Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Šojdrová navrhuje přijmout sirotky (nebo spíše dětské migranty?)

17. 09. 2018 8:00:57
Michaela Šojdrová, europoslankyně za KDU-ČSL, chce apelovat na ústavní činitele s tím, aby schválili koncept přijetí sirotků ze Sýrie. Podle Šojdrové jich má být padesát a pro svůj návrh nezískala ani souhlas své strany.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se chce obrátit na manželky premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana Moniku Babišovou a Ivanu Zemanovou kvůli možnému přijetí 50 syrských dětí. V neděli také vydala prohlášení, kde situaci a svůj postoj vysvětlila. ”Pokud budeme na všechny žádosti o pomoc s řešením uprchlické krize odpovídat jen „ne, nepřijmeme jediného uprchlíka“, budeme Evropě a celému světu pro smích, uvedla v neděli Šojdrová. Současně navrhuje, aby nebylo možné, že by za dítětem do ČR přišli rodinní příslušníci. Pokud by chtěli péči převzít, dítě by odjelo z Česka.

Premiér Andrej Babiš návrh Šojdrové odmítl. Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí. Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany. A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?

To, co začalo návrhem Šojdrové na přijetí sirotků ze Sýrie, dostalo po jejím „vysvětlení“ poněkud jiný náboj. Šojdrová totiž uvedla, že by „ za dítětem nesměli přijít do Česka rodinní příslušníci“. Tomu naprosto nerozumím. Pokud má dítě „rodinné příslušníky“, nemohou to být náhodou také jeho rodiče? V takovém případě by se o sirotka jistě nejednalo. Navíc je známo, že spousta „mladistvých“, kteří přišli do Spolkové republiky Německo, o svém věku záměrně lhalo. Dokonce se uvažovalo nebo dokonce stále ještě uvažuje, že by se oněm „dětem“ udělaly testy, které by měly prokázat, jak jsou staré.

V rozhovoru pro lidovky.cz připomíná Šojdrová i pomoc řeckým uprchlíkům po konci II. světové války, kdy se v Řecku rozhořel konflikt mezi komunisty a prozápadní vládou. Po porážce řeckých komunistů do tehdejšího již komunistického Československa přišlo asi 12000 řeckých emigrantů. Šojdrová o tehdejší řecké emigraci hovoří jako o lidech, kteří „utíkali před tamější diktaturou“. To je naprosto zcestný výklad a například wikipedie uvádí, že „po porážce komunisty organizovaného povstání v roce 1949 se Řecko orientovalo na západní demokracie a v roce 1952 se stalo členem NATO“. I v Řecku se komunisté po II. světové válce pokusili o převrat, ale nebyli vojensky podpořeni Stalinovým SSSR a prozápadní politické skupiny s podporou Velké Británie a Západu obecně komunistické povstání potlačily. Řecká emigrace do Československa té doby byla tedy většinou komunisticky orientovaná a českoslovenští komunisté jen plnili Stalinovy rozkazy. Dávat proto za příklad právě přijetí emigrantů z Řecka po roce 1948 k současné řecké situaci, kde po uzavření „balkánské trasy“ skončily timsíce migrantů a Řecko, které je na své území pustilo, si s nimi dnes neví rady, je zavádějící.

Šojdrová naprosto pomíjí skutečnost, že údajní „sirotci“ vůbec sirotky být nemusí, že někde existují jejich rodiče. Víme moc dobře, že téma „slučování rodin“ je v Německu velmi silné a že na základě právě tohoto právního aktu dovolila Spolková republika Německo příchod dalších rodinných příslušníků. Představa Šojdrové, že do Česka nepustíme případné rodinné příslušníky a v takovém případě by dítě bylo vráceno rodičům mimo Česko, je další zcestnou ideou paní europoslankyně. To by nám europarlament dal, Česko by se ocitlo na pranýři a s podáním prstu bychom nakonec museli dát celou ruku. Tak to zatím v europarlamentu a Evropské komisi chodí.

Další zcestnou ideou jsou východiska Šojdrové, která vychází z toho, že Velká Británie se rozhodla přijmout asi 380 dětských migrantů a počet padesáti vyšel Šojdrové prostým porovnáním počtu obyvatel Británie a Česka. Šojdrová vůbec nebere v úvahu, že v Británii žije velmi početná muslimská komunita například z Pákistánu a Británie má proto s integrací muslimů o několik řádů více zkušeností. A přesto, jak víme, i v Británii se už stalo několik islamistických teroristických útoků!

A na závěr ještě krátká poznámka k výzvě Šojdrové o více lidskosti v přístupu k imigrantům. To je alfa a omega současné oficiální evropské politiky. Před zasedáním EU v Salzburgu během současného rakouského předsednictví proběhly rakousko-německé konzultace. Německo vyjádřilo podle zpráv nesouhlas s tím, aby si Evropa dávala maximální hranice pro počet přijímaných imigrantů za rok a rovněž tak i nesouhlas s podmínkami, které Rakousko navrhuje pro právo na azyl na území EU. Současně se objevují další zprávy o přestřelkách mezi Itálií a Lucemburskem. Na schůzce ministrů vnitra se do sporu dostala Itálie a Lucembursko. Lucemburský ministr vnitra tvrdil, že Lucembursko po válce přijalo italské imigranty, aby „měli práci a mohli posílat peníze na děti v Itálii“ a použil dokonce výraz, který se v diplomacii nepřipouští. Nechápe pan ministr z Lucemburska, že italští imigranti po válce byli kulturně a společensky blízcí lucemburské společnosti a že ilegální imigranti- mladí muži ze subsaharské Afriky - do Itálie a Evropy nepřicházejí proto, aby na své děti posílali peníze, protože oni doma žádné děti nemají a chtějí si naopak děti „udělat“ až v Evropě?

Michaela Šojdrová jen potvrdila, že pokud v otázce migrace převáží u českých europoslanců ochota akceptovat bruselská oficiální stanoviska, pracují proti zájmům nejen své mateřské země, ale Evropy jako celku. Jak Šojdrová přiznala, pochopení pro svůj názor nalezla ve své straně jen u „jednotlivců“. I většina ve vedení lidovců si totiž je vědoma toho, že pokud má mít tato strana vůbec šanci na prosazení svých kandidátů do nového europarlamentu po volbách v příštím roce, jsou podobné návrhy jako ten Šojdrové naprosto kontraproduktivní a snižují vyhlídky na úspěch ve volbách.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 17.9.2018 8:00 | karma článku: 45.40 | přečteno: 4727x

Další články blogera

Jan Bartoň

Covid-19 ve světě – pointa je ve výběru

Propaganda kolem pandemie covid-19 se dnes nedělá lhaním, ale vhodným výběrem dat. USA jsou na tom nejhůře, protože tam vládne Donald Trump.

23.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 33.02 | Přečteno: 793 | Diskuse

Jan Bartoň

Superhrubá mzda: Nejlepší hlasování ODS

Političtí a ekonomičtí komentátoři se v ČT rozhořčují nad hlasováním ODS pro sazbu daně z příjmů ze závislé činnosti na 15 % po zrušení superhrubé mzdy. Ve skutečnosti je to nejlepší, co ODS zatím v poslanecké sněmovně podpořila.

22.11.2020 v 9:00 | Karma článku: 44.63 | Přečteno: 9281 | Diskuse

Jan Bartoň

Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se rozpadla dřív, než začala

Hlasování v poslanecké sněmovně o zrušení superhrubé mzdy ukázalo hluboké programové příkopy nejen mezi ANO a ČSSD s KSČM, ale i mezi opozicí. ODS podpořila návrh Andreje Babiše, zatímco Miroslav Kalousek ho nazval „zločinem“.

20.11.2020 v 9:00 | Karma článku: 34.24 | Přečteno: 1311 | Diskuse

Jan Bartoň

(I)legální migrace: Od teorie k praxi

Současná světová politika žije dvěma fenomény. Tím prvním je prosazování klimatické změny jako dílo lidské civilizace a druhým je migrace nejen mezi státy ale napříč kontinenty.

19.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 45.63 | Přečteno: 6971 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radek Sárközi

Dvouleté děti do školky nepatří, předškoláci zase nepatří do jeslí...

V tomto komentáři k aktuální novele zákona o dětských skupinách upozorňuji na nekoncepčnost a nesystémovost nastavení podmínek pro výchovu, vzdělávání a péči o nejmladší děti od dvou do pěti let věku v různých institucích.

24.11.2020 v 16:16 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 707 | Diskuse

Tomáš Flaška

Zrušit Senát nebo nezrušit?

Nebo včera zrušit a dnes nerušit? A zítra? Je to úžasně konzistentní jak naši nejvyšší mají dlouhodobě jasné myšlenky a vize.

24.11.2020 v 13:02 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 816 | Diskuse

Ivo Hnilica

Co všechno předcházelo 17. listopadu 1989.

Nemusí být všechno o kovidu 19. Před „Listopadem“ jsme se nacházeli v takové temnotě nesvobody, že se divím, jak ji bylo možné vůbec přežít. Žili jsme, nebo to byla stínová hra? Bylo po válce a Československo "spadlo" v rozdělené

24.11.2020 v 12:27 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 553 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Stalinovy čistky v NKVD, Walter Schellenberg v kauze Tuchačevského šířil Stalinovu lež

Walter Schellenberg v kauze Tuchačevského šířil Stalinovu lež o „ německých „ dezinformacích, třebaže šlo o Stalinovy dezinformace. Schellenberg byl klíčovým svědkem spolupráce NKVD s Gestapem, a protože se Stalinovi nepodařilo,

24.11.2020 v 10:02 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 403 | Diskuse

Jan Dvořák

Za co zasypat díru, když peníze nebudou, a za ty z Bruselu to nelze? (děsivá vize)

Nemusíte být ani profesionálním prognostikem, abyste dokázali „vymodelovat“ velmi pravděpodobnou situaci, která by se mohla stát, dejme tomu, za rok.

24.11.2020 v 8:03 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 272 | Diskuse
VIP
Počet článků 2069 Celková karma 36.64 Průměrná čtenost 1999

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz