Jiří Grygar: Básník Neruda astronomem

10. 11. 2022 8:00:22
Fyzikální ústav AV ČR pořádal Dny otevřených dveří a Jiří Grygar, nejznámější popularizátor astronomických objevů v Česku, přednesl v rámci akce přednášku Osmá múza astronomie.

Zajímám se o astronomické objevy už od svého mládí. V osmdesátých létech minulého století běžel na obrazovkách Československé televize pořad Okna vesmíru dokořán, který se točil ve Slovenské televizi. Ačkoliv byl Jiří Grygar na komunistickém indexu „nežádoucích osob“ a v Praze by ho do studia nepustili ani omylem, na Slovensku dostal příležitost s tím, že „Čechúni nám nebudou zakazovat koho si do televize pozveme“. To mi Jiří Grygar napsal poté, co jsem ho požádal o slidy k jeho přednášce. Navíc to byla „neškodná“ astronomie, kde o politiku fakt nešlo.

Grygar ve své přednášce nejprve vysvětlil ne zcela obecně známý fakt, že astronomie měla v minulosti svou múzu Úranii. Staří Řekové považovali umělecké výkony básníků, tanečníků a hudebníků za dílo božské inspirace. Celkem existovalo devět múz od epického básnictví až po hymnický a sborový zpěv a Úrania („nebeská“) byla osmou múzou astronomie a jejím atributem byl globus. Astronomii tedy Řekové považovali za umění svého druhu.

Grygar se ve své přednášce nejprve věnoval význačným astronomům, Johannesi Keplerovi a Tychonu Brahemu, kteří po jistou dobu pracovali na dvoře císaře Rudolfa II. V té době byla Praha podle Grygara na špičce světové astronomie oné doby.

Pak se zaměřil na dílo básníka Jana Nerudy, konkrétně jeho sbírku Písně kosmické. Ukázal, že Neruda se intenzivně zajímal o astronomické poznatky své doby. Neruda se přátelil s Josefem Václavem Fričem, který se v roce 1848 zúčastnil protihabsburského povstání na barikádách. Byl zatčen, vězněn a po propuštění byl donucen k emigraci. Synové Friče se mimo jiné velmi zajímali o astronomii a Josef Jan Frič byl zakladatelem hvězdárny v Ondřejově, kterou v roce 1928 daroval Československu. Neruda tak měl přístup k aktuálním objevům astronomie druhé poloviny 19. století a svou lásku k astronomii vtělil právě do sbírky Písně kosmické.

Grygar pak na ukázkách z některých písní kosmických ukázal na překvapivé skutečnosti. V několika písních totiž Neruda doslova „trefil hřebíček na hlavičku“ a „předpověděl“ budoucí objevy, které v době vzniku básnické sbírky rozhodně nebyly známy. Jako příklad uvedu 22. píseň, v níž starý žabák poučuje ostatní žáby o vesmíru.

Starý žabák tak podle Nerudy tvrdí například toto:

O hvězdách potom podotknul, po nebi, co jich všude,

skoro že samá slunce jsou,

zelené, modré, rudé.

Vezmem-li pak pod spektroskop paprslek jejich světla,

Že v něm naleznem kovy tyž, z nichž se i Země spletla.

K tomuto úryvku Grygar dodává: První spektrální katalog hvězd zveřejnila Harvardova hvězdárna až v r. 1918. Podobnost chemického složení Slunce a planet se zjistila až těsně po skončení II. světové války. Současná astrofyzika používá termín kovy od r. 1957 pro všechny prvky Mendělejevovy tabulky s výjimkou vodíku a hélia, které vznikly brzy po Velkém třesku, kdežto o výrobu dalších prvků se zasloužily hvězdy a výbuchy supernov, resp. splývání neutronových hvězd.

Takových příkladů „jasnozřivosti“ nalezneme v Nerudově sbírce velmi mnoho.

Neruda tedy nejen že znal astronomii své doby, ale prostřednictvím Písní kosmických dal za pravdu starým Řekům, kteří astronomii zařadili mezi umění, a práci astronomů za dílo božské inspirace. Básník Neruda tak byl onou božskou inspirací osvícen.

Zveřejněno se souhlasem Jiřího Grygara

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 10.11.2022 8:00 | karma článku: 21.18 | přečteno: 381x

Další články blogera

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 22.15 | Přečteno: 369 | Diskuse

Jan Bartoň

České silnice a dálnice – jde o život

Nedávno jsem musel absolvovat několik cest přes celou republiku a potvrdil jsem si, že jízda po českých silnicích i dálnicích chce nejen pevné nervy, ale i hodně štěstí.

26.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 36.77 | Přečteno: 3371 | Diskuse

Jan Bartoň

Babiš je rizikem ... a co z toho vzešlo

Sleduji s hlubokým povzdechem akci „Babiš je bezpečnostním rizikem pro Česko“, která se koná na půdě poslanecké sněmovny. Babiš může být spokojen-nemluví se o ničem jiném než o něm.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 37.81 | Přečteno: 3134 | Diskuse

Jan Bartoň

Macron: Preferuji strategickou nejednoznačnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hovoří zcela odlišně než po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nejprve se snažil s Ruskem komunikovat, nyní je včele politiků, kteří by chtěli poslat vojáky na Ukrajinu.

19.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 461 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 91 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 505 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 185 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 287 | Diskuse
VIP
Počet článků 2643 Celková karma 31.22 Průměrná čtenost 2026

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...