Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvóty - česká vláda švejkuje

13. 07. 2017 8:05:20
Evropská komise chce potrestat Česko za to, že neplní kvóty na rozdělení migrantů z Řecka a Itálie. Z vlády slyšíme, že způsob české obrany bude takový, že za to může „laxnost“ Řecka a Itálie.

Před několika měsíci, po útocích teroristů v Londýně a Manchesteru, prohlásil Milan Chovanec, ministr vnitra České republiky, že Česko již nepřijme žádného migranta. Nyní přichází na řadu „obhajoba“ Česka před Evropskou komisí a dozvěděli jsme se, že strategie, potažmo taktika české obhajoby má spočívat v tom, že jsme neobdrželi potřebné námi požadované dokumenty ze zemí, z nichž bychom měli podle kvót uprchlíky přijímat, tj. z Řecka a Itálie. Rozhodný postoj k odmítnutí migrantů je tak střídán „taktikou“, která je tak typická pro český naturel. Jinými slovy, česká vláda tím říká, že bychom si ty migranty třeba i rádi vzali, ale nemohli jsme, protože z Řecka a Itálie nedošly námi požadované doklady. Rozhodný postoj je ten tam a začíná se „lavírovat“ v předtuše možné finanční pokuty za neplnění nařízení EU.

O co v jiném postavení je například Slovensko, které již podalo stížnost na kvóty k patřičným institucím EU. Česká vláda to neudělala a vymlouvala se na to, že nechce dělat potíže. Nyní tedy hrozícím potížím ze strany Evropské komise čelí způsobem, který je vším jiným než jasným českým postojem ke kvótám. Odmítli jsme se stát „potížisty“ a stěžovat si na rozhodnutí schválené ministry vnitra EU, na kterém jsme byli přehlasováni. Budeme teď proto čelit výhrůžkám EK a obhajobu máme „vymyšlenu“ tak, že „vina“ leží na Itálii a Řecku.

O tom, že stávající systém nekontrolovatelné a jen vlnami Středozemního moře řízené migrace vyžaduje změnu politiky EU, je důkazů dost. Již dlouho se hovoří o tom, že migranti žádající o pobyt na území EU by měli být shromažďování mimo území Evropy, kde by měli podat žádost o vstup na území EU a prošli by kontrolou. Systém, který se dlouhodobě používá například v USA či Austrálii, je doprovázen tím, že případní ilegální migranti mohou být deportováni ze země a je jim doživotně zakázán vstup do země. Ale o tom se jen a jen mluví. Příliv ilegálních migrantů do Itálie tak pokračuje a pašeráci lidí dokonce snížili ceny tak, aby si přepravu do Evropy mohli dovolit i lidé bez prostředků.

Jsem toho názoru, že ze současné migrační krize již dávno zmizel nádech záchrany životů před válkou zničené Sýrie. Naprostá většina lidí usilujících o cestu do Evropy se chce samozřejmě nejen vymanit z bídné perspektivy, kterou vidí ve svých mateřských zemí. Válka či teror se prolínají řadou zemí subsaharské i saharské Afriky. Je známo, že vyšší obecná vzdělanost podporuje u lidí s větším přehledem snahu odejít ze svých mateřských zemí, zvláště pokud tam trvá ekonomická stagnace spojená s působením teroristických skupin. Systém, který tolerují vlády EU jako je italská a které „zachraňují“ tisíce lidí z člunů na moři, je však pravým opakem systému, který by dokázal udržet zájemce o cestu do Evropy ve svých mateřských zemích. Již několikrát jsem zde zmínil, že jenom sdílená zkušenost (pokusil jsem se ilegálně dostat do Evropy a byl jsem vrácen zpátky do Libye) může podobné „cestovatele“ odradit. To však vyžaduje pozastavení platnosti některých mezinárodních úmluv o uprchlících apod. Dnes již má situace v Itálii rozměr migrační epidemie, se kterou si tato země neví rady a pouze se její vláda „bojí“ udělat první krok k tomu, aby na své území přestala dovážet „zachráněné migranty“.

Česko by proto mělo přestat „švejkovat“ a vymlouvat se na „laxnost“ druhých a mělo by jasně pojmenovat důvody, pro které odmítá přijímat migranty z rozhodnutí EK schválené většinou evropských ministrů vnitra. Jde o naprosté popření suverenity státu rozhodovat si o tom, koho na svém území chce a koho nechce. Právě tento vytrvalý tlak z úrovně EK způsobuje rostoucí odpor k politice EU a myšlence spolupracující Evropy v našem státě. Pokud by se snad dnes konalo referendum o setrvání v EU, dopadlo by zřejmě velmi podobně těsně v neprospěch setrvání Česka jako loňské referendum v Británii.

Avizovaná „taktika“ obrany proti rozhodnutí EK o kvótách jen přidá argumentační munici odpůrcům EU na čele se stranou Tomio Okamury. Vznikla zřejmě v hlavě „Česana“ Lubomíra Zaorálka a má vést k tomu, abychom nemuseli platit žádné penále. Je to argumentace veskrze chybná, která implicitně potvrzuje legitimitu politiky rozdělování migrantů mezi členské státy EU bez ohledu na to, zda chtějí či nechtějí migranty přijmout. Za jedině správnou argumentaci považuji zásadní odmítání práva EU o kvótách bez souhlasu všech států rozhodovat i s rizikem, že zaplatíme „penále za neposlušnost“. Vláda ČSSD již utratila miliardy za předvolební úplatky svým voličům, zaplatit několik set milionů za odmítnutí kvót by český stát unesl.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 13.7.2017 8:05 | karma článku: 29.98 | přečteno: 832x

Další články blogera

Jan Bartoň

Miroslav Kalousek: Ústavní puč

Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč

20.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 691 | Diskuse

Jan Bartoň

Horáček na Václaváku nepromluvil

Michal Horáček nedostal příležitost promluvit na výročí 17. Listopadu na Václavském náměstí. Tam mohli mluvit jen ti, kteří podle organizátorů mají „kladný vztah k hodnotám tohoto dne“.

20.11.2017 v 8:18 | Karma článku: 32.94 | Přečteno: 2435 | Diskuse

Jan Bartoň

Demokratický blok - příliš pozdě

Často se tvrdí, že radši pozdě než nikdy. V případě poražené pravice je vytvoření tak zvaného Demokratického bloku bezmála měsíc od voleb jen dokladem toho, že si jednotlivé strany uvědomily svou skutečnou „sílu“ pozdě.

16.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 874 | Diskuse

Jan Bartoň

Lidovci brečí nejvíc

Probíhající jednání o vytvoření orgánů poslanecké sněmovny a vlády ukazují na to, že nejvíce trápí odchod z vlády KDU-ČSL. Jinak se totiž tisková konference Pavla Bělobrádka po jednání s prezidentem Zemanem nedá vyložit.

15.11.2017 v 8:04 | Karma článku: 43.37 | Přečteno: 4330 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jindřich Pacovský

Znovu o "digitálním" řízení zdravotnické péče (eHealth)

Jeden z pohledů na problémovou "digitalizaci" procesů kolem zdravotnictví. Volně navazuje na setkání Evropského liberálního fóra v Praze.

20.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 4.14 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jan Bartoň

Miroslav Kalousek: Ústavní puč

Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč

20.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 691 | Diskuse

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 588 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 689 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zelení Trumpovým lidem zazpívali, papež pohovořil o perverzi, McCartney zase o šílenství

Aktivisty Greenpeace mohla ranit mrtvice. Donald Trump na klimatickou konferenci COP23 v Bonnu vyslal... zástupce fosilního průmyslu. Aby se pochlubili, že Amerika snižuje své emise díky boomu těžby zemního plynu.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 1278 Celková karma 29.72 Průměrná čtenost 1379

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.