Volby nebo demonstrace?

17. 04. 2018 9:57:21
Pod titulkem „Duch protestu ovládl střední Evropu“ píše Martin Ehl na ihned.cz o současných demonstracích ve střední Evropě. Podle demonstrantů přestali politici dělat svou práci, Opravdu?

Komentář Martina Ehla končí poněkud fatalisticky. Lidé přestali věřit politikům a politice. Po téměř třiceti letech přechodu od autoritářského státu k liberální demokracii to působí jako fatální zpráva. Protesty jsou však spíše výrazem zoufalství. Zatím. Ne nadarmo se říká, že šéf polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński se ze všeho nejvíc bojí pouličních protestů. Dají se využít k čemukoliv a stát se při nich může ledasco. Moc se zatím ještě neválí na ulici, ale ulice získává čím dál více moci.

Zdá se mi, že generalizování typu „lidé přestali věřit politikům a politice“ se nezakládá na pravdě. Především, například nedávné volby v Maďarsku byly provázeny nebývalou volební účastí. Následné demonstrace v Budapešti především ukázaly, že se lidé volící ve volbách poražené strany, nechtějí smířit s volebním výsledkem. Hnutí FIDESZ obhájilo těsnou ústavní většinu a hlasovalo pro něj asi 50% voličů. Demonstranti poukazují na to, že „jenom“ 50% a přesto má FIDESZ ústavní dvoutřetinovou většinu.

Podobně argumentuje i česká opozice, když podle ní hnutí ANO získalo „jenom“ 30% hlasů a počíná si, jakoby získalo většinu. Problém je opět v tom, že strany, které se dobrovolně prohlásily za „opoziční“ a nechtějí s vítězem vůbec jednat, jsou nakloněny spíše víře v to, že se stane zázrak a o ony náhle posílí a vyhrají s 30% další volby. Tyto představy a „naděje“ stojí za situací, že ani půl roku po volbách není jasné, jaká vláda s důvěrou v Česku vznikne.

Problém tak není v tom, že by lidé přestali obecně věřit politikům. Demonstrace proti vládě nejsou znamením nedůvěry politice, ale odporem proti vládě, která vyšla z voleb. K demokracii ale demonstrace patří, o tom není pochyb. Problémem organizátorů protestů je však to, pokud si chtějí pomocí demonstrací a protestů vynutit změnu vlády, založené na volebním výsledku. Takový pokus probíhal a ještě probíhá na Slovensku po vraždě novináře a jeho snoubenky. Smrt dvou mladých lidí byla na počátku největších protivládních demonstrací na Slovensku od rozdělení Československa. Požadavek byl jasný – vláda na koaličním půdorysu z posledních voleb měla padnout a vzniknout jiná. Představitelé vládního hnutí SMER to považovali za pokus o státní převrat a situace nakonec skončila rezignací premiéra Roberta Fica a vytvořením vlády na koaličním půdorysu s jiným premiérem za vládní stranu SMER. Vláda tak sice padla, ale nevznikla nějaká jiná vláda. Demonstranti získali „pouze“ skalp premiéra a ministra vnitra.

K demokracii tedy demonstrace patří. Nejsou a ani nemohou být alternativou k volebním výsledkům. Na otázku v titulku lze tedy odpovědět takto: Volby nebo demonstrace- NE, volby a demonstrace – ANO. Základem pro vládní odpovědnost prostě zůstávají volební výsledky. Obrovské demonstrace, které v Československu, hlavně v Praze, proběhly na podzim roku 1989, vedly ke změně režimu od komunistické diktatury k demokracii. Komunisté byli donuceni vzdát se privilegované moci a z ústavy byla vyškrtnuta „zázračná formulka“ o vedoucí úloze KSČ. Všechny vlády se pak od roku 1990 vždycky opíraly o volební výsledky. Bylo by krajně nezodpovědné hazardovat s demokracií, protože ve volbách může vždycky vyhrát jenom jeden. Bonmot o tom, že „ulice získává čím dál více moci“ ale nesmí být záminkou k nerespektování výsledků voleb. Spíše by to mělo být chápáno jako nutnost politiků a politických stran naslouchat svým voličům a jejich názorům. Rozhodně to není převzetí moci ulicí. Takové okamžiky patří k revolucím, a ty obvykle končí nedobře až tragicky.

Autor: Jan Bartoň | úterý 17.4.2018 9:57 | karma článku: 31.71 | přečteno: 1067x

Další články blogera

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 658 | Diskuse

Jan Bartoň

České silnice a dálnice – jde o život

Nedávno jsem musel absolvovat několik cest přes celou republiku a potvrdil jsem si, že jízda po českých silnicích i dálnicích chce nejen pevné nervy, ale i hodně štěstí.

26.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 36.81 | Přečteno: 3392 | Diskuse

Jan Bartoň

Babiš je rizikem ... a co z toho vzešlo

Sleduji s hlubokým povzdechem akci „Babiš je bezpečnostním rizikem pro Česko“, která se koná na půdě poslanecké sněmovny. Babiš může být spokojen-nemluví se o ničem jiném než o něm.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 37.81 | Přečteno: 3138 | Diskuse

Jan Bartoň

Macron: Preferuji strategickou nejednoznačnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hovoří zcela odlišně než po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nejprve se snažil s Ruskem komunikovat, nyní je včele politiků, kteří by chtěli poslat vojáky na Ukrajinu.

19.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 461 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 658 | Diskuse
VIP
Počet článků 2643 Celková karma 31.42 Průměrná čtenost 2026

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...