Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důvěryhodnost médií klesá

9. 07. 2018 8:00:19
Podle stále ještě seriózního Gallupova ústavu klesla důvěra Američanů v média asi o polovinu. Příčinou je podle všeho „posedlost médií Trumpem“. To známe, naše média jsou „posedlá Babišem“.

Podle analýzy Gallupova ústavu se důvěra Američanů v média dramaticky snížila. Podle měření z let 1989 až 2018 klesla důvěra v média asi o 50%. Hlavním důvodem poklesu důvěry v média jsou média sama. Naprostá většina z nich je jakoby „fascinována“ americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přinášejí stále „nové a nové“ zprávy o tom, jak už se Trump chystá tu odstoupit, jak už ho vyšetřování „ruského vlivu“ dostane co nejdříve z úřadu apod.

Každý, kdo pravidelně sleduje americká média, asi ví, o čem je řeč. Je najednou docela obtížné dozvědět se, co se děje v Americe kromě toho, co Donald Trump řekl, udělal, pokazil, koho urazil a jak ho už už dostává vyšetřovací komise Roberta Muellera, která zkoumá propojení Trumpova týmu s Rusy, kteří pro něj zfixlovali volby. Loni touto dobou se objevila nahrávka, na níž jeden z produkčních CNN říká, že ředitel televize Jeff Zucker neúnavně požaduje další a další zprávy o Trumpovi a Rusku, i když „máme kulové“.

To je Amerika. Ale u nás, v Česku, jsme na tom možná velmi podobně. I tak zvaná „média pod vlivem“, jak se často hovoří o médiích, které vlastnil (před jejich předání svěřeneckému fondu) Andrej Babiš, se předhánějí v tom, kdo objeví něco „nového“ na českého premiéra. Nedosti na tom, že to byl koaliční partner hnutí ANO, a to ČSSD v letech 2013/17, který „rozpracoval“ kauzu Čapí hnízdo s cílem co nejvíce oslabit hnutí ANO před volbami na podzim 2017. Tato kauza je nyní pozoruhodná ze dvou důvodů. Tím prvním je „rychlost“, s jakou postupuje. Člověk by si naivně myslel, že v případě, kdy se jedná o osobu českého premiéra, budou orgány „činné v trestním řízení“ postupovat rychle. Místo toho sleduje mnohaměsíční „přešlapování na místě“. Jak dlouho jen trvalo, než bylo rozhodnuto o stížnostech trestně stíhaných státním zástupcem. A jeden z hlavních „podezřelých“, předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, byl zbaven obžaloby. To nevypadá zrovna na dokonalou práci české policie.

Tím druhým důvodem je to, že současný vlastník farmy Čapí hnízdo, společnost IMOBA, přistoupila na vrácení dotace na výstavbu farmy poskytovateli dotace. To může mít „zajímavý“ dopad pro právníky trestně stíhaných osob.

V Česku je navíc politická situace vyhrocena tím, že tak zvané „demokratické“ strany odmítly s hnutím ANO jakkoliv jednat. Čestnou výjimkou byl pokus STAN o jednání s hnutím ANO, který byl ovšem v zárodku zmařen mediální propagandou o „zradě STAN z jednotného postoje vůči Babišovi“.

Jak naprosto přesně analyzuje Zdeněk Jemelík na Neviditelném psu, i současný mediální útok na novou ministryni vnitra Taťánu Malou, je v podstatě útokem na Babiše. Babiš je totiž zdá se velkým příznivcem „mediálních obrazů“. Právě díky „mediálnímu obrazu“ SPD Tomio Okamury a vlivu části vedení ANO, tu máme koaliční vládu ANO a ČSSD. Nyní se dokonce nechal Babiš slyšet, že pokud Malá „opisovala“, měla by asi odstoupit. Jestliže je však mediální svět pokřivený a hledá jen to nejhorší na vládní reprezentaci, a to nejen v USA, ale i u nás a v Evropě, řídit se jeho „doporučeními“ nedává valný smysl.

A ještě jeden mediální „problém“ po česku. Naši „demokraté“ a spřátelená média nevynechají jedinou příležitost k tomu, aby si nevzali na paškál podporu Babišovy vlády ze strany komunistů. ODS došla dokonce tak daleko, že o Babišově vládě hovoří jako o „bolševické“. To je zřejmý nedostatek politického úsudku. Hovoří se často o devalvaci politických hodnot - máme trestně stíhaného premiéra, podporu vládě poskytují komunisté v čase, kdy jejich volební výsledek je nejhorší v polistopadové historii. ODS a další opoziční představitelé však nedomýšlejí, že pokud budou ostrakizovat Babišovu vládu jako „bolševickou“ a ta bude v čase ekonomické konjunktury relativně úspěšná, poskytnou tvrzením o „bolševické vládě“ paradoxně důkaz toho, že „bolševická“ vláda nemusí být vlastně nic hrozného.

Z výše uvedeného plyne zřejmě toto - média přes veškerou svou snahu poškodit vládu, ať už v USA či kdekoliv jinde, ztrácejí vliv na vlastní rozhodování lidí u voleb. Právě proto se hledají „ruské“ stopy ve Spojených státech a „orientace na východ“ u nás. Nefunguje to a proto budou média zřejmě znovu „překvapena“ výsledky dalších voleb a hon na čarodějnice bude pokračovat.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 9.7.2018 8:00 | karma článku: 40.67 | přečteno: 2330x


Další články blogera

Jan Bartoň

Jak Pospíšil o Trumpovi prášil aneb Trump prodal Černou Horu Rusku

Poslouchal jsem interview 24 na ČT a měl tam svou půlhodinku slávy Jiří Pospíšil. Moderátorkou mu byla a zdatně sekundovala Zuzana Tvarůžková, protože byla „nadhazovačkou“ a Pospíšil nesmiřitelným „smečařem“.

20.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 27.94 | Přečteno: 694 | Diskuse

Jan Bartoň

Británie: Za otravou Skripala a ovlivňováním voleb v USA je stejná agentura

Je těžké být prozápadním a současně bez přemýšlení přebírat všechny ty „pravdivé“ informace z FBI a britské policie, Muellerovy komise v USA a vyšetřovatelů v britském parlamentu.

19.7.2018 v 12:30 | Karma článku: 40.79 | Přečteno: 3181 | Diskuse

Jan Bartoň

Právo na migraci jako základní lidské právo je nesmysl

Jednání o migraci na půdě OSN spěje údajně ke „zdárnému konci“. Podle českého ministerstva zahraničí jde o „nezávazný koncept“. Proč tedy z jednání už loni odstoupily Spojené státy a nyní se chystá k témuž Maďarsko?

19.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 4392 | Diskuse

Jan Bartoň

James Kirchick - Amerika, z jaké by měl jít strach

Spisovatel a novinář James Kirchick se v ČT24 pustil nevybíravými slovy do Donalda Trumpa a prohlásil, že se za prezidenta stydí. Trump prý zcela ustoupil Vladimiru Putinovi. Bojí se o Evropu, ne o Spojené státy.

18.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 34.72 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Bartoň

Jak Pospíšil o Trumpovi prášil aneb Trump prodal Černou Horu Rusku

Poslouchal jsem interview 24 na ČT a měl tam svou půlhodinku slávy Jiří Pospíšil. Moderátorkou mu byla a zdatně sekundovala Zuzana Tvarůžková, protože byla „nadhazovačkou“ a Pospíšil nesmiřitelným „smečařem“.

20.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 694 | Diskuse

Jan Bartoň

Británie: Za otravou Skripala a ovlivňováním voleb v USA je stejná agentura

Je těžké být prozápadním a současně bez přemýšlení přebírat všechny ty „pravdivé“ informace z FBI a britské policie, Muellerovy komise v USA a vyšetřovatelů v britském parlamentu.

19.7.2018 v 12:30 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 3181 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Chcete homo-erotiku v sobotu dopoledne? Pusťte si Český rozhlas! Ale pozor na děti!

ČRo opět nezklamal. Na sobotní dopoledne si nachystal homo-erotickou pasáž plnou „teploušů“, „scvrklých ptáků v bizarních úhlech“ a „penisu trčícího nad koulemi jako vykřičník“. Příště 120 dní sodomy, Lolita, 50 odstínů šedi...?

17.7.2018 v 11:11 | Karma článku: 41.17 | Přečteno: 2686 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo k poděkování Aleše Preslera pánům Babišovi a Bangovi

Kolega Presler zveřejnil v neděli 15/7 své „Poděkování Andrejovi Babišovi (a Patriku Bangovi) za svobodu projevu na těchto stránkách“. Kouzlem nechtěného tím připustil, že všechno mohlo být jinak.

15.7.2018 v 15:17 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 954 | Diskuse

Jan Bartoň

Jednání poslanecké sněmovny o důvěře vládě – otřesné!

Každý, kdo si udělal alespoň pět minut na pozorování dění v poslanecké sněmovně při jednání o vyslovení důvěry vládě, byl svědkem nárazu na „tvrdou realitu“. Vzletné proklamace a ostudné provokace vítězily.

12.7.2018 v 12:30 | Karma článku: 46.47 | Přečteno: 9395 | Diskuse
VIP
Počet článků 1506 Celková karma 34.28 Průměrná čtenost 1556

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více
Najdete na iDNES.cz