Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Imigrace: Stud Richarda Gera

Světoznámý americký herec Richard Gere navštívil loď s migranty neziskové organizace Open Arms a dovezl čerstvou vodu. Prohlásil při tom, že se za chování světa proti uprchlíkům hluboce stydí.

Nejprve se podrobněji podívejme na prohlášení Richarda Gera tak, jak ho zaznamenal web msn.com.

“Demonising people has to stop everywhere on the planet, and it will stop if we say stop,” Mr Gere said after renting a boat to bring water and foot to refugees stranded aboard the Spanish Open Arms rescue boat on Friday.

“We have our problems with refugees coming from Honduras, Salvador, Nicaragua, Mexico ... It's very similar to what you are going through here,” he said.He called for politics to be set aside when lives are in danger. “These are extraordinary people, they are so strong, they have been such through such horrors,” Mr Gere said about the rescued passengers.

Stručně přeloženo - je potřeba chránit životy v ohrožení, migranti jsou výjimeční lidé, jsou tak silní, protože prožili hororové chvíle. ČT v Událostech zmínila něco jiného, a sice že se Gere stydí za celou zeměkouli.

Podívejme se proto podrobněji na celý případ lodi Open Arms ze Španělska. Tato loď, jak již proběhlo před několika dny médii, byla pod sankcí španělské vlády, a to pod pokutou 900000 EUR, pokud bude pokračovat ve své aktivitě „záchrany migrantů“ u libyjských břehů. Bylo jí dovoleno odplout ze Španělska proto, že jako svůj cíl uvedla návštěvu řeckých ostrovů. Tento záměr nedodržela a odplula k libyjským břehům pro migranty. Za to by měla následovat sankce a zřejmě i ukončení činnosti.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, „krajně pravicový politik“ (jak píše msn.com), v reakci na Gerova slova prohlásil: Milionář mající zájem o osud migrantů má příležitost vrátit se s nimi ve svém letadle do svých vil a podporovat je z vlastních zdrojů. Server msn.com o tom píše jako o „opovržlivém výsměchu“.

Pomiňme na chvíli to, že se jedná o ilegální migraci a přistupme na argumenty zastánců záchrany osob v nouzi na moři. Pokud by se do podobné situace díky havárii letadla nebo lodi dostal kdokoliv, velmi bych ocenil pohotovost zásahu záchranné operace. Zachránění lidé by byli dopraveni na nejbližší pevninu a odtud by mohli pokračovat do svých domovů. Zachránění lidé na lodi Open Arms mají svá rodiště, své původní státy, a do nich by se tedy měli po svém zachránění vrátit. Tak totiž bylo námořní právo vymyšleno. Chápu, Libye není ideální stát pro vylodění zachráněných osob, ty by měli být vyloděni pravděpodobně na Maltě nebo v Tunisku a odtud by se měli vrátit do svých zemí původu. Realita je však taková, že tak jako desetitisíce migrantů před nimi, tito lidé nemají zájem vrátit se do svých zemí původu. Chtějí do Evropy, nejlépe Německa, možná Francie či Velké Británie.

Podívejme se nyní na vnitroevropskou legální migraci. Podle pravidel EU může každý Evropan požádat o pobyt v jiné evropské zemi, najít si tam práci, studovat apod. V rámci EU se promítla jasná migrace ekonomická, když lidé z méně bohatých evropských států odcházejí do bohatších za lepšími výdělky. Existuje i migrace z bohatých zemí do chudších, ale tam motivy nejsou ekonomické, ale většinou osobní.  V rámci EU se k nám nevrátili žádní potomci bývalých Němců žijících před válkou a během ní v tak zvaných Sudetech, snad na výjimky, o kterých se občas dočteme v médiích. Migraci tedy primárně táhne ekonomika - vysoké mzdy ve vyspělých státech.

Migrace jako úprk před válkou a perzekucí má také své charakteristiky. Před nepřítelem utíkají celé rodiny od mladých po staré. Na lodi Open Arms se plavilo údajně až 20 mladistvých a další záběry ukazují vesměs lidi ze subsaharské Afriky mezi dvaceti až třiceti lety. Žádní staří mezi nimi. Je tedy nepochybné, že tito mladí a dokonce nedospělí lidé (většinou muži) neutíkají z jiných než ekonomických důvodů.

Gere myslím velmi správně situaci ve Středozemním moři srovnal s migranty putujícími přes Mexiko k hranicím USA. Je to stejná ekonomická migrace z chudých zemí latinské Ameriky do bohaté „Ameriky“. A má stejná nepsaná pravidla. Liberálně-levicový tisk vykresluje situaci migrantů v těch nejčernějších barvách jak v USA, tak u nás v Evropě. Apeluje se na city nás, kteří máme to štěstí a žijeme ve více méně fungujících evropských státech. Nějaká stovka sem či tam nás přeci nemůže vůbec ohrozit. Stále stejné argumenty - nic nového pod Sluncem.

V této souvislosti je nutné upozornit na nedávno schválený pakt OSN o migraci. Migrační pakt byl přijat na mezivládní konferenci v marockém Marrákeši, která se konala 10. – 11. prosince 2018. Konference se zúčastnilo 164 ze 193 členských států OSN. Poté byl definitivně potvrzen na Valném shromáždění OSN 19. prosince 2018- 152 států hlasovalo pro, pět proti (Česko, Maďarsko, Polsko, Izrael, USA), dvanáct zemí se zdrželo hlasování (Švýcarsko, Rakousko, Bulharsko, Itálie, Rumunsko, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Chile, Singapur, Austrálie, Libye a Alžírsko). Na začátku roku 2019 oznámil brazilský prezident Jair Bolsonaro odstoupení Brazílie od tohoto paktu.

Za pozornost stojí, že se ze států EU vyslovilo pro pouze 20, tři hlasovali proti a pět států se zdrželo. Vzpomínáte na „uklidňující“ projevy Jana Hamáčka či Tomáše Petříčka, že schválení paktu o migraci „nic pro Českou republiku neznamená, že se nejedná o závaznou právní normu“ a podobné řeči? Inu, dnes je zřejmé, že Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci je beranidlem pro všechny, kteří považují ve shodě se zněním paktu migraci za „základní lidské právo“.

Hlasování o paktu o migraci v OSN - červeně proti, žlutě zdržel se, zeleně pro a šedá barva nehlasoval.

Mimochodem, státy, které mají zkušenost s migrací, jako již zmiňovaná Libye či Austrálie a některé evropské země, hlasovali proti nebo se zdrželi.

Pokud bude pokračovat systematické potlačování rozdílu mezi legální a ilegální migrací v případě ekonomické migrace, budou aktivity nevládních neziskovek zcela jistě pokračovat. Migrace z důvodu politické perzekuce či z důvodu války je skutečně o něčem jiném a většinou platí to, že po skončení války či perzekuce se uprchlíci vracejí do svých zemí. Ekonomická migrace vyžaduje jasná pravidla a rozhodně není možná stylem, že se mladý muž kdesi v subsaharské Africe po poradě v rodině rozhodne odjet přes Libyi do Evropy a zaplatí za možnost sednout si do gumového člunu slušný obnos pašerákům. A přesně o tom to je!

Epilog: Migranti z lodi Open Arms vzkázali , že do Španělska nechtějí. Španělsko není bezpečnou zemí? Minimálně pro neziskovku Open Arms určitě ne!

Autor: Jan Bartoň | pondělí 19.8.2019 8:00 | karma článku: 43,68 | přečteno: 3609x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Maďarsko není schopné předsedat EU

Evropský parlament opět „zářil“ a schválil rezoluci, která hovoří o „neschopnosti!“ Maďarska předsedat Radě EU. Proti rezoluci hlasoval Alexandr Vondra, lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb.

25.4.2024 v 9:00 | Karma: 32,77 | Přečteno: 783x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Ukrajina – uzavřít mír se sukovicí

Aston velmi trefně popsal situaci kolem dodávek zbraní na Ukrajinu v americké Sněmovně reprezentantů. Mír s Ruskem jednou nastane, pokud Ukrajina bude mít sukovici.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,45 | Přečteno: 2737x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU : Migrační pakt – něco se zvrtlo?

EU přijala nový migrační pakt, který má údajně zabránit ilegální migraci do států EU. Komentáře k tomuto rozhodnutí jsou však někdy velmi překvapivé.

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 34,85 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Koalice SPOLU má „problém“

Podle volebního modelu společnosti KANTAR by v březnu skončily mimo sněmovnu TOP 09 a KDU-ČSL, pokud by kandidovaly samostatně. SPOLU by získalo o 14 % méně než ANO.

15.4.2024 v 9:00 | Karma: 33,06 | Přečteno: 1153x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Je úkolem politiků strašit válkou?

Josep Borrell, takto Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, se pustil do analýzy a výsledkem je další varování před válkou s Ruskem.

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 33,11 | Přečteno: 2167x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:44

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

  • Počet článků 2653
  • Celková karma 31,87
  • Průměrná čtenost 2020x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články