Migranty nikdo (ne)chce

Migranty zachráněné italskou pobřežní službou a dalšími záchrannými organizacemi před utonutím odmítla nová italská vláda přijmout. Nová španělská vláda socialistů pak nabídla, že migranty přijme ve Valencii.

 

Nová italská vláda odmítla přijmout loď s více než šesti sty migrantů ze subsaharské Afriky. Požádala proto Maltu, aby loď s migranty přijala. Ani Malta však nebyla ochotna loď přijmout. Záchrannou ruku tak podala nová španělská vláda premiéra Pedra Sáncheze.

„Ministerský předseda vydal pokyny tak, aby Španělsko mohlo naplnit své mezinárodní humanitární závazky, a oznámil, že Aquarius bude vítán ve španělském přístavu. Je naší povinností předcházet humanitárním katastrofám a poskytnout těmto lidem bezpečné útočiště v souladu s mezinárodním právem,“ cituje deník The Guardian z prohlášení španělského úřadu vlády.

Malta nikoho nepřijímá. Francie lidi na hranici posílá zpět, Španělsko chrání svou hranici se zbraněmi… Ode dneška bude Itálie také říkat ´ne´ obchodování s lidmi a byznysu nelegální imigrace,” uvedl Salvini na Facebooku. Na Twitteru pak napsal, že jeho cílem je zajistit klidný život mladým migrantům v Africe. Prohlášení doplnil hashtagem, „uzavřeme přístavy”.

Tyto dvě zprávy lze doplnit i „prozřením“ kancléřky Angely Merkelové k tak zvaným „kvótám“.  Německá kancléřka Angela Merkelová zpětně vidí rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie kriticky, napsal týdeník Spiegel, který se objeví v prodeji v pondělí. Prosazení kvót navzdory odporu několika zemí, mezi nimiž byla i Česká republika, podle ní nepřispělo ke smíru v Evropě.

Stanovisko Merkelové je pozoruhodné mimo jiné i tím, že právě nová italská vláda požaduje, aby systém kvót byl trvalým principem politiky EU. Chce tak řešit obrovský problém s více než půl milionem běženců, kteří do Itálie přišli ilegálně v minulých letech.  Merkelová, které rozhodně není nová italská vláda po chuti, se tak otáčí nejen z důvodu pragmatických (odpor části zemí EU včetně Česka byl a je zásadní), ale i proto, že by setrváním na pozici kvót byla najednou na stejné lodi s novou italskou vládou. A to evidentně nechce.

Ze summitu G7 odjížděla Merekelová s pocitem „vystřízlivění“ pod dojmem diskuse s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten nechce nic jiného než odbourat obrovské přebytky dovozu zboží do USA nad jeho vývozem do EU a dalších částí světa. Jen tak na okraj se provalilo i díky Trumpovi, že Kanada uplatňuje na americké mléčné výrobky clo 300%! To má ještě Trump co dohánět. Však také pohrozil tím, že zavede cla na dovoz aut z Evropy.  Evidentně je světový „liberální tisk“ a média obecně tvrdě proti Trumpovi, protože dosavadní praxe se jeho exponentům, dnes zejména EU, ve vztahu s USA velmi hodí.

Na schůzce G7 EU Trumpovi nic nenabídla, jen se snažila problém svalit pouze a jen jako jeho vinu v důsledku zavedení cel na ocel a hliník. Zda-li pak bude Merkelová za pár let sebekritická i k této politice, kterou nyní tak vehementně vůči USA prosazuje, jak nyní hodnotí svou neúspěšnou migrační politiku z roku 2015.  K českým médiím pak ještě jednu malou poznámku – důsledně se vyhýbají názorům amerického prezidenta a jenom opakují mantru Merkelové a Macrona. To ta angloamerická přece jenom dávají prostor i věcným argumentům Trumpa, i když tvrdí, že jsou „chybné“ či „nepřesné“.  S Trumpem zřejmě ale Merkelová sotva pohne a nepomohou jí ani fotografie, na které údajně „školí“ amerického prezidenta.  To se může možná líbit doma v Německu, ale případná cla na německá auta udělají německému hospodářství mnohem větší čáru přes rozpočet než nedávná aféra s falšováním emisí německých dieselových aut.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 11.6.2018 16:29 | karma článku: 43,51 | přečteno: 6018x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Koalice SPOLU má „problém“

15.4.2024 v 9:00 | Karma: 33,00