Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německo: Pravice je už zase špatná?

3. 09. 2018 8:00:52
Česká média při popisování událostí v Chemnitz přebírají zprávy německých médií. Podle těchto zpráv se demonstrace levice konají „bez problémů“, zatímco demonstrace (radikální) pravice jsou doprovázeny násilnostmi.

Další srážky demonstrantů s policií proběhly v sobotu 1. září v německém Chemnitz. Za nejpodrobnější a zřejmě i v zásadě nejobjektivnější považuji popis situace v Chemnitz na iDnes.cz a další informace na iDnes.cz .

Podle iDnes.cz probíhal pochod organizovaný pravicí klidně, pak však nastaly problémy. Policisté pochod zastavili před památníkem Karla Marxe. Po několika desítkách minut uvedli, že protest překročil nahlášenou délku a jeho pokračování není ani z bezpečnostních důvodů možné. Cestu se totiž snažili blokovat účastníci protidemonstrace. Pořadatelé následně shromáždění rozpustili, stovky demonstrantů ale odmítly prostor před památníkem opustit. V té chvíli se objevily první střety s policií i pokusy o napadení přítomných novinářů. Části protestujících, kteří začali skandovat hesla jako „Prolhaný tisk“ nebo „My jsme národ“, se také podařilo prorazit jednu z policejních zábran. V další cestě směrem k demonstraci pro neonacismu jim ale policisté zabránili.

Nejzávažnější případ napadení zástupců médií se týká týmu veřejnoprávní televize MDR, který při natáčení demonstrace z jednoho ze soukromých bytů někdo napadl. Jeden z novinářů byl zraněn. Případ vyšetřuje policie, která o něm také na Twitteru informovala.

Co se napadení novináře MDR týče, četl jsem v diskusi na jiném místě příspěvek, který popisoval situaci tak, že reportéři MDR vešli do jednoho ze soukromých bytů tak, aby mohli natáčet demonstraci ze shora a do bytu je „někdo“ pustil. Pak však jiný obyvatel bytu s natáčením nesouhlasil a reportéry žádal o odchod. Došlo k potyčce a zranění reportéra. Bylo by tedy od policie, která případ vyšetřuje, velmi vhodné, aby upřesnila, kdo reportéra zranil, zda nějaký účastník demonstrace nebo majitel či obyvatel soukromého bytu. To je totiž pro hodnocení docela důležité.

O průvodu organizovaném hnutím Pegida a Alternativou pro Německo AfD píše idnes toto:

V čele průvodu, který se hemžil německými vlajkami, šli lidé s velkými plakáty, na nichž byli vyobrazeni lidé zabití přistěhovalci. Nechyběl mezi nimi pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny Daniel Hillig. Jeho vražda, z níž jsou podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie, vedla k demonstracím a násilnostem ve městě nedaleko českých hranic. Na jednom z plakátů byla také Češka Naďa Čižmárová, která zahynula v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně.

Osobně považuji právě mlčení o původu útočníků za důvod exploze demonstrací v Chemnitz. A o Němci s „kubánskými kořeny“ jsem už také psal jako o dalším mlžení německých úřadů. Bude se snad v Německu opět pátrat po předcích s tím, že čím více jiných kořenů než germánských člověk v Německu bude mít, tím lépe?

Na své postoje, které v posledních dnech kvůli vyhrocené atmosféře mohly zapadnout, se snaží upozornit také umírnění občané Chemnitzu. Na nejznámější místo ve městě - památník Karla Marxe - vylepili velký plakát s barevným nápisem „Chemnitz není ani šedý, ani hnědý“. Iniciativa naráží na to, že německá i světová veřejnost v posledním týdnu jako typické představitele města mohla vnímat neonacisty a zástupce extrémní pravice.

Vůbec mi není jasné, proč se ve zprávě objevuje slůvko „umírnění“. Opět je to jakési slůvko „navíc“, které rozlišuje lidi na „umírněné“ - ti lepí plakáty - a „radikální“ - ti chodí protestovat. A opět i mezi protestujícími je rozdíl - ti pravicoví volají „Jsme národ“, ti levicoví (mimochodem na demonstraci svolanou bývalými komunisty, kteří se nyní sdružují v Die Linke-Levice) demonstrují klidně a bez problémů. Tam se starostka Chemnitz vyslovila tak, že bude bránit město proti „pravicovým štváčům“.

Pomalu a jistě směřují německá média k popisu událostí v Chemnitz podle politického klíče. Demonstranti proti migraci jsou pravicoví, popřípadě krajně pravicoví, extremisté, kteří do společnosti vnášejí nenávist, zatímco levicová, popřípadě „zelená“ sdružení upozorňují na demonstracích správně na nebezpečí radikální pravice a návratu fašismu do Německa. Vnímám to jako pokus nálepkovat a dehonestovat všechny účastníky protimigračních demonstrací jako fašisty a nacionalisty. Právě heslo „My jsme národ“ je totiž snadnou kořistí pro bojovníky proti fašismu. Jak známo, německý vůdce Adolf Hitler končil často své fanatizující projevy slovy Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer. S termínem „Volk“ - národ - se proto dá výborně argumentovat - vidíte to, Němci už zase volají, že jsou národ! Bacha na ně, nácky!

Bude-li výše uvedený přístup v médiích, zvláště veřejnoprávních, pokračovat, můžeme se brzy dočkat další a další vlny informací, která německou situaci bude zavádět do fašistických kontur. Právě proti tomu „umírnění“, já bych to přeložil jako „normální“ lidé, v Chemnitz protestují. Kreslit Chemnitz jako rejdiště nacistů a krajně pravicových „existencí“ považují za cílenou dezinformaci, která má toto město (a dodám i celé Německo) v očích mezinárodní veřejnosti poškodit.

Pro německý establishment na čele s Angelou Merkelovou je samozřejmě nepříjemné, že po ulicích demonstrují lidé a volají „Pryč s Merkelovou“! To se jistě nelíbí stejně tak, jako když u nás lidé volají na Andreje Babiše „estébák“. Nicméně, vrcholní politici CDU by nyní měli velmi pečlivě vážit svůj další postup. V Německu totiž tiká problém integrace imigrantů po roce 2015. Každý násilný čin spáchaný imigranty bude využit (a může být jistě i zneužit) proti současné vládě. Tomu nelze zabránit, jestliže se co čtyři, pět let konají volby a lidé se mají mezi politickými programy rozhodovat. Jestliže by politika CDU dala přednost zájmu „chránit Merkelovou“ před zájmem zachránit pozici CDU ve společnosti, tj. ztratí pojem o společenské realitě a náladách v Německu, pak se společnost skutečně může ještě více radikalizovat. Pak by se i mohlo stát, že lidé přestanou svému vládnímu establishmentu věřit a budou hledat alternativu v mnohem větší míře než doposud.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 3.9.2018 8:00 | karma článku: 44.71 | přečteno: 4783x


Další články blogera

Jan Bartoň

Macron vyhrožuje nesolidárním státům "vykopnutím" ze Schengenu

Podle iDnes.cz francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdě zaútočil na ty státy EU, které odmítají přijímat imigranty. Pohrozil jim vyloučením ze schengenského prostoru, což by těmto státům mohlo i vyhovovat.

22.9.2018 v 9:00 | Karma článku: 46.46 | Přečteno: 8416 | Diskuse

Jan Bartoň

Migrace: Německý průmysl potřebuje lidi

Podle německých průmyslníků potřebuje Německo čtyři sta tisíc nových pracovních sil ročně navíc, aby byly zajištěny jeho výkony. V prohlášení odsoudili xenofobii.

21.9.2018 v 13:15 | Karma článku: 43.17 | Přečteno: 3935 | Diskuse

Jan Bartoň

Deklarace OSN o migraci může dramaticky změnit právní rámec ilegální migrace

Poslanecká sněmovna se zabývala přijetím padesáti sirotků a pro jejich přijetí na návrh TOP 09 bylo třicet jedna poslanců. K migračnímu paktu připravovaném na půdě OSN se sněmovna nevyjádřila.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 43.54 | Přečteno: 3189 | Diskuse

Jan Bartoň

Tomáš Petříček - nový kandidát ČSSD na ministra zahraničí

Novým kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí je Tomáš Petříček. V současnosti náměstek ministra zahraničí tak nahradil Miroslava Pocheho, kterého už zřejmě čekání přestalo bavit.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 665 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

Dopustila se ČT do nebe volajícího překreslení historie?

Libor Čermák publikoval 25/9 na svém blogu článek, jehož nadpis vyjadřuje rozhořčení: „Překreslování ČT Mnichovské zrady je do nebe volající“. Na mysli má jeden příspěvek pořadu Reportéři ČT týkající se Mnichova 1938.

26.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 17.63 | Přečteno: 630 | Diskuse

Libor Čermák

Překreslování ČT Mnichovské zrady je do nebe volající

Mnichovská zrada prý nebyla zrada, ale diplomatické vítězství prezidenta Edvarda Beneše. Toto se snažila podstrčit naší veřejnosti ve včerejším pořadu Reportéři ČT. Je neuvěřitelné, že i dnes se někdo snaží překreslovat historii.

25.9.2018 v 8:01 | Karma článku: 42.61 | Přečteno: 2266 |

Josef Nožička

Redaktor Českého rozhlasu napsal neověřenou zprávu o Zemanově zdravotnickém doprovodu

Prezident Miloš Zeman absolvoval tento týden třídenní státní návštěvu Německa. Dle redaktora Českého rozhlasu ho při ní doprovázelo několik lékařů i sester.

23.9.2018 v 10:40 | Karma článku: 45.36 | Přečteno: 5490 | Diskuse

Květa Matějovcová

Ať nás čtou!

V sobotu někdo přejel na silnici kluka. Vrátí mu život skutečnost, že snaživí reportéři hledali a našli v policejní zprávě blízký příbuzenský vztah? Čemu to slouží a co to vytváří?

17.9.2018 v 21:55 | Karma článku: 12.89 | Přečteno: 260 | Diskuse

Martin Psota

Když Vám Česká pošta ztratí řidičský průkaz za 800 dolarů alias Expresní pošta EMS

Rád bych se s Vámi podělil o pravdivý příběh, který se přihodil nedávno mému kamarádovi. Několik let měl zabavený řidičský průkaz exekutorem no a jelikož žije dlouhodobě v zahraničí, měl ještě o to složitější jej získat zpět.

17.9.2018 v 15:06 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 781 | Diskuse
VIP
Počet článků 1566 Celková karma 37.56 Průměrná čtenost 1612

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více
Najdete na iDNES.cz