Merkelové teče do bot a hraje sudetoněmeckou kartou

21. 06. 2018 8:00:28
Angela Merkelová na svém vystoupení k Mezinárodnímu dni uprchlíků prohlásila, že pro poválečný odsun německého obyvatelstva neexistovalo žádné morální ani politické ospravedlnění. To je obludný nesmysl.

Uprchlická krize postavila německou kancléřku Angelu Merkelovou před obrovské dilema. Chtěla ukázat vlídnou a spravedlivou tvář Německa a způsobila tak obrovské problémy ve svém vlastním státě. Ačkoliv se můžeme na roli Merkelové dívat i tak, že v létě 2015 neměla jinou volbu, nelze nevidět, že statisíce lidí v pohybu během léta 2015 bylo i důsledkem absolutního selhání systému ochrany vnějších hranic EU v Řecku. Rozhodnutí přijmout všechny uprchlíky ze „Sýrie“ však z úst Merkelové padlo a to jí bude pronásledovat do konce jejího života.

Obrovský spor uvnitř vládnoucí koalice CDU/CSU o vracení nelegálních migrantů z hranic Německa do jiných států EU, tj. států sousedících s Německem, způsobil vážnou roztržku mezi kancléřkou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Ten se měl údajně vyjádřit v tom smyslu, že s „tou ženou už nedokáže spolupracovat“. Takže se právě s Merkelovou nechal vidět na setkání u příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků a Merkelová prohlásila toto:

„Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury,“ řekla Merkelová. „To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění,“ zdůraznila kancléřka v Berlíně při vzpomínce na vysídlence a běžence. Ze zemí střední a východní Evropy bylo po druhé světové válce odsunuto kolem 12 milionů Němců. Šéfka německé vlády v souvislosti s poválečným odsunem Němců hovořila o „hořké nespravedlnosti“. „Až dva miliony lidí přišly následkem vyhnání a útěku o život,“ poznamenala také. Další miliony si musely poradit se ztrátou domova, majetku či přátel a začít nový život ve válkou zničené zemi.

Považuji slova Merkelové za jasný signál směrem k bavorské CSU, že i ona je ochránkyní německého národa. Jsou to slova, která jsme slýchávali především z krajanských sdružení, u nás zejména Sudetoněmeckého krajanského spolku. Tato slova mají uchlácholit politiky CSU a mají zabránit odlivu voličů CSU k Alternativě pro Německo AfD. Přesně tak o tom hovoří stanovisko českého Ministerstva zahraničních věcí, když tvrdí, že prohlášení německé kancléřky není v rozporu s česko-německou deklarací z roku 1997. Nicméně, i když formálně není v rozporu s touto deklarací, fakticky vnáší prvek vyhnání či odsunu opět na první stránky médií.

Současné uspořádání ve světě a v Evropě zvláště, je založeno na výsledku II. světové války. Německo bylo na hlavu poraženo a vítězové - SSSR, USA a Velká Británie - psaly dějiny. Hranice SSSR se posunuly o stovky kilometrů na západ, východní hranice Německa byla stanovena na řekách Odra a Nisa a byla rovněž novou západní hranicí Polska. Německé obyvatelstvo bylo z území nyní přiznaného Polsku a SSSR (oblast Kaliningradu- německého Královce) a z Československa - Sudet - vysídleno do Německa v nových hranicích. Pro toto vysídlení existovalo nejen politické, ale dokonce i morální ospravedlnění. Potom co německý nacistický režim vyhladil značnou část židovského obyvatelstva z tehdejší Evropy a krutě se mstil za odpor okupovaných národů, rozhodly vítězné velmoci o tom, že německé obyvatelstvo bude vysídleno z území, které bylo Německu odebráno, proto, aby v budoucnosti nemohlo opět vytvořit jako v předválečném Československu pomocí německých národnostních menšin „pátou kolonu“ a rozložit tak opět tyto státy. To nebyla „hořká nespravedlnost“ - to byl akt vítězů nad poraženým.

Dnešní mezinárodní standardy na ochranu uprchlíků, které právě tak vehementně prosazuje německá kancléřka, nemají zhola nic společného s rozhodnutím vítězů z roku 1945 o hranicích na Odře a Nise a o vysídlení německého obyvatelstva z území, které bylo Německu odebráno. Takový přístup by vedl logicky pouze ke snaze revidovat výsledky II. světové války.

Často z médií nakloněných politice německé kancléřky zaznívá, že nejsilnější opoziční strana v současném Bundestagu, AfD, je nebezpečím pro poválečné uspořádání Evropy, protože v ní jsou lidé usilující o zničení stávajícího unijního uspořádání v Evropě a návrat k politice národních států. Tím jakoby se říkalo - buďte rádi za Merkelovou, mohli by místo ní přijít jiní a to byste koukali!

Bohužel - prohlášení Merkelové je přesně v duchu toho, čím nás „liberální“ německá média straší. Je zřejmě skutečně míněno jako prohlášení pro německé voliče před volbami v Bavorsku, poklesu CSU však nejspíše nezabrání. Proč by měli odpadlíci od CSU nevolit AfD, pokud jsou proti migraci, když politika Merkelové způsobila přítomnost milionu nových obyvatel v Německu, navíc povětšinou s muslimskou vírou. Jedno prohlášení o „hořké nespravedlnosti“ vůči prarodičům dnešních mladých Němců z nich voliče CDU/CSU znovu asi neudělá.

Angela Merkelová stojí zřetelně před krachem své migrační politiky. Bude muset ustoupit, jinak se její vláda rozpadne. Německo tak už nebude tahoun evropské integrace, ale začne více myslet na sebe. To už ostatně mělo udělat dávno. Právě neodpovědnost států na tak zvané balkánské trase, zásadně však iniciovaná řeckým přístupem k schengenské hranici, způsobila největší poválečný přesun obyvatel v Evropě. Změnila politické klima v Evropě a možná i na světě od „rovných práv pro všechny“ ke světu, kde ilegální migrace za lepším životem bude trestná nejen v Maďarsku, Austrálii či USA, ale v celé EU. Tedy pokud EU tuto současnou politickou krizi vůbec přežije v současné podobě.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 21.6.2018 8:00 | karma článku: 40.02 | přečteno: 1534x


Další články blogera

Jan Bartoň

Kalousek se raduje z nedůvěryhodnosti

Ačkoliv žebříček důvěryhodnosti politiků je již letitou záležitostí, přesto se najdou politici, kteří jeho výsledek jsou schopni obrátit vzhůru nohama. To nyní názorně předvedl Miroslav Kalousek.

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.86 | Přečteno: 2053 | Diskuse

Jan Bartoň

Frontex: Miliardy euro na „monitoring“ migrace jsou k ničemu

Premiér Andrej Babiš navštívil Polsko a před jednáním s polským premiérem zavítal i do centrály Frontexu ve Varšavě. Podle médií pak údajně mírnil svou kritiku Frontexu.

16.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.30 | Přečteno: 1373 | Diskuse

Jan Bartoň

Úspěch ODS v senátních volbách nepomůže

ODS získala třetinu mandátů, které byly k dispozici v doplňovacích volbách. Může se stát nejsilnější stranou v Senátu s právem mít jeho předsedu. To však závisí i na tom, do jakých klubů se přihlásí „nezávislí“ kandidáti.

14.10.2018 v 9:01 | Karma článku: 39.54 | Přečteno: 4390 | Diskuse

Jan Bartoň

Nabubřelý Gazdík kritizuje „nabubřelého“ Hřiba

Ještě ani nedošlo k uzavření programových tezí pro novou pražskou koalici a objevuje se tradiční „okopávání“ kotníků. Petr Gazdík vidí v kandidátovi Pirátů na primátora „novou Krnáčovou“.

11.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.38 | Přečteno: 4527 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Mařák

Fake news, návod k použití

U nás v tomto fake news umění vynikají zejména proputinovští trollové, katastrofisté a jiní obchodníci se strachem a jejich fandové. Sdružují se na různých známých tzv. alternativních webech.

21.10.2018 v 1:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Týden v kostce - Německo na scestí

Kam směřuje náš nejvýznamnější soused? Neopakuje tolerováním jedněch radikálů ve jménu potírání těch druhých stejnou chybu jako ve 20. a 30. letech minulého století? A šlape ODS na paty ANO?

20.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 677 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Co s imigranty, které nikdo nechce?

Dnes se již nejedná ani tak o imigranty, vezmeme-li v potaz desítky milionů uprchlíků , kteří opustili svou rodnou vlast, nýbrž za posledních deset let se spíš začíná jednat o stěhování národů. Není to nic nového.

20.10.2018 v 16:05 | Karma článku: 31.69 | Přečteno: 663 | Diskuse

Jan Dvořák

Trojprimátor - ideální řešení pro Prahu. Těžko vybrat mezi Pospíšilem, Čižinským a Hřibem

V panímámě Praze na rozdíl od akčního Brna vládne po volbách pohoda. Statistický úřad ještě ani nevyhlásil výsledky, a už se spontánně zformovala skutečně demokratická koalice, kde proto ódeeska ani babišovci nemají co pohledávat.

20.10.2018 v 10:01 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 441 | Diskuse

Ivan Přikryl

Altner, zase Altner.

V médiích se znovu skloňuje kauza Altner versus ČSSD. "Velkorysé" nabídky dědiců jsou spíš ultimátem ale bez reálné síly. ČSSD jak známo není v pohodě. Ale přijímat radikální závěry považuji za nesprávný postup.

20.10.2018 v 9:45 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 927 | Diskuse
VIP
Počet článků 1583 Celková karma 37.96 Průměrná čtenost 1631

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více
Najdete na iDNES.cz