Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec kávového socialismu

29. 08. 2017 8:05:22
Zaznamenal jsem v tisku, že se poslední předlistopadový generální tajemník ÚV KSČ Milo(u)š Jakeš těší dobrému zdraví a oslavil 95 let. Stále věří v socialismus. I vzpomněl jsem si na náš socialismus kávový.

Pro mladé a neznalé doby budování socialistické společnosti je nutné několik vysvětlujících informací. Přeneseme se do počátků osmdesátých let minulého století. Tehdy jsme tak jako dnes holdovali pití kávy. Tehdy ale nebyly, alespoň v našem socialistickém táboře, automaty na výrobu kávy. Český a zřejmě i slovenský národ pil kávu tureckou, tj. s logrem a nelámal si hlavu „neblahými důsledky pití této kávy“ na zažívací ústrojí. Nic jiného nebylo běžně k dostání.

Tehdy jsme kupovali kávu Standard v papírových sáčcích, v nichž bylo, pokud si dobře pamatuji, 50 g zrnkové upražené kávy. Kupovali jsme jí v závodní kantýně a tam byl k dispozici i strojek na mletí kávy, který sloužil všemu lidu a kde jsme si kávu umleli na kávu mletou a s tou se pak odehrával kávový obřad na pracovištích.

Tehdy jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání po absolvování vysoké školy. Byl jsem vlídně, bez jízlivosti, přijat a zapojil se do mladého kolektivu výzkumníků. Vstoupil jsem již do „řeky“, která několik let „proudila“. A v této „řece“ existoval rituál ranního pití kávy. Bylo nás asi do deseti osob a scházeli jsme se u baviče naší výzkumné skupiny. Členkou naší kávové skupiny byla i tehdy velmi významná mladá žena, říkejme jí paní Malá, která pracovala na personálním oddělení, lidově kádrovačka. Pro pití kávy zde byl vypracován systém, v němž existoval sešit, a zde byla uvedena jména kávového spolku, dále existovala větší sklenice na mletou kávu. Každý, kdo byl členem našeho kávového spolku, koupil mletou kávu 50 g, vsypal jí do společné velké sklenice a měl právo na to vypít sedm ranních káv. To zřejmě souviselo s tím, že se tehdy v hospodách prodávala černá káva sedmigramová, na tu byla umělohmotná naběračka. Po každé kávě přibyla u jména dotyčného pijana čárka, a jakmile měl pijan kávy sedm čárek, donesl nový balíček a šlo se (pilo se) dál.

Nebyl jsem u začátků tohoto systému, ale zřejmě na počátku existovala i „spravedlivá“ osoba, která kávu nabírala a dbala na stejnou porci pro všechny. Snad tam byla i standardní naběračka. Postupně se ale pravidla rozvolňovala a nabírat si mohl každý sám. Proto časem začaly vznikat zásobovací „poruchy“. Například se sešla kávová skupina a zjistila, že je „kontejner“ prázdný a přitom ještě nikdo nevyčerpal svým sedm kafí. A tak se někdo obětoval, doběhl pro kávu a měl tak dokonce předplaceno.

Jak čas plynul se však situace stávala čím dál tím více nevyhovující. Je to už hodně dlouhá řádka let a nepamatuji si přesně, na čí popud náš kávový socialismus skončil. Zřejmě už každý z kávového spolku měl aspoň jeden balíček kávy „předplacen“ a došlo ke konečnému řešení kávové otázky. Zcela jistě však pro ukončení tohoto stavu byla i soudružka Malá.

Naše kávové dýchánky pak pokračovaly bezproblémově. Každý si přinesl svou kávu, nabral si, kolik chtěl, voda byla erární a mohlo se pít a diskutovat. Konec našeho kávového socialismu přišel přitom o mnoho let dříve, než se přiblížil listopad 1989. Pro soudruha Milo(u)še Jakeše a všechny jeho soudruhy a soudružky, co nepřestali věřit v socialismus, mám tak špatnou zprávu. Na svém vlastním triku jsme si vyzkoušeli, že socialismus nefunguje. Náš kávový socialismus skončil podstatně dříve než socialismus pod vedením Jakeše. Skončil ale naprosto ze stejných důvodů. Pokud je všechno všech, nemůže to skončit dobře. Bohužel, existuje stále plno režimů, které takový systém lidem vnucují násilím i dnes.

Autor: Jan Bartoň | úterý 29.8.2017 8:05 | karma článku: 26.42 | přečteno: 902x

Další články blogera

Jan Bartoň

ČSSD: Válka s levnou prací

Volební billboardová kampaň se rozjela na plné obrátky a při projíždění Českem si všímám masivní billboardové kampaně ČSSD. Mimo jiné vedou volební lídři ČSSD včele s Lubomírem Zaorálkem „válku s levnou prací“.

22.9.2017 v 8:02 | Karma článku: 21.79 | Přečteno: 552 | Diskuse

Jan Bartoň

Co může Kim a co Donald Trump?

Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Valném shromáždění OSN se věnoval samozřejmě i severokorejskému programu jaderného vyzbrojování a testování raketových nosičů. Je typické pro The Washington Post, že kritizuje Trumpa.

21.9.2017 v 8:02 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jan Bartoň

Barmská prezidentka Su Ťij promluvila

Z Barmy – Myanmaru uprchly za poslední měsíc podle některých údajů až sta tisíce Rohingů. Tito obyvatelé Barmy vyznávají islám a Západ začal o vyhánění Rohingů mluvit jako o genocidě. Kritice se nevyhnula ani Su ťij.

19.9.2017 v 12:57 | Karma článku: 27.13 | Přečteno: 946 | Diskuse

Jan Bartoň

Teror v Londýně: Padlo další tabu

Lidem v nouzi se musí pomáhat. To je imperativ multikulturního vidění světa. Na příkladu teroru v Londýně se ukázalo, že do hlav uprchlíků skutečně nikdo nevidí a že pomoc těmto lidem bude „po zásluze“ potrestána.

19.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 38.66 | Přečteno: 1632 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 21.59 | Přečteno: 417 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 313 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 394 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 271 | Diskuse
Počet článků 1227 Celková karma 30.35 Průměrná čtenost 1338

Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.