Důvěryhodnost médií klesá

9. 07. 2018 8:00:19
Podle stále ještě seriózního Gallupova ústavu klesla důvěra Američanů v média asi o polovinu. Příčinou je podle všeho „posedlost médií Trumpem“. To známe, naše média jsou „posedlá Babišem“.

Podle analýzy Gallupova ústavu se důvěra Američanů v média dramaticky snížila. Podle měření z let 1989 až 2018 klesla důvěra v média asi o 50%. Hlavním důvodem poklesu důvěry v média jsou média sama. Naprostá většina z nich je jakoby „fascinována“ americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přinášejí stále „nové a nové“ zprávy o tom, jak už se Trump chystá tu odstoupit, jak už ho vyšetřování „ruského vlivu“ dostane co nejdříve z úřadu apod.

Každý, kdo pravidelně sleduje americká média, asi ví, o čem je řeč. Je najednou docela obtížné dozvědět se, co se děje v Americe kromě toho, co Donald Trump řekl, udělal, pokazil, koho urazil a jak ho už už dostává vyšetřovací komise Roberta Muellera, která zkoumá propojení Trumpova týmu s Rusy, kteří pro něj zfixlovali volby. Loni touto dobou se objevila nahrávka, na níž jeden z produkčních CNN říká, že ředitel televize Jeff Zucker neúnavně požaduje další a další zprávy o Trumpovi a Rusku, i když „máme kulové“.

To je Amerika. Ale u nás, v Česku, jsme na tom možná velmi podobně. I tak zvaná „média pod vlivem“, jak se často hovoří o médiích, které vlastnil (před jejich předání svěřeneckému fondu) Andrej Babiš, se předhánějí v tom, kdo objeví něco „nového“ na českého premiéra. Nedosti na tom, že to byl koaliční partner hnutí ANO, a to ČSSD v letech 2013/17, který „rozpracoval“ kauzu Čapí hnízdo s cílem co nejvíce oslabit hnutí ANO před volbami na podzim 2017. Tato kauza je nyní pozoruhodná ze dvou důvodů. Tím prvním je „rychlost“, s jakou postupuje. Člověk by si naivně myslel, že v případě, kdy se jedná o osobu českého premiéra, budou orgány „činné v trestním řízení“ postupovat rychle. Místo toho sleduje mnohaměsíční „přešlapování na místě“. Jak dlouho jen trvalo, než bylo rozhodnuto o stížnostech trestně stíhaných státním zástupcem. A jeden z hlavních „podezřelých“, předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, byl zbaven obžaloby. To nevypadá zrovna na dokonalou práci české policie.

Tím druhým důvodem je to, že současný vlastník farmy Čapí hnízdo, společnost IMOBA, přistoupila na vrácení dotace na výstavbu farmy poskytovateli dotace. To může mít „zajímavý“ dopad pro právníky trestně stíhaných osob.

V Česku je navíc politická situace vyhrocena tím, že tak zvané „demokratické“ strany odmítly s hnutím ANO jakkoliv jednat. Čestnou výjimkou byl pokus STAN o jednání s hnutím ANO, který byl ovšem v zárodku zmařen mediální propagandou o „zradě STAN z jednotného postoje vůči Babišovi“.

Jak naprosto přesně analyzuje Zdeněk Jemelík na Neviditelném psu, i současný mediální útok na novou ministryni vnitra Taťánu Malou, je v podstatě útokem na Babiše. Babiš je totiž zdá se velkým příznivcem „mediálních obrazů“. Právě díky „mediálnímu obrazu“ SPD Tomio Okamury a vlivu části vedení ANO, tu máme koaliční vládu ANO a ČSSD. Nyní se dokonce nechal Babiš slyšet, že pokud Malá „opisovala“, měla by asi odstoupit. Jestliže je však mediální svět pokřivený a hledá jen to nejhorší na vládní reprezentaci, a to nejen v USA, ale i u nás a v Evropě, řídit se jeho „doporučeními“ nedává valný smysl.

A ještě jeden mediální „problém“ po česku. Naši „demokraté“ a spřátelená média nevynechají jedinou příležitost k tomu, aby si nevzali na paškál podporu Babišovy vlády ze strany komunistů. ODS došla dokonce tak daleko, že o Babišově vládě hovoří jako o „bolševické“. To je zřejmý nedostatek politického úsudku. Hovoří se často o devalvaci politických hodnot - máme trestně stíhaného premiéra, podporu vládě poskytují komunisté v čase, kdy jejich volební výsledek je nejhorší v polistopadové historii. ODS a další opoziční představitelé však nedomýšlejí, že pokud budou ostrakizovat Babišovu vládu jako „bolševickou“ a ta bude v čase ekonomické konjunktury relativně úspěšná, poskytnou tvrzením o „bolševické vládě“ paradoxně důkaz toho, že „bolševická“ vláda nemusí být vlastně nic hrozného.

Z výše uvedeného plyne zřejmě toto - média přes veškerou svou snahu poškodit vládu, ať už v USA či kdekoliv jinde, ztrácejí vliv na vlastní rozhodování lidí u voleb. Právě proto se hledají „ruské“ stopy ve Spojených státech a „orientace na východ“ u nás. Nefunguje to a proto budou média zřejmě znovu „překvapena“ výsledky dalších voleb a hon na čarodějnice bude pokračovat.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 9.7.2018 8:00 | karma článku: 40.69 | přečteno: 2371x

Další články blogera

Jan Bartoň

Bartoš: Ať Babiš prodá Agrofert!

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poradil Andreji Babišovi, jak naložit s kauzou střetu zájmů podle Evropského parlamentu. Měl by prodat Agrofert nebo odejít z funkce premiéra.

14.12.2018 v 9:18 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Jan Bartoň

Antibabiš v Evropském parlamentu

Soustředěná práce českých opozičních politiků a neziskových organizací přinesla své plody. Agrofert podle evropského komisaře Oettingera „do vyjasnění případu“ nedostane žádné dotace.

13.12.2018 v 8:30 | Karma článku: 42.70 | Přečteno: 3122 | Diskuse

Jan Bartoň

Brexit: EU dotlačila Velkou Británii tam, kde jí chtěla mít

Zoufalý pokus Theresy Mayové, zřejmě nejzoufalejší v její politické kariéře, je cesta do zemí EU s požadavkem na změnu dohody o Brexitu nebo alespoň o „upřesnění nepřesností“. A EU je ochotna velkoryse přijmout Británii zpátky.

12.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 43.21 | Přečteno: 4216 | Diskuse

Jan Bartoň

Stačí znechucení senátorů na ústavní žalobu proti Zemanovi

V Senátu PČR se opět ozývají hlasy o tom, aby byla na prezidenta Miloše Zemana podána ústavní žaloba. Tyto hlasy se objevily poté, co Zeman nazval BIS „čučkaři“. Údajně tím podrývá bezpečnost státu.

11.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.92 | Přečteno: 780 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Karel Trčálek

Nech už těch trapáren, Jardo S.! Otevřený dopis majiteli TV Blbandov

Každý, kdo jde do veřejného prostoru, musí počítat, že si z něho bude dělat někdo legraci, zkrátka a dobře, že se stane terčem satiry

14.12.2018 v 19:29 | Karma článku: 28.63 | Přečteno: 1349 | Diskuse

Libor Čermák

Co mi nejvíce vadí na objektivitě a vyváženosti českých médií?

Když se některá česká média pyšní, jak jsou zas jinými médii prohlašována za úžasně objektivní, musím se chtíc nechtíc zmínit o něčem, co mi v žádném případě ani vyvážené ani objektivní nepřijde.

14.12.2018 v 12:51 | Karma článku: 37.33 | Přečteno: 963 |

Karel Trčálek

Proč chtějí lepší lidé, abychom jim dotovali jejich kaprice? Třeba Českou televizi

Prostě současná Česká televize je na úrovni biľakovské Československo televize, pouze slouží jiným mocipánům. Ale v principu se nezměnila

14.12.2018 v 10:28 | Karma článku: 25.10 | Přečteno: 1029 | Diskuse

Aleš Presler

Proč „lepší lidé“ chtějí, abychom dotovali jejich libůstky? Jako třeba Českou televizi?

Ve větším počtu se sejdou jen občas a za vyhovujícího počasí, nejraději na Václaváku. Tam za úderů bubnů skandují předříkávaná hesla, což připomíná totalitní První máj

14.12.2018 v 9:17 | Karma článku: 42.17 | Přečteno: 1754 | Diskuse

Josef Prouza

Typologie novinářské žumpy

Jsou média čtvrtým pilířem demokracie nebo pátou kolonou totality? Velmi nepřehledné. Nejvyšší čas se do jejich žumpoidní říše podívat, systematicky je rozčlenit, zařadit, na špendlíky napíchat a zarámovat. Ujmu se toho.

7.12.2018 v 9:46 | Karma článku: 27.39 | Přečteno: 1020 | Diskuse
VIP
Počet článků 1629 Celková karma 35.66 Průměrná čtenost 1644

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz