Německo procitlo ze sna

Nové americké sankce proti Rusku, které se chystá podepsat i prezident Donald Trump, přiměly německou ministryni hospodářství k „rázné odpovědi“. Chce opatření proti USA.

Není to ani tak dávno, co EU projednávala otázku protiruských sankcí a dospěla k „jednomyslnému závěru", že je třeba je prodloužit. Pokračuje okupace Krymu a válka na východě Ukrajiny s podporou „rebelů“ ze strany Ruska.

Nyní německá ministryně hospodářství „bije na poplach“ a tvrdí, že nové americké sankce proti Rusku „poškodí EU“.  Nejprve k americkým sankcím – v Kongresu Spojených států zavládla „shoda“ mezi Demokraty a Republikány, že je zapotřebí v sankcích proti Rusku „přitvrdit“. Demokraté si totiž stále přihřívají svou „polívčičku“ o tom, že americké prezidentské volby ovlivnily zásahy z Ruska. Republikáni nechtějí zůstat „pozadu“ ve svém protiruském postoji, a tak vznikly ony nové sankce. Jejich cílem je navíc co nejvíce omezit v otázce sankcí vliv prezidenta Donalda Trumpa. Ten sice nejprve zkoušel taktiku, že zákon nepodepíše, protože je vůči Rusku příliš „měkký“, nicméně nyní už Bílý dům avizoval, že zákon prezident podepíše.

Německo se obává, že by v důsledku amerických sankcí mohlo přijít o plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem. Na tom je zajímavé snad jen to, že obecně sice EU a Německo také brojí pro energetické závislosti na Rusku, stále je však ochotno platit za plyn o něco méně z Ruska než za plyn z USA. Už na konferenci G20 nabídl americký prezident EU dovoz zemního plynu z USA jako náhradu za ruský plyn.

Další ne až tak moc úsměvný argument Německa je ten, že americké sankce porušují „mezinárodní právo“. To porušují všechny sankce, i ty EU. EU a bývalý americký prezident Barack Obama je zavedly právě se zdůvodněním, že Rusko při anexi Krymu a intervenci na Ukrajině porušilo mezinárodní právo. O tom, že sankce automaticky porušují mezinárodní právo, není třeba diskutovat. Z pohledu německé ministryně hospodářství by bylo zajímavé znát její právní kvalifikaci sankcí proti Severní Koreji. Ty, schválené Radou bezpečnosti OSN, mezinárodní právo neporušují? Není mi ale nic známo o tom, že by sankce proti Rusku z předcházejících let od EU a USA prošly na půdě Rady bezpečnosti.

Německo se tak chytilo do pasti, kterou samo nastražilo. Pokud by snad Německo skutečně chtělo pohnat USA k soudu v otázce nových protiruských sankcí, mělo by se nejprve samo aktivně zasadit o zrušení sankcí proti Rusku ze strany EU.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 31.7.2017 12:58 | karma článku: 45,60 | přečteno: 15387x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Koalice SPOLU má „problém“

15.4.2024 v 9:00 | Karma: 32,80

Jan Bartoň

3. světová válka (ne)začala

13.3.2024 v 8:00 | Karma: 34,43

Jan Bartoň

Ukrajina nemá zbraně a vojáky

1.3.2024 v 8:00 | Karma: 37,76

Jan Bartoň

Macron není Fico?

27.2.2024 v 12:00 | Karma: 35,03
  • Počet článků 2651
  • Celková karma 31,90
  • Průměrná čtenost 2022x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články