Německo: Pravice je už zase špatná?

3. 09. 2018 8:00:52
Česká média při popisování událostí v Chemnitz přebírají zprávy německých médií. Podle těchto zpráv se demonstrace levice konají „bez problémů“, zatímco demonstrace (radikální) pravice jsou doprovázeny násilnostmi.

Další srážky demonstrantů s policií proběhly v sobotu 1. září v německém Chemnitz. Za nejpodrobnější a zřejmě i v zásadě nejobjektivnější považuji popis situace v Chemnitz na iDnes.cz a další informace na iDnes.cz .

Podle iDnes.cz probíhal pochod organizovaný pravicí klidně, pak však nastaly problémy. Policisté pochod zastavili před památníkem Karla Marxe. Po několika desítkách minut uvedli, že protest překročil nahlášenou délku a jeho pokračování není ani z bezpečnostních důvodů možné. Cestu se totiž snažili blokovat účastníci protidemonstrace. Pořadatelé následně shromáždění rozpustili, stovky demonstrantů ale odmítly prostor před památníkem opustit. V té chvíli se objevily první střety s policií i pokusy o napadení přítomných novinářů. Části protestujících, kteří začali skandovat hesla jako „Prolhaný tisk“ nebo „My jsme národ“, se také podařilo prorazit jednu z policejních zábran. V další cestě směrem k demonstraci pro neonacismu jim ale policisté zabránili.

Nejzávažnější případ napadení zástupců médií se týká týmu veřejnoprávní televize MDR, který při natáčení demonstrace z jednoho ze soukromých bytů někdo napadl. Jeden z novinářů byl zraněn. Případ vyšetřuje policie, která o něm také na Twitteru informovala.

Co se napadení novináře MDR týče, četl jsem v diskusi na jiném místě příspěvek, který popisoval situaci tak, že reportéři MDR vešli do jednoho ze soukromých bytů tak, aby mohli natáčet demonstraci ze shora a do bytu je „někdo“ pustil. Pak však jiný obyvatel bytu s natáčením nesouhlasil a reportéry žádal o odchod. Došlo k potyčce a zranění reportéra. Bylo by tedy od policie, která případ vyšetřuje, velmi vhodné, aby upřesnila, kdo reportéra zranil, zda nějaký účastník demonstrace nebo majitel či obyvatel soukromého bytu. To je totiž pro hodnocení docela důležité.

O průvodu organizovaném hnutím Pegida a Alternativou pro Německo AfD píše idnes toto:

V čele průvodu, který se hemžil německými vlajkami, šli lidé s velkými plakáty, na nichž byli vyobrazeni lidé zabití přistěhovalci. Nechyběl mezi nimi pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny Daniel Hillig. Jeho vražda, z níž jsou podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie, vedla k demonstracím a násilnostem ve městě nedaleko českých hranic. Na jednom z plakátů byla také Češka Naďa Čižmárová, která zahynula v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně.

Osobně považuji právě mlčení o původu útočníků za důvod exploze demonstrací v Chemnitz. A o Němci s „kubánskými kořeny“ jsem už také psal jako o dalším mlžení německých úřadů. Bude se snad v Německu opět pátrat po předcích s tím, že čím více jiných kořenů než germánských člověk v Německu bude mít, tím lépe?

Na své postoje, které v posledních dnech kvůli vyhrocené atmosféře mohly zapadnout, se snaží upozornit také umírnění občané Chemnitzu. Na nejznámější místo ve městě - památník Karla Marxe - vylepili velký plakát s barevným nápisem „Chemnitz není ani šedý, ani hnědý“. Iniciativa naráží na to, že německá i světová veřejnost v posledním týdnu jako typické představitele města mohla vnímat neonacisty a zástupce extrémní pravice.

Vůbec mi není jasné, proč se ve zprávě objevuje slůvko „umírnění“. Opět je to jakési slůvko „navíc“, které rozlišuje lidi na „umírněné“ - ti lepí plakáty - a „radikální“ - ti chodí protestovat. A opět i mezi protestujícími je rozdíl - ti pravicoví volají „Jsme národ“, ti levicoví (mimochodem na demonstraci svolanou bývalými komunisty, kteří se nyní sdružují v Die Linke-Levice) demonstrují klidně a bez problémů. Tam se starostka Chemnitz vyslovila tak, že bude bránit město proti „pravicovým štváčům“.

Pomalu a jistě směřují německá média k popisu událostí v Chemnitz podle politického klíče. Demonstranti proti migraci jsou pravicoví, popřípadě krajně pravicoví, extremisté, kteří do společnosti vnášejí nenávist, zatímco levicová, popřípadě „zelená“ sdružení upozorňují na demonstracích správně na nebezpečí radikální pravice a návratu fašismu do Německa. Vnímám to jako pokus nálepkovat a dehonestovat všechny účastníky protimigračních demonstrací jako fašisty a nacionalisty. Právě heslo „My jsme národ“ je totiž snadnou kořistí pro bojovníky proti fašismu. Jak známo, německý vůdce Adolf Hitler končil často své fanatizující projevy slovy Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer. S termínem „Volk“ - národ - se proto dá výborně argumentovat - vidíte to, Němci už zase volají, že jsou národ! Bacha na ně, nácky!

Bude-li výše uvedený přístup v médiích, zvláště veřejnoprávních, pokračovat, můžeme se brzy dočkat další a další vlny informací, která německou situaci bude zavádět do fašistických kontur. Právě proti tomu „umírnění“, já bych to přeložil jako „normální“ lidé, v Chemnitz protestují. Kreslit Chemnitz jako rejdiště nacistů a krajně pravicových „existencí“ považují za cílenou dezinformaci, která má toto město (a dodám i celé Německo) v očích mezinárodní veřejnosti poškodit.

Pro německý establishment na čele s Angelou Merkelovou je samozřejmě nepříjemné, že po ulicích demonstrují lidé a volají „Pryč s Merkelovou“! To se jistě nelíbí stejně tak, jako když u nás lidé volají na Andreje Babiše „estébák“. Nicméně, vrcholní politici CDU by nyní měli velmi pečlivě vážit svůj další postup. V Německu totiž tiká problém integrace imigrantů po roce 2015. Každý násilný čin spáchaný imigranty bude využit (a může být jistě i zneužit) proti současné vládě. Tomu nelze zabránit, jestliže se co čtyři, pět let konají volby a lidé se mají mezi politickými programy rozhodovat. Jestliže by politika CDU dala přednost zájmu „chránit Merkelovou“ před zájmem zachránit pozici CDU ve společnosti, tj. ztratí pojem o společenské realitě a náladách v Německu, pak se společnost skutečně může ještě více radikalizovat. Pak by se i mohlo stát, že lidé přestanou svému vládnímu establishmentu věřit a budou hledat alternativu v mnohem větší míře než doposud.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 3.9.2018 8:00 | karma článku: 44.74 | přečteno: 4805x

Další články blogera

Jan Bartoň

Moderní dějiny Václava Klause juniora

Poslanec Václav Klaus věnoval svůj pravidelný příspěvek na novinky.cz Banderovcům. K tomuto příspěvku mám vlastně jednu jedinou připomínku – vše souvisí se vším.

19.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Bartoň

Trpí Navrátilová „transfobií“?

Martina Navrátilová se tvrdě opřela do sportovkyň, které před změnou pohlaví byli muži. Doslova prohlásila, že by proti nim nechtěla hrát. Poté byla obviněna s „transfobie“.

18.2.2019 v 12:37 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Jan Bartoň

Cenzura internetu : Jde o „Klausovo fiasko“ – jak nabubřele píše Jan Horák na lidovky.cz ?

Václav Klaus junior představil záměr trestat mazání příspěvků na sociálních sítích. Proti tomu se postavili „úředníci a žalobci“, jak ve svém komentáři píše Jan Horák.

15.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 35.05 | Přečteno: 1065 | Diskuse

Jan Bartoň

Stát chce snížit podporu fotovoltaikám

Podle informací lidovky.cz už státní úředníci vymysleli jak na podporu „solárním baronům“. Podle této informace se bude u každého případu zkoumat, zda výše podpory odpovídá rentabilitě projektu. To bude „maso“.

14.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.31 | Přečteno: 805 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 40.37 | Přečteno: 1398 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 233 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.67 | Přečteno: 1102 |

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 14537 | Diskuse

Tomáš Flaška

Dnes to budou chtít poslanci televizi vytmavit

Ve Sněmovně by dnes mohlo dojít k hlasování o výročních zprávách České televize. Pokud je Sněmovna neschválí, padá televizní rada, tím i ředitel ČT a tím pádem i současný tým.

31.1.2019 v 5:06 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 2095 | Diskuse
VIP
Počet článků 1674 Celková karma 35.63 Průměrná čtenost 1665

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz