západu, resp. USA. Kromě toho si dovolím poznamenat i to, že Obamova politika stahování vojsk z Iráku nebyla Francií či Velkou Británií kritizována jako krok proti zájmům evropských spojenců v NATO. Naopak byla plně podporována a to i tehdy, když bylo jasné, že v Iráku tím vznikne významný prostor pro vzestup radikálního islamismu.

Donald Trump svým rozhodnutím o stažení amerických vojsk ze Sýrie možná překvapil pár komentátorů a západoevropských politiků. Osobně jsem zvědav, zda rétorika liberálních médií bude pokračovat v tom, že Trump je „válečný dobrodruh“. Kritika Demokratické strany Trumpova rozhodnutí zatím vypadá tak, že toto rozhodnutí překvapilo i politiky Demokratů. Trumpova politika se mi jeví naopak jako velmi konsistentní s tím, co říkal v předvolební kampani. Právě proto zřejmě nedávné volby v polovině jeho mandátu Republikánská strana zdaleka neprohrála tak, jak si liberální média přála. Republikáni udrželi Senát a zabránili tím pokusům Demokratů odvolat Trumpa z funkce prostřednictvím impeachmentu. Trump ukazuje, že vrací USA do role vůdce svobodného světa navzdory údajnému „nepochopení“ Francie či Velké Británie. Jde o to, zda právě současná politika těchto evropských velmocí není v zásadě chybná, když nereaguje na skutečné hrozby pro EU, jakou je rozkol ve věci ilegální migrace.

Autor: Jan Bartoň | úterý 25.12.2018 12:19 | karma článku: 33.50 | přečteno: 1249x

Další články blogera

Jan Bartoň

Klimatické ohrožení v Praze 6

Není lepšího důkazu o „progresivním“ pohybu ODS v české politice, než je její podíl na vyhlášení stavu „klimatické nouze“ v Praze 6.

14.6.2019 v 12:36 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 828 | Diskuse

Jan Bartoň

Merkelová místo Junckera – z bláta do louže!

Andrej Babiš svolal schůzku V4 do Budapešti, kde by se premiéři měli dohodnout na návrhu nového šéfa Evropské komise. Mluvilo se o Šefčovičovi, kterého ale Babiš nechce a navrhuje Angelu Merkelovou.

12.6.2019 v 15:15 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1054 | Diskuse

Jan Bartoň

Klausova Trikolóra: Takových už bylo….?

Předseda ODS Petr Fiala na dotaz ke vzniku nového politického hnutí Trikolóra prohlásil, že k tomu „neříká nic“. Bylo přitom jasné, že vyloučení Václava Klause juniora z ODS k tomuto vývoji povede.

11.6.2019 v 9:11 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 1351 | Diskuse

Jan Bartoň

Sudetoněmecko-česká konference lepší než sjezd sudeťáků v Česku?

Sudetoněmecký sněm by se měl podle nápadu Horsta Seehofera, ministra vnitra SRN, konat v budoucnosti v Česku. Podle novinek.cz by takovou akci přivítali lidovci a Piráti.

10.6.2019 v 15:15 | Karma článku: 33.83 | Přečteno: 734 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Ta, která to dokázala

Tak dnes. Zlomový okamžik v dějinách Slovenska a vlastně i Československa, ČR nevyjímaje. Kdo bude první? Tak jsme se mohli ptát před léty i desetiletími. Která dáma v jedné nebo druhé zemi se stane její prezidentkou?

15.6.2019 v 16:05 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jan Dvořák

Senátoři si svázali ruce. A to chtějí s "babišárnou" skoncovat?

Senát si ustavil komisi, která se bude zabývat dvěma audity, jejichž „nástřel“ poslali z Bruselu našim úřadům k vyjádření a přitom už stačil způsobit na naši politické scéně mimořádně silný napnelismus.

15.6.2019 v 9:35 | Karma článku: 37.06 | Přečteno: 2562 | Diskuse

Jan Ziegler

Výborně senátoři, hlavním městem Izraele je samozřejmě Jeruzalém

Židovský stát trpí zákeřnými a zbabělými útoky palestinských islamistických teroristů z pásma Gazy. Proto je důležité, že zákonodárci z horní parlamentní komory jej výrazně podpořili.

14.6.2019 v 17:53 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 738 | Diskuse

Karel Ábelovský

ANO ... věřííím!

Popravdě ... nezbývá, než si z toho už jen dělat srandu. To, co se odehrává v současné době lidem před očima, a jak na to mnozí reagují, už překročilo veškeré mé schopnosti chápání a tolerance k jinému názoru, a tedy logicky ...

14.6.2019 v 15:35 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 839 | Diskuse

Pavel Vávra

Babiš a Čína

Ano myslím Babiše, ne Zemana. Ten sice možná sedací svaly čínských politiků tolik neleští, ale zato si z nich nenápadně bere příklad.

14.6.2019 v 14:51 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 146 | Diskuse
VIP
Počet článků 1752 Celková karma 34.74 Průměrná čtenost 1682

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz