Pět let od pádu Nečasovy vlády

Média připomněla páté výročí zásahu policie na Úřadu vlády. Tehdejší premiér Petr Nečas sice chvilku, ale skutečně jen chvilku, vzdoroval, aby potom podal svou demisi. Na koně se dostal Miloš Zeman.

Mnoho stránek papíru už bylo popsáno o tom, z jakých příčin padla vláda Petra Nečase v červnu 2013. Mnoho komentářů se také zabývalo „změnou režimu“, kterou má údajně na svědomí Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Stojí proto za připomenutí, že ještě ve volbách na podzim 2012 hnutí ANO žádnou díru do světa neudělalo. Teprve pád vlády Petra Nečase a předčasné volby na podzim 2013 strhly lavinu, pod níž postupně skončily všechny tak zvaně „tradiční strany“.

Média připomněla i to jakým bombastickým způsobem byl zásah policie na Úřadu vlády podáván. Tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který posléze upadl sám v nemilost, dodnes tvrdí, že si za zásahem na Úřadu vlády stojí. Rovněž tak i dozorující státní zástupci z olomouckého vrchního zastupitelství. Tehdy se hovořilo o propojení byznysu s politikou, uváděly se informace o tom, co vše bylo zadrženo, hovořilo se o zlatu. Jaký je však výsledek?

V podstatě žádný. Vše se nakonec smrsklo na stíhání současné ženy Petry Nečase – Jany Nečasové/Nagyové.   Tři poslanci za ODS, kteří byli také vzati do vazby, mezitím za tuto vazbu obdrželi mnohaset tisícové odškodné částky. V jednu chvíli se zdálo, že kauza zcela vyšumí, a to po osvobozujícím rozsudku soudu první instance.  Nyní se to tak zvaně „táhne“, soudy se zabývaly i tím, zda soudkyně v případu neporušila zákon apod. Nicméně, pocit, že soudy nakonec soudí Nečasovou proto, že nezdanila luxusní dárky, přetrvává.

Domnívám se proto, že právě „práce“ ÚOOZ a dozorujících státní zástupců z Olomouce, se zásadním způsobem podepsala na změně politického klimatu v Česku. Andrejovi Babišovi pád vlády umožnil představit své hnutí jako alternativu tradičním stranám a získal vstupem do vlády s ČSSD a lidovci přístup k moci. Další volby na podzim 2017 jen potvrdily úpadek tradičních stran a vynesly Babiše do pozice předsedy vlády.

Pokud bychom tedy měli označit nějakého viníka údajné změny režimu, pak bychom museli na prvním místě jmenovat Roberta Šlachtu a jeho ÚOOZ a dozorující státní zastupitelství v Olomouci.  Prezident Miloš Zeman využil demise Petra Nečase k prosazování své vlastní politiky a daří se mu to vlastně až do současnosti. Velká odhalení o propojení politiky a byznysu se nakonec u soudů nepodařilo prokázat a vše plyne hezky česky do ztracena.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 14.6.2018 8:15 | karma článku: 26,70 | přečteno: 809x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Koalice SPOLU má „problém“

15.4.2024 v 9:00 | Karma: 33,00