Na okraj Zemanovy kritiky romského etnika - kolik Romů žije v Česku?

6. 10. 2018 9:00:26
Miloš Zeman využil předvolební čas k tvrdému odsudku Romů. Podle něj většina Romů nepracuje. Podle idnes.cz se Zeman dopustil urážky romského etnika.

Komentáře k romskému etniku si prezident Zeman neodpustil ani po odchodu z volební místnosti, kde odvolil se svou manželkou.

A servítky si nebral ani odpoledne při odchodu z volební místnosti na pražských Lužinách. „Já si vážím všech Romů, kteří pracují. Bohužel jich je jen těch deset procent. Jedenáct tisíc je těch, kdo při sčítání lidu se přihlásili k romské národnosti. Tak si položte jinou otázku: co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti a místo toho se hlásí Slovák, Čech, Maďar, já nevím, kdo všechno ještě,“ řekl Zeman.

Na námitku redaktora, že to je dáno historickou zkušeností a obavou z nacistické minulosti, Zeman opáčil: „Ale to už je strašně dávno. A pokud jde o komunistickou, tak na rozdíl od jiných Romové za komunismu zase tak moc netrpěli.

Podle Moniky Mihaličkové z organizace ROMEA však Zeman manipuluje. „V Česku žije odhadem 150 tisíc ekonomicky aktivních Romů. V sociálně vyloučených lokalitách jich ekonomicky aktivních je 75 tisíc. Pokud bychom vycházeli z posledních čísel z roku 2015, tak kolem 50 tisíc Romů v těchto lokalitách nemá práci. Znamená to, že 70 procent Romů pracuje,“ uvedla Mihaličková pro ROMEA.

Zaujalo mne několik detailů. Tím prvním je tvrzení Zemana, že se Romové ke své národnosti nehlásí. Od toho se pak odvíjejí i čísla, s nimiž za organizaci Romea vystupuje Mihaličková.

O národnostních menšinách s oficiálním statusem odkazuji čtenáře na stránky české vlády. Máme dnes v Česku asi 14 či patnáct menšin, mezi nimi i romskou.

Romové v Česku představují jednu z národnostních menšin. K romské národnostní menšině se při sčítání lidu 2011 přihlásilo celkem 13 150 obyvatel, romštinu jako svůj rodný jazyk (nebo jeden z rodných jazyků) však uvedlo celkem 40 370 obyvatel. Podle odhadů Evropského centra pro práva Romů z roku 2003 je Romů v Česku mezi 250 000 a 300 000.

Do střední Evropy a na území dnešní České republiky Romové přicházeli asi od konce 14. století. V současnosti zde žije několik větví romského národa. Romové v ČR patří mezi skupiny, které jsou nejvíce postižené sociálním vyloučením, a to se všemi negativními důsledky tohoto jevu, konkrétně; nízkou úrovní dosaženého vzdělání, vysokou nezaměstnaností a kriminalitou. V postojích české veřejnosti se také projevuje silné protiromské naladění.

Nejvýznamnější a nejpočetnější skupinou (asi 75–85 %) jsou „Slovenští Romové“ (Olašskými Romy hanlivě nazýváni Rumungři, Rumungro – z Rom ungro, tedy Rom uherský), kteří na území Čech a Moravy přišli po druhé světové válce, během níž byla většina původních Českých Romů vyhlazena. Další významnou větví romského národa jsou Olašští Romové (asi 10 %), kteří začali přicházet z maďarské Valachie v druhé půlce 19. století a zbývající část tvoří maďarští Romové a nepatrně němečtí Sintové.[12]

Existuje proto obrovský nepoměr mezi údaji ze sčítání obyvatelstva a odhadem počtu romské populace u nás. V zásadě lze odhadnout, že se k romské menšině hlásí oficiálně jen asi 5% populace. Jestli je to proto, že se za svůj původ „stydí“, jak tvrdí Zeman, si netroufnu odhadnout. Spíše to však vidím tak, že se romská populace orientuje tak, že jim přiznání původu nepomůže (nic za to nedostanou) a proto se k ní nehlásí. Současně v tom vidím určitý prvek „odstřihnutí“ se od menšiny, která není v Česku milována.

Podle statistiků tedy žádný problém s romskou menšinou neexistuje, vždyť jich tu žije jen pár tisíc.

Co se odhadů nezaměstnanosti v romské komunitě týče, bylo by nutné znát i složení dnešních nezaměstnaných na úřadech práce. Žádné zvláštní statistiky podle národnosti se nevedou, také by v případě romské komunity, která většinově úředně zapírá svůj původ, ani neměly smysl. Tady se proto bude vždycky dařit různým odhadům. Jsem ochoten i věřit, že Romů zaměstnaných je více než 10% jejich etnika, nelze to však prokázat. Vzpomínám si v této souvislosti na nějaký projekt, který se snažil o analýzu situace v docházce do školy a měl problém s tím jak definovat romské dítě či studenta a celé to nakonec zkrachovalo.

Z dnešního pohledu se tedy zdá, že se romské etnikum vlastně oficiálně „rozpustilo“ ve většinové společnosti a že romské problémy jsou dnes vlastně problémem českého většinového etnika. To je jen další střípek do mozaiky korektní politiky. Statisticky jsme romské etnikum rozpustili v českém národě a pokusy o to analyzovat některé problémy romského etnika jsou dnes již formálně určené k nemožnosti získat relevantní oficiální data. Nicméně pozor, v reálu vyloučených lokalit problémy fakticky existují a lidé jsou tu dnes a denně konfrontováni s fakty, nikoliv se statistikou. Není ostatně vůbec náhodou, že se právě proti sociálně nepřizpůsobivým zvedla široká vlna předvolebních hesel v místech, kde problémy fakticky existují. A právě tyto skutečnosti považoval Zeman za tak zajímavé, aby o nich těsně před komunálními volbami mluvil. Zeman skutečně nic nedělá "jen tak".

Autor: Jan Bartoň | sobota 6.10.2018 9:00 | karma článku: 39.01 | přečteno: 2146x


Další články blogera

Jan Bartoň

Kalousek se raduje z nedůvěryhodnosti

Ačkoliv žebříček důvěryhodnosti politiků je již letitou záležitostí, přesto se najdou politici, kteří jeho výsledek jsou schopni obrátit vzhůru nohama. To nyní názorně předvedl Miroslav Kalousek.

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2037 | Diskuse

Jan Bartoň

Frontex: Miliardy euro na „monitoring“ migrace jsou k ničemu

Premiér Andrej Babiš navštívil Polsko a před jednáním s polským premiérem zavítal i do centrály Frontexu ve Varšavě. Podle médií pak údajně mírnil svou kritiku Frontexu.

16.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.30 | Přečteno: 1372 | Diskuse

Jan Bartoň

Úspěch ODS v senátních volbách nepomůže

ODS získala třetinu mandátů, které byly k dispozici v doplňovacích volbách. Může se stát nejsilnější stranou v Senátu s právem mít jeho předsedu. To však závisí i na tom, do jakých klubů se přihlásí „nezávislí“ kandidáti.

14.10.2018 v 9:01 | Karma článku: 39.54 | Přečteno: 4390 | Diskuse

Jan Bartoň

Nabubřelý Gazdík kritizuje „nabubřelého“ Hřiba

Ještě ani nedošlo k uzavření programových tezí pro novou pražskou koalici a objevuje se tradiční „okopávání“ kotníků. Petr Gazdík vidí v kandidátovi Pirátů na primátora „novou Krnáčovou“.

11.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.38 | Přečteno: 4527 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Učitel musí jít příkladem svým denním rozvrhem a ne být obětním beránkem upadající

společnosti. Zcela konkrétní rozebrání daného fenoménu z praxe. Ministerstvo ani pedagogičtí teoretici realitu a pozemské zákony neobejdou.

20.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 136 |

Vlastimil Nesrsta

Pojďme to už konečně brát vážně

Myslím, že je nejvyšší čas přestat si dělat legraci a jenom pořád dokola omílat, že je to sice dobrý, ale ta o Karkulce je přece jenom lepší. Neberme odhalení zavrženíhodných intrik na lehkou váhu, ale naopak se vší vážností.

20.10.2018 v 12:54 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 190 | Diskuse

Tomáš Flaška

Arogance našich mocných

Porovnáme několik případů týkající se nejvyšších a těch dolních. Tedy toho plebsu. Ta rozdílnost postavení je příšerná. Je to výsměch.

20.10.2018 v 12:37 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 538 | Diskuse

Marek Hurt

Vyznamenání za kecy?

Greenpeace už asi definitivně zrudlo. Jinak nechápu, proč navrhuje jednoho ze svých ekofašistů na státní vyznamenání.

20.10.2018 v 6:10 | Karma článku: 32.09 | Přečteno: 969 | Diskuse

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 277 | Diskuse
VIP
Počet článků 1583 Celková karma 37.95 Průměrná čtenost 1631

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více
Najdete na iDNES.cz